Podle epidemiologa z Yaleovy univerzity dr. Harveyho Rische se pandemie covidu-19 vyznačuje strachem, který vyvolaly osoby, jež byly v loňském roce, kdy se virus začal šířit po celém světě, na nominálních vedoucích pozicích.

Risch, který je profesorem epidemiologie na Yale School of Public Health a Yale School of Medicine’s Department of Epidemiology and Public Health, v pořadu American Thought Leaders na Epoch TV uvedl, že to, co v obecném smyslu charakterizovalo celou pandemii čínského koronaviru, byla „míra strachu a reakce lidí na tento strach“.

„Celkově bych řekl, že jsme měli pandemii strachu. A tento strach ovlivnil téměř všechny, zatímco samotná infekce postihla relativně málo lidí,“ řekl Risch.

„Zkrátka a dobře, byla to velmi selektivní a předvídatelná pandemie. Velmi se rozlišovalo mezi mladými a starými, zdravými a chronicky nemocnými lidmi. Takže jsme rychle zjistili, kdo je pandemií ohrožen a kdo ne.“

„Strach byl však vyroben pro všechny. A tím, co charakterizovalo celou pandemii, je tato míra strachu a reakce lidí na tento strach,“ dodal Risch.

Prof. Risch je autorem více než 300 původních recenzovaných publikací a v minulosti byl členem redakční rady časopisu American Journal of Epidemiology.

Profesor epidemiologie dále vyslovil domněnku, že osoby, které zastávaly vedoucí pozice v době nástupu pandemie v březnu 2020, zpočátku šířily mnohem horší obraz o „hrozivé povaze“ viru, než bylo opodstatněné.

To zahrnovalo zprávu, že každý je ohrožen, každý může na nákazu virem zemřít a každý musí zůstat doma, aby se chránil, a tím chránil i společnost.

„Lidé se této zprávy docela báli, což bylo pochopitelné… s tím, jak vláda, úřady, vědci, vědečtí pracovníci, odpovědní lékaři ve zdravotnických zařízeních, všichni sdělovali stejnou zprávu zhruba od února, března loňského roku. A tak tomu všichni tak nějak věříme,“ řekl.

V prvních dvou měsících pandemie byly zavedeny přísné lockdowny a nařízeny roušky, aby se omezil přenos covidu-19 ve Spojených státech a po celém světě. Risch uvedl, že typ zpráv vydávaných úřady vedl ke všeobecně zvýšené míře úzkosti.

„Všichni jsme trpěli zvýšenou hladinou úzkosti a všichni jsme se rozhodli v různé míře omezit své kontakty s druhými lidmi, někteří více než jiní, ale myslím, že každého postihla úroveň úzkosti, která skutečně ovlivnila to, jak v té době vedl svůj život,“ řekl.

Americký prezident Joe Biden nedávno prohlásil, že 96 až 98 % Američanů musí být očkováno proti covidu-19, aby se národ mohl „vrátit do normálu“, a prosazoval názor, že neočkovaní Američané mohou za zpomalení ekonomického oživení země.

Podle údajů amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí bylo ke 4. prosinci proti viru plně očkováno přes 70 % dospělých Američanů a 23,9 % dostalo posilující dávku.

Celý rozhovor s epidemiologem z Yaleovy univerzity dr. Harveyem Rischem můžete zhlédnout nebo si přečíst v plném přepisu na Epoch TV.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce.

Související články

Přečtěte si také

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel
Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají.

Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci
Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Astmatem trpí na celém světě téměř 340 milionů lidí, z toho přibližně 800 tisíc v České republice. Počet nemocných stále roste.

Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“
Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“

Analýza výsledků parlamentních voleb ve Francii: Nová lidová fronta na čele, Macronova strana na druhém místě.

Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu
Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu

Začíná léto a s ním i doba nošení sandálů, pantoflí či „žabek“. Jak se starat o naše chodidla, aby vypadala krásně a zdravě, nám poradí spolumajitelka pedikérského salonu v Prešově Andrea Prokopčáková.