Knihy, knihy, knihy – samé knihy. Taky to u vás doma tak vypadá? Časem ztrácíme přehled, jaké knihy jsme koupili, které přečetli a co vše v knihovně máme. Nejde sice o rozměry Alexandrijské knihovny, ale přece jen – potřebujeme mít lepší přehled o svých vlastních svazcích.

Problém se objeví, když začneme hledat konkrétní knihu, a nemůžeme ji najít. Vyvstanou otázky typu: Půjčil jsem jí někomu? Založil jsem ji někam? Mám ji vůbec? Anebo jiná situace – stojíte v knihkupectví a láká vás některý titul, jenže si nemůžete vzpomenout, zda ho doma vůbec máte. Poběžíte domů se o tom přesvědčit? Ne vždy, je to do knihovny kousek. A jak ho vlastně budete hledat?

Abychom předešli takovým situacím, pomůže nám evidence. Svoje vlastní knihy můžeme mít ve své vlastní online knihovně.

Jak knihovnu vytvořit? Dnes už nemusíme psát dlouhý seznam, nebo vytvářet kartotéku s kartičkami. Existují možnosti pro uchování svých titulů, které rychle, pohodlně a přehledně můžeme zaevidovat – a dokonce si vystačíme pouze s chytrým telefonem.

Cloudové řešení online knihovny

Poohlédli jsme se po možnostech a zaujal nás program eVerbis.

První věc, která vás potěší je, jak snadno si vlastníonline knihovnu můžete vytvořit. Vyberete si nabídku – vytvořit si osobní knihovnu. Zadáte své jméno a vyberete si URL adresu svého katalogu.

Potom vyplníte své přihlašovací údaje a během pár chvil budete mít knihovnu založenou.

Následně vám zbývá vložit do katalogu knížky, které doma máte. Své exempláře můžete snadno nahrát. Jediné, co potřebujete je, vzít do ruky telefon, stoupnout si ke knihovně a začít skenovat čárové kódy (tzv. ISBN – je na většině titulů), nebo zadat titul podle prvních pár písmen, názvu knihy nebo jména autora v případě, když je kód na knize třeba dokonce i nečitelný.

Jestliže byste měli i knihy zakoupené v zahraničí, potěší vás, že online knihovna umožňuje vyhledávat i v portálu zahraničních knihoven.

Kdo nemá chytrý telefon, nemusí zoufat. Stejně snadno si vložíte knihy pomocí webového prohlížeče do svého PC nebo tabletu. Tímto způsobem můžete evidovat i jakékoliv zvukové dokumenty a hudebniny, které jsou v Souborném katalogu ČR. Systém je samozřejmě lokalizovaný do několika jazyků.

Školní online knihovna

Program eVerbis vychází z profesionálního systému dat, mohou jej tedy skvěle využít i školní knihovny.

Každá škola má svou knihovnu, ať už se jedná o beletrii nebo naučnou literaturu.

Ve školách obvykle nebývají profesionální knihovníci. Školy obecně nemají finanční prostředky na to, aby si pořizovaly drahé profesionální platformy.

Vzhledem k tomu, že eVerbis je přizpůsoben právě pro ně, škola nebude mít žádné náklady na provoz. Jednoduché ovládání zvládne opravdu každý.

Navíc školní knihovník nemusí složitě zakládat jednotlivé čtenáře, protože nastavení podporuje automatickou synchronizaci učitelů a studentů s nejrozšířenějšími českými školními programy.

Pro školní knihovny podporuje základní funkce, které potřebujete pro chod knihovny. Tzn. výpůjční modul, evidenci knih včetně evidence exemplářů.

Proto systém určitě uvítají i menší veřejné nebo soukromé knihovny.

Evidence exemplářů je vlastně první rozdíl mezi osobní a školní knihovnou, na který narazíte. To znamená, že při zadávání nových titulů ještě musíte specifikovat exempláře, které máte. Konkrétnímu exempláři můžete přiřadit tematickou skupinu, a tak vytvořit kánon třeba k ústní maturitní zkoušce z literatury.

Každý, kdo získá URL adresu knihovny, se může podívat, co školní knihovna nabízí.

Najde v něm seznam všech titulů, tituly může filtrovat podle přednastavených vyhledávacích kritérii (tzv. řezů), každý titul má svoje detailní zobrazení.

Kliknete-li na jméno autora, zobrazí se informace z databáze národních autorit

(včetně fotografie ze serveru obalkyknih.cz a souvisejících dokumentů). Navíc vám pomůže při inventuře knihovny.

Také přehledně vypovídá o výpůjčkách čtenářů. Nabízí samozřejmě seznam výpůjček a rezervací.

Součástí portálu je i Souborný katalog knih eVerbis, který je nyní kopií dat Souborného katalogu ČR, a ten je propojený s databází národních autorit. Katalog lze použít jako standardní vyhledávací portál – obsahuje přes 7 mil. záznamů a přes 3 mil. autorit.

eVerbis je bezplatné řešení, které je totožné se standardně vyvíjeným komerčním systémem. Je provozován ve vlastním hostingovém centru na velmi výkonných serverech se zabezpečeným zálohováním a replikací.

Tento nástroj je tedy vhodný pro jakékoliv využití. Ať už doma nebo pro městskou, či školní knihovnu. Stačí mít vhodný přístroj např. v podobě mobilu a místo kam knihy uložit.