Konzervativní noviny

5. 11. 2021

Petr Homola

Republikán Glenn Allen Youngkin je ode dneška 74. zvoleným guvernérem státu Virginie. Inaugurován bude 15. ledna 2022. Porazil v těžkém terénu demokrata Terryho McAuliffeho v poměru získaných hlasů 50,7 ku 48,6 procenta (zvítězil o 67 294 hlasů).

Skutečnost, že ho podporoval Donald J. Trump, ukázala na silný vliv prezidenta a tato podpora se současně stává i zárukou pro ostatní kandidující republikány. Vítězství je v těchto volbách pro Republikánskou stranu důležité a také dobře dokumentuje zničující vliv katastrofické Bidenovy vlády na demokratické kandidáty, kteří jsou do značné míry svázáni rétorikou Josepha Bidena.

Covid a školy

Youngkin před volbami slíbil, že hned první den v úřadu zakáže výuku kritické rasové teorie ve veřejných školách, odstoupí od většiny restrikcí ve spojení s bojem proti onemocnění covid-19 a bude se zasazovat o nízké daně a redukci vládní byrokracie.  

Vítězství republikána Youngkina je bezesporu těsné, nicméně dobře znázorňuje nastupující trend, kdy i v demokratických enklávách Američané přestávají věřit v účinnost opatření proti covidu-19 a cení si více osobních svobod.

Rád bych vzpomenul jeden vážný a jeden groteskní aspekt guvernérských voleb ve Virginii.

Tím vážným bych označil většinové odmítnutí demokratického kandidáta pro jeho aroganci k individuálním právům Virgiňanů. Ať už se jednalo o jeho nešťastná vyjádření ohledně školní výuky („rodiče nemají co říkat školám, o čem mají děti učit“) nebo o jeho názory na omezení v souvislosti s covidem-19. Je nutno podotknout, že demokratický kandidát Terry McAuliffe se k nim opakovaně vyjádřil tak, že zatrnulo i jeho příznivcům (povinné očkování všech státních zaměstnanců, povinné očkování dětí od 12 let, apod.).

Oproti tomu vítěz voleb, Youngkin, hovořil o dobrovolnosti a více důvěřoval v rozumné chování lidí. K samotnému očkování řekl, že věří vakcínám proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám, ale vakcína proti covidu-19 je podle něj úplně něco jiného. Čínská chřipka tu s námi bude v různých mutacích již asi napořád, takže musíme hledat způsoby, jak s ní důstojně žít. Přesto podle jeho slov povzbuzuje každého, aby se nechal očkovat, ale nikoho k tomu přímo, či nepřímo nutit jako guvernér rozhodně nebude.

Hoši v bílých košilích

A jak jsem slíbil, je tu na závěr virginských guvernérských voleb 2021 také jedna groteska. O tu se zasloužila aktivistická skupina The Lincoln Project.

Tito republikáni si dali do vínku zabránit znovuzvolení Donalda Trumpa prezidentem ve volbách 2020 a přímo podporovali zvolení Josepha Bidena. Pro tyto účely se jim do voleb 2020 podařilo na darech vybrat nepředstavitelných 88 milionů dolarů (skoro dvě miliardy korun). A dalších skoro 13 milionů mají připsány na bankovním účtu po volbách.

Minulý pátek tito aktivisté zorganizovali u volebního autobusu republikánského kandidáta Glenna Youngkina akci, kterou veřejnost zprvu zcela nepochopila. Aktivistům šlo o to připomenout voličům, že Youngkina podporuje rasista Donald Trump

Skupina pěti lidí s pochodněmi převlečená za nacisty v bílých košilích měla vzbudit dojem, že republikánského kandidáta Youngkina podporují hlavně rasisté. Fotografie obletěla celý virginský Twitter možná dvakrát dokola a demokraté výskali vzrušením. To však jen do té doby, než se k akci přihlásili aktivisté z The Lincoln Project.

Rozpačitost akce podpořil další nechtěný účastník, republikán Youngkin, když vyslovil podezření, že za provokací stojí jeho protikandidát. Ten to odmítl a celá událost protkaná polemikami na sociálních sítích o koho že vlastně jde v konečném důsledku pomohla Youngkinovi. Většina lidí totiž uvěřila, že jde o nefér aktivitu demokrata Terryho McAuliffeho, který – jak vyšlo po volbách najevo –  s iniciativou neměl (možná) nic společného…

Článek byl převzat ze serveru Konzervativní noviny.

Související témata

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...