Frank Fang

7. 7. 2021

Virologická laboratoř ve Wu-chanu

Interní e-maily epidemiologa Anthonyho Fauciho, které nedávno získala americká média prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím (Freedom of Information Act, FOIA), odhalily dlouhodobé vztahy mezi profesorem epidemiologie na Kolumbijské univerzitě a Čínou.

Walter Ian Lipkin, profesor Kolumbijské univerzity, který je díky své dlouholeté kariéře v oblasti studia infekčních nemocí známý jako „lovec virů“, napsal v květnu 2020 řediteli Národního institutu pro alergie a infekční nemoci Faucimu a podle všeho mu děkoval za to, že veřejně odmítl možnost úniku viru z laboratoře.

„Hluboce si vážíme vašeho úsilí při usměrňování a předávání informací,“ napsal Lipkin 5. května 2020 (v e-mailech na straně 706).

O den dříve Fauci pro National Geographic uvedl, že důkazy „silně naznačují“, že wuchanský koronavirus, patogen způsobující onemocnění covid-19, „se vyvinul v přírodě a pak přeskočil z jednoho živočišného druhu na druhý“, a teorii o úniku z laboratoře odmítl.

Není jasné, na koho dalšího se slovo „my“ v Lipkinově dopise vztahuje. Lipkin však v rámci e-mailu přeposlal Faucimu také e-mail z 5. května od představitele Komunistické strany Číny, Čchen Čua.

Čchen Čua je v současné době místopředsedou stálého výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců, zákonodárného orgánu podléhajícího komunistické straně. Předtím, v letech 2007 až 2013, působil jako čínský ministr zdravotnictví a v letech 2005 až 2013 jako člen Čínské lidové politické poradní konference.

Celá Čchenova zpráva Lipkinovi byla na základě zákona o svobodném přístupu k informacím redakčně upravena.

Čínské vazby

Lipkin odjel do Číny na počátku pandemie covidu-19, aby pomohl Pekingu zvládat lokální ohniska nákazy.

Po návratu do Spojených států Lipkin hlasitě odsoudil možnost, že covid-19 unikl z laboratoře čínského Wuchanského virologického institutu.

„Všechny důkazy, které jsme doposud viděli, naznačují, že tento virus pochází z volné přírody,“ řekl Lipkin loni v únoru čínské státní televizi CCTV. „A neexistují žádné důkazy o tom, že by došlo k nějakému spiknutí, nedbalosti nebo něčemu, co by vedlo k tomu, že by z institutu virologie ve Wu-chanu něco uniklo.“

O měsíc později Lipkin a skupina mezinárodních vědců ve svých závěrech publikovaných v časopise Nature Medicine teorii o úniku viru z laboratoře dále zpochybňovali. Došli k závěru, že je „nepravděpodobné, že by SARS-CoV-2 vznikl laboratorní manipulací s příbuzným koronavirem podobným SARS-CoV“.

Teorie laboratorního úniku, která byla na začátku pandemie odmítnuta jako „konspirační teorie“, se však v posledních měsících stala předmětem mezinárodního zkoumání, protože se objevily nové důkazy, včetně informací o tom, že zaměstnanci wuchanského virologického institutu onemocněli příznaky podobnými covidu-19 ještě před vypuknutím epidemie.

Zdá se, že Lipkinovy úzké pracovní vztahy s Čínou se datují přinejmenším do doby, kdy v Číně v roce 2003 vypukla epidemie SARS. Lipkin odjel do Číny a působil jako poradce pro SARS na čínském ministerstvu pro vědu a technologii a na ministerstvu zdravotnictví, přičemž působil jako prostředník mezi Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a čínskými úřady.

Úzce spolupracoval se zmiňovaným Čchen Čuou, který byl v té době místopředsedou státem řízené Čínské akademie věd (CAS).

Po skončení epidemie SARS bylo s Lipkinovým přispěním založeno několik čínských biomedicínských institucí, včetně Kantonského institutu biomedicíny a zdraví, Pasteurova institutu Čínské akademie věd v Šanghaji a Centra infekčních nemocí při Zdravotnickém vědeckém centru Pekingské univerzity.

V květnu 2013 podepsalo Centrum pro infekce a imunitu na Mailmanově škole veřejného zdraví při Kolumbijské univerzitě dohodu s Národním institutem pro kontrolu a prevenci virových onemocnění v rámci Čínského centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Dohoda předpokládala zřízení společné laboratoře pro výzkum patogenů v Číně.

Lipkin byl podle své stránky na sociální síti LinkedIn ředitelem Centra pro infekce a imunitu od roku 2007.

V říjnu 2015 Lipkin navštívil Wuchanský institut virologie, aby přednesl zprávu na akci, které předsedala Š’ Čeng-li, ředitelka výzkumného centra Wuchanského institutu virologie. Paní Š’ Čeng-li si za svůj výzkum netopýřích koronavirů vysloužila přezdívku „netopýří dáma“ a teorii o úniku z laboratoře rovněž rázně odmítla.

V roce 2019 Čínská akademie věd přidělila finanční prostředky na společný projekt Centra pro infekce a imunitu Kolumbijské univerzity a čínské Sunjatsenovy univerzity, která byla označena za instituci s vazbami na čínskou armádu. Projekt byl určen na výzkum zoonóz, tedy infekčních onemocnění, která se přenášejí ze zvířat na člověka.

Ocenění

Několik týdnů před cestou do Číny v lednu 2020, kdy měl pomoci čínským úřadům v boji proti šíření viru, navštívil Lipkin čínský konzulát v New Yorku, kde mu generální konzul Chuang Pching udělil medaili.

Medaile, kterou uděluje Ústřední výbor KS Číny, Státní rada a nejvyšší vojenský orgán režimu – Ústřední vojenská komise – měla být upomínkou 70. výročí převzetí moci komunistickou stranou v Číně. Podle čínských státních médií mají cizinci nárok na tuto medaili pouze v případě, že se zasloužili o „mimořádný přínos“ pro čínský režim.

Podle čínského ministerstva pro vědu a technologii rovněž navrhl před lety čínský konzulát v New Yorku Lipkina na nejvyšší čínské vyznamenání pro zahraniční vědce: cenu za mezinárodní vědeckou a technologickou spolupráci. Lipkin toto ocenění obdržel v lednu 2016 na slavnostním ceremoniálu, jehož se účastnili nejvyšší představitelé KS Číny, mezi nimi i čínský vůdce Si Ťin-pching a premiér Li Kche-čchiang – a také Čchen Ču, zmíněný v Lipkinově e-mailu.

O dva měsíce později, v březnu 2016, se Lipkin zúčastnil banketu pořádaného čínským konzulátem v New Yorku na počest vědců, kteří významně přispěli k čínsko-americké spolupráci v oblasti vědy a techniky.

Lipkin na žádost o komentář nereagoval. Deník Epoch Times se s žádostí o komentář obrátil také na Fauciho kancelář.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce Epoch Times. (jas)