Podle výzkumu australské kyberbezpečnostní společnosti Internet 2.0 se výdaje na testy k odhalení nového koronaviru v čínském Wu-chanu prudce zvýšily několik měsíců před prvním oficiálním nahlášením případů covidu-19. To naznačuje, že virus koloval mezi lidmi již během léta 2019, tedy dříve, než o něm Peking začal oficiálně informovat.
Firma sledovala prodej testů polymerázové řetězové reakce (PCR) v průběhu několika let a odhalila téměř 50procentní nárůst v letech 2018 až 2019 – tedy rok předtím, než se epidemie covidu-19 rozšířila po celém světě.
Prodej testů PCR, které se používají k detekci specifických virů, činil v roce 2016 celkem 19,1 milionu jüanů, poté vzrostl na 29,1 milionu jüanů v roce 2017, 36,7 milionu jüanů v roce 2018 a 67,4 milionu jüanů v roce 2019.
„Tato zjištění zpochybňují dosavadní předpoklady o tom, kdy pandemie začala, a podporují další šetření. Studie dochází k závěru, že výrazný nárůst výdajů na PCR vybavení koreluje s šířením covidu-19,“ uvádí se ve zprávě Procuring for a Pandemic: An Assessment of Hubei Province (China) PCR Procurement Assessments.
„Se střední mírou jistoty jsme vyhodnotili, že výrazný nárůst mezi lety 2018 a 2019 v provincii Chu-pej (67,4 milionu jüanů z celkové částky na PCR vybavení v roce 2019) je způsoben událostí, jako je výskyt covidu-19,“ pokračuje zpráva.
„A konečně s vysokou mírou jistoty jsme vyhodnotili, že pandemie začala mnohem dříve, než Čína o covidu-19 informovala WHO.“
Studie byla provedena prostřednictvím analýzy 1 716 veřejných zakázek od roku 2007 do konce roku 2019.
Identifikovala také „pozoruhodné, významné a abnormální“ množství nákupů PCR vybavení v roce 2019 od institucí se sídlem ve Wu-chanu, jako je například Nemocnice výsadkového vojska Lidové osvobozenecké armády (květen 2019), Wuchanský institut virologie (listopad 2019), Wuchanská univerzita vědy a technologie (říjen 2019) a okresní centra pro kontrolu a prevenci nemocí provincie Chu-pej (květen až prosinec 2019).
První případy covidu-19 byly oficiálně hlášeny 31. prosince 2019, nicméně stále přetrvávají otázky ohledně přesné příčiny epidemie, přičemž vysoce medializované vyšetřování podporované WHO přineslo výsledky, které byly následně zpochybněny.
Jeff Carlson a Hans Mahncke, moderátoři pořadu Truth Over News na televizní stanici Epoch TV, se pokusili vystopovat původ viru a zjistili, že vědci z Wuchanského institutu virologie začali identifikovat a studovat rané viry příbuzné covidu-19 již v letech 2012 až 2013.
Michael Shoebridge, ředitel obrany Australského institutu strategické politiky, uvedl, že zpráva skupiny Internet 2.0 poskytuje další údaje, které napomáhají snahám o odhalení pravdy o původu pandemie.
„Testovací zařízení PCR je nyní široce spojováno s přesnými testy na covid, ale má mnohem širší využití v genetickém a biotechnologickém výzkumu, takže prudký nárůst nákupu tohoto zařízení nemusí nutně znamenat, že došlo k vypuknutí nemoci. Jiným vysvětlením by mohlo být zrychlení různých směrů výzkumu,“ uvedl v e-mailu pro The Epoch Times.
Poznamenal však, že nevylučuje závěr Internetu 2.0, že se čínský režim mohl snažit vypořádat s možným vypuknutím epidemie.
Dále, pokud by se podařilo získat informace o motivech masových nákupů PCR testů, mohlo by to vrhnout další světlo na aktivity Komunistické strany Číny (KS Číny).
„To je samozřejmě přesně to, co čínské úřady nechtějí, a tak rekonstrukce a zjišťování dat, jaké provedl Internet 2.0, zůstanou prostředkem pro pokračování dalšího vyšetřování,“ dodal. „Nepodceňoval bych ani další informace, které se dostanou na světlo v rámci odhalení uvnitř Číny, protože v jiných oblastech činnosti již byly zaznamenány precedenty, například úniky vládních dokumentů o Sin-ťiangu.“
„Prostý fakt, že zveřejnění toho, co se stalo, je zjevně v zájmu každého, kdo chce zabránit budoucím pandemiím, znamená, že chování KS Číny, které má tyto poznatky zmařit, otevírá propast mezi zájmy režimu vládnoucího v Číně a zájmy obyvatel Číny a zbytku světa. Tato propast se bude s postupem času pravděpodobně jen prohlubovat.“
Přeloženo z původního článku newyorské redakce.