Wuchanský institut virologie, čínská laboratoř, která se ocitla v centru pozornosti kvůli tomu, zda byla zdrojem pandemie covidu-19, zahájil na začátku tohoto roku provoz nového výzkumného zařízení a snaží se v něm zaměstnat pracovníky loajální Komunistické straně Číny (KS Číny).
Podle čínských státních médií se nové zařízení nazvané Laboratoř Ťiang-sia zaměří na studium nových a vysoce patogenních patogenů, technologií biologické bezpečnosti a léků na biologickou ochranu. Nová laboratoř se nachází ve středočínské provincii Chu-pej a byla slavnostně odhalena v únoru.
Podle internetových stránek wuchanského institutu stojí v čele nové laboratoře Siao Keng-fu, který je v současné době tajemníkem KS Číny, přidělený k wuchanskému institutu.
V Číně má většina podniků, škol, institucí a dalších subjektů své stranické pobočky nebo stranické buňky – je to způsob, jak si komunistický režim udržuje pevnou kontrolu nad jejich provozem a zaměstnanci.
Od května zveřejnil wuchanský virologický institut na svých internetových stránkách několik nabídek pracovních míst v novém zařízení. Nejméně dva inzeráty obsahovaly jeden konkrétní kvalifikační požadavek – být členem KS Číny.
Nabídka práce ze 17. května hledala člena KS Číny, který by mohl obsadit „komplexní manažerskou pozici“. Tato osoba musí zvládat administrativní povinnosti, jako je koordinace a organizace důležitých schůzek a významných akcí.
Kromě toho tento jednotlivec bude mít za úkol zvládnout „řízení stranických záležitostí“, včetně odpovědnosti za „výstavbu stranických poboček a každodenní řízení členů strany“, uvádí se v oznámení o volném pracovním místě.
Dne 25. srpna wuchanský institut zveřejnil inzerát, v němž hledal člena KS Číny na pozici personalisty. Tato osoba má mít na starosti přijímání zaměstnanců a další povinnosti, jako je správa smluv.
Laboratoř Ťiang-sia je jednou ze sedmi nových laboratoří, které byly v Chu-peji založeny v letošním roce v rámci iniciativy provinčních úřadů, jejichž cílem je vytvořit z Chu-peje provincii se silným technologickým sektorem. Podle čínských státních médií se jedna z laboratoří zaměřuje na optoelektroniku, tedy studium elektronických zařízení využívajících světlo, a provozuje ji univerzita vědy a technologie Huazhong v hlavním městě Chu-peje, Wu-chanu.
Ze zbývajících pěti nových laboratoří je jedna věnována výzkumu leteckých technologií a provozuje ji Wuchanská univerzita, zatímco další laboratoř zaměřená na biologické šlechtění se nachází na wuchanské zemědělské univerzitě Huazhong.
Čínský režim vehementně popírá, že by nový koronavirus, patogen způsobující onemocnění covid-19, unikl z wuchanského virologického institutu, přestože přibývá nepřímých důkazů, které vyvolávají otázky o možné roli laboratoře při vyvolání pandemie. Komunistický režim naopak tvrdí, že virus má přirozený původ.
V lednu vydalo americké ministerstvo zahraničí informační list, v němž se uvádí, že na podzim 2019 onemocnělo několik výzkumníků ve Wuchanském institutu virologie příznaky odpovídajícími jak covidu-19, tak běžným sezónním onemocněním. Toto tvrzení je v rozporu s tvrzením jednoho z výzkumných pracovníků ústavu, který uvedl, že mezi zaměstnanci laboratoře a studenty byla „nulová infekce“.
Wuchanský institut virologie provádí výzkum netopýřích koronavirů již více než deset let a nachází se kousek od místního trhu ve Wu-chanu, kde se objevil první hlášený shluk případů nákazy.
Australská investigativní reportérka Sharri Marksonová v nedávné epizodě pořadu „American Thought Leaders“ televize EpochTV uvedla, že „důkazy zcela jasně ukazují na únik viru“ z Wuchanského institutu virologie. Mezi důkazy, které uvedla, patřilo například to, že databáze institutu obsahující 22 000 virů byla v září 2019 nečekaně odpojena od internetu a že ústav před vypuknutím pandemie vynaložil 500 000 dolarů na posílení svého zabezpečení.
Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)