Předseda Senátu Miloš Vystrčil pro DVTV ve středu okomentoval dění okolo hospitalizace prezidenta Miloše Zemana.

„Je mi nesmírně smutno z toho, kdo sedí jako vedoucí v kanceláři prezidenta republiky. V dopise Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) je napsáno, že ve středu (13. 10.) se pan kancléř (Vratislav Mynář) dozvěděl od pana profesora Zavorala (ředitele ÚVN), jak je na tom pan prezident. Tzn. ve středu se pan kancléř dozvěděl, že pan prezident není schopen plnění žádných pracovních povinností,“ uvedl Miloš Vystrčil.

Místo toho, aby obsah dopisu reflektoval, podle Vystrčila Mynář ve čtvrtek pozval do nemocnice předsedu sněmovny Radka Vondráčka, aby mu prezident podepsal rozhodnutí o konání zasedání sněmovny, přestože byl prezident v pracovní neschopnosti.

„Mám pocit, že Radek Vondráček byl zneužit ve špinavé hře, kterou kancelář prezidenta republiky hraje s občany, a to způsobem, který je mně osobně odporný.“

To, co provedl kancléř Mynář Radku Vondráčkovi, je naprosto nepřijatelné a je to „úplně za hranou všeho, co si může vysoký úředník dovolit“, míní Vystrčil.

Stálá komise Senátu pro Ústavu ČR se v úterý jednomyslně usnesla, že jsou dány podmínky pro aplikaci článku 66 ústavy. Uvedl to na tiskové konferenci předseda komise Zdeněk Hraba. Pravomoci prezidenta republiky bude v případě aktivace článku dočasně substituovat a vykonávat premiér a předseda sněmovny České republiky.

K tématu: Kdy se uplatňuje článek 66 ústavy?

Senát jako celek by o aplikaci článku 66 mohl hlasovat 5. listopadu, tedy ještě před ustavující schůzí Poslanecké sněmovny, která začne 8. listopadu.