Epoch Times Německo

21. 10. 2021

Katolická církev ve Francii se po odhaleních o rozsahu sexuálního zneužívání nezletilých ocitla v existenční krizi. Musí se obávat o svou důvěryhodnost mezi vlastními členy, protože její postavení ve francouzské společnosti je značně pošramoceno. A jakmile dojde na odškodnění obětí zneužívání, dostane se katolická církev, která se ve Francii musí obejít bez církevní daně, do značných finančních potíží.

„Pokud nebudeme brát zprávu vyšetřovací komise vážně, církev ve Francii už nebude mít budoucnost,“ varuje štrasburský arcibiskup Luc Ravel. Teprve nedávno průzkum ukázal, že věřící v Boha jsou ve Francii poprvé v menšině.

Statisíce obětí

Komise pro vyšetřování zneužívání ve francouzské katolické církvi odhaduje, že od roku 1950 bylo kněžími nebo řeholníky sexuálně zneužito přibližně 216 000 nezletilých. Počet obětí se zvýší na 330 000, pokud se započítají i pachatelé, kteří působili jako laici v katolických institucích.

Komise má jasné představy o tom, co by církev měla nyní dělat: dva důležité požadavky se týkají odškodnění obětí a prolomení zpovědního tajemství. V obou případech – navzdory veškerému zděšení a jistě upřímnému soucitu s oběťmi – se ve vedení církve již zvedl odpor.

Není pochyb o tom, že oběti by měly dostat finanční pomoc. Francouzští biskupové se na tom shodli již v roce 2018. V současné době je plánován fond ve výši pěti milionů eur. Hlavním sporným bodem je, odkud by se měly peníze vzít. Komise výslovně doporučuje, aby věřící nebyli vyzýváni k financování fondu.

Zdá se však, že církev s tím nyní přece jen počítá. „Doufám, že nám určitý počet věřících pomůže,“ říká Eric de Moulins-Beaufort, předseda biskupské konference. Katolické laické sdružení reagovalo rozhořčeně: „Klerikalismus nás nechal narazit do zdi a teď to mají napravit laici,“ řekla časopisu Mediapart Paule Zellitchová, předsedkyně francouzského laického sdružení.

Nutnost hluboké reformy

Citlivá je také otázka zpovědního tajemství. Komise doporučuje, aby kněží měli možnost nahlásit podezřelé pachatele policii, pokud se o případech zneužívání dozvědí během zpovědního rozhovoru. Předseda biskupské konference na to zareagoval, že to je neuskutečnitelné: „Zpovědní tajemství je silnější než zákony republiky.“

Na příštím plenárním zasedání francouzských biskupů v listopadu v Lurdech bude o čem diskutovat. Kromě vyrovnání se s případy zneužívání musí katolická církev ve Francii podle názoru komise přistoupit k rozsáhlé reformě. Ta se musí vypořádat i s „narušenou sexuální morálku“, která k dramatu přispěla, uvedla komise.

„Sexuální zneužívání bylo považováno za ,hřích těla‘, za přestupek proti požadavku cudnosti kněží, ale ne za útok na fyzickou a psychickou integritu člověka,“ říká předseda komise Jean-Marc Sauvé. Celibát katolických kněží podle něj není příčinou zneužívání, ale situaci ještě zhoršil.

V katolických farnostech nyní panuje velká nejistota, jak se vypořádat s otřesnými čísly a krizí důvěry. „Jsme hluboce rozrušeni, rozrušeni, zdrceni,“ napsal jeden pařížský kněz svým farníkům prostřednictvím aplikace WhatsApp a pozval je ke společnému rozhovoru. (afp/oz)

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů
Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů

Bouřkový pilot-fotograf Santiago Borja, zachytil z výšky 12 000 metrů sérii dechberoucích snímků nejintenzivnějších bouří.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.