Petr Homola

Republikán Glenn Allen Youngkin je ode dneška 74. zvoleným guvernérem státu Virginie. Inaugurován bude 15. ledna 2022. Porazil v těžkém terénu demokrata Terryho McAuliffeho v poměru získaných hlasů 50,7 ku 48,6 procenta (zvítězil o 67 294 hlasů).

Skutečnost, že ho podporoval Donald J. Trump, ukázala na silný vliv prezidenta a tato podpora se současně stává i zárukou pro ostatní kandidující republikány. Vítězství je v těchto volbách pro Republikánskou stranu důležité a také dobře dokumentuje zničující vliv katastrofické Bidenovy vlády na demokratické kandidáty, kteří jsou do značné míry svázáni rétorikou Josepha Bidena.

Covid a školy

Youngkin před volbami slíbil, že hned první den v úřadu zakáže výuku kritické rasové teorie ve veřejných školách, odstoupí od většiny restrikcí ve spojení s bojem proti onemocnění covid-19 a bude se zasazovat o nízké daně a redukci vládní byrokracie.  

Vítězství republikána Youngkina je bezesporu těsné, nicméně dobře znázorňuje nastupující trend, kdy i v demokratických enklávách Američané přestávají věřit v účinnost opatření proti covidu-19 a cení si více osobních svobod.

Rád bych vzpomenul jeden vážný a jeden groteskní aspekt guvernérských voleb ve Virginii.

Tím vážným bych označil většinové odmítnutí demokratického kandidáta pro jeho aroganci k individuálním právům Virgiňanů. Ať už se jednalo o jeho nešťastná vyjádření ohledně školní výuky („rodiče nemají co říkat školám, o čem mají děti učit“) nebo o jeho názory na omezení v souvislosti s covidem-19. Je nutno podotknout, že demokratický kandidát Terry McAuliffe se k nim opakovaně vyjádřil tak, že zatrnulo i jeho příznivcům (povinné očkování všech státních zaměstnanců, povinné očkování dětí od 12 let, apod.).

Oproti tomu vítěz voleb, Youngkin, hovořil o dobrovolnosti a více důvěřoval v rozumné chování lidí. K samotnému očkování řekl, že věří vakcínám proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám, ale vakcína proti covidu-19 je podle něj úplně něco jiného. Čínská chřipka tu s námi bude v různých mutacích již asi napořád, takže musíme hledat způsoby, jak s ní důstojně žít. Přesto podle jeho slov povzbuzuje každého, aby se nechal očkovat, ale nikoho k tomu přímo, či nepřímo nutit jako guvernér rozhodně nebude.

Hoši v bílých košilích

A jak jsem slíbil, je tu na závěr virginských guvernérských voleb 2021 také jedna groteska. O tu se zasloužila aktivistická skupina The Lincoln Project.

Tito republikáni si dali do vínku zabránit znovuzvolení Donalda Trumpa prezidentem ve volbách 2020 a přímo podporovali zvolení Josepha Bidena. Pro tyto účely se jim do voleb 2020 podařilo na darech vybrat nepředstavitelných 88 milionů dolarů (skoro dvě miliardy korun). A dalších skoro 13 milionů mají připsány na bankovním účtu po volbách.

Minulý pátek tito aktivisté zorganizovali u volebního autobusu republikánského kandidáta Glenna Youngkina akci, kterou veřejnost zprvu zcela nepochopila. Aktivistům šlo o to připomenout voličům, že Youngkina podporuje rasista Donald Trump

Skupina pěti lidí s pochodněmi převlečená za nacisty v bílých košilích měla vzbudit dojem, že republikánského kandidáta Youngkina podporují hlavně rasisté. Fotografie obletěla celý virginský Twitter možná dvakrát dokola a demokraté výskali vzrušením. To však jen do té doby, než se k akci přihlásili aktivisté z The Lincoln Project.

Rozpačitost akce podpořil další nechtěný účastník, republikán Youngkin, když vyslovil podezření, že za provokací stojí jeho protikandidát. Ten to odmítl a celá událost protkaná polemikami na sociálních sítích o koho že vlastně jde v konečném důsledku pomohla Youngkinovi. Většina lidí totiž uvěřila, že jde o nefér aktivitu demokrata Terryho McAuliffeho, který – jak vyšlo po volbách najevo –  s iniciativou neměl (možná) nic společného…

Článek byl převzat ze serveru Konzervativní noviny.