Frank Fang

21. 10. 2021

Wuchanský institut virologie, čínská laboratoř, která se ocitla v centru pozornosti kvůli tomu, zda byla zdrojem pandemie covidu-19, zahájil na začátku tohoto roku provoz nového výzkumného zařízení a snaží se v něm zaměstnat pracovníky loajální Komunistické straně Číny (KS Číny).

Podle čínských státních médií se nové zařízení nazvané Laboratoř Ťiang-sia zaměří na studium nových a vysoce patogenních patogenů, technologií biologické bezpečnosti a léků na biologickou ochranu. Nová laboratoř se nachází ve středočínské provincii Chu-pej a byla slavnostně odhalena v únoru.

Podle internetových stránek wuchanského institutu stojí v čele nové laboratoře Siao Keng-fu, který je v současné době tajemníkem KS Číny, přidělený k wuchanskému institutu.

V Číně má většina podniků, škol, institucí a dalších subjektů své stranické pobočky nebo stranické buňky – je to způsob, jak si komunistický režim udržuje pevnou kontrolu nad jejich provozem a zaměstnanci.

Od května zveřejnil wuchanský virologický institut na svých internetových stránkách několik nabídek pracovních míst v novém zařízení. Nejméně dva inzeráty obsahovaly jeden konkrétní kvalifikační požadavek – být členem KS Číny.

Nabídka práce ze 17. května hledala člena KS Číny, který by mohl obsadit „komplexní manažerskou pozici“. Tato osoba musí zvládat administrativní povinnosti, jako je koordinace a organizace důležitých schůzek a významných akcí.

Kromě toho tento jednotlivec bude mít za úkol zvládnout „řízení stranických záležitostí“, včetně odpovědnosti za „výstavbu stranických poboček a každodenní řízení členů strany“, uvádí se v oznámení o volném pracovním místě.

Dne 25. srpna wuchanský institut zveřejnil inzerát, v němž hledal člena KS Číny na pozici personalisty. Tato osoba má mít na starosti přijímání zaměstnanců a další povinnosti, jako je správa smluv.

Laboratoř Ťiang-sia je jednou ze sedmi nových laboratoří, které byly v Chu-peji založeny v letošním roce v rámci iniciativy provinčních úřadů, jejichž cílem je vytvořit z Chu-peje provincii se silným technologickým sektorem. Podle čínských státních médií se jedna z laboratoří zaměřuje na optoelektroniku, tedy studium elektronických zařízení využívajících světlo, a provozuje ji univerzita vědy a technologie Huazhong v hlavním městě Chu-peje, Wu-chanu.

Ze zbývajících pěti nových laboratoří je jedna věnována výzkumu leteckých technologií a provozuje ji Wuchanská univerzita, zatímco další laboratoř zaměřená na biologické šlechtění se nachází na wuchanské zemědělské univerzitě Huazhong.

Čínský režim vehementně popírá, že by nový koronavirus, patogen způsobující onemocnění covid-19, unikl z wuchanského virologického institutu, přestože přibývá nepřímých důkazů, které vyvolávají otázky o možné roli laboratoře při vyvolání pandemie. Komunistický režim naopak tvrdí, že virus má přirozený původ.

V lednu vydalo americké ministerstvo zahraničí informační list, v němž se uvádí, že na podzim 2019 onemocnělo několik výzkumníků ve Wuchanském institutu virologie příznaky odpovídajícími jak covidu-19, tak běžným sezónním onemocněním. Toto tvrzení je v rozporu s tvrzením jednoho z výzkumných pracovníků ústavu, který uvedl, že mezi zaměstnanci laboratoře a studenty byla „nulová infekce“.

Wuchanský institut virologie provádí výzkum netopýřích koronavirů již více než deset let a nachází se kousek od místního trhu ve Wu-chanu, kde se objevil první hlášený shluk případů nákazy.

Australská investigativní reportérka Sharri Marksonová v nedávné epizodě pořadu „American Thought Leaders“ televize EpochTV uvedla, že „důkazy zcela jasně ukazují na únik viru“ z Wuchanského institutu virologie. Mezi důkazy, které uvedla, patřilo například to, že databáze institutu obsahující 22 000 virů byla v září 2019 nečekaně odpojena od internetu a že ústav před vypuknutím pandemie vynaložil 500 000 dolarů na posílení svého zabezpečení.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)

Související články

Přečtěte si také

Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů
Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů

Německá koalice chce upustit od minimálních výkupních cen energie z obnovitelných zdrojů i od dotací za negativní tržní ceny. Tím, že stát podpoří pouze jednorázové investiční náklady, majitelé fotovoltaických elektráren přijdou o zaručený příjem.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Jak na nemoci denivek a růží
Jak na nemoci denivek a růží

Denivky trpící houbou listových pruhů jsou obvykle vysazeny ve stínu nebo v blízkosti vody. Otázka: Moje...

Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně
Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně

Pravděpodobně jediný známý člověk, který přežil násilné odebírání orgánů čínským režimem, vyprávěl svou zkušenost na tiskové konferenci 3. 7. ve Washingtonu.

Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny
Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny

S klesající světovou populací možná nastal čas přehodnotit naše plánování rodičovství. Zprávy z posledních několika desetiletí...