Redakce Epoch Times

14. 12. 2021

Ruský prezident Vladimír Putin přirovnal konflikt mezi proruskými bojovníky a ukrajinskou armádou na východě Ukrajiny k počínající genocidě. Ruskojazyčné obyvatelstvo ve sporné oblasti podle Putina trpí „rusofobií“. Prohlásil to s odkazem na východní Ukrajinu během čtvrtečního zasedání kremelské Rady pro lidská práva. Americký prezident Joe Biden mezitím telefonicky hovořil s ukrajinským vůdcem Volodymyrem Zelenským.

Putin řekl Radě pro lidská práva, že „rusofobie je prvním krokem ke genocidě“. „Vy i já víme, co se děje v Donbasu. Rozhodně to připomíná genocidu,“ dodal Putin. Podobná přirovnání ohledně konfliktu na východní Ukrajině Putin učinil již dříve, mimo jiné v letech 2015 a 2019.

Proruské milice a ukrajinská armáda bojují na východě Ukrajiny od roku 2014 poté, co Moskva připojila ukrajinský poloostrov Krym ke své federaci. Toto připojení nebylo nikdy mezinárodně uznáno a je považováno za nezákonnou anexi. Rusko v konfliktu podporuje separatisty, kteří v Luhansku a Doněcku vyhlásili tzv. lidové republiky. V bojích již zahynulo více než 13 000 lidí.

V poslední době se výrazně zvýšilo napětí mezi Ruskem a Západem v konfliktu na Ukrajině. Vzhledem k masivnímu rozmístění ruských vojáků na hranicích s Ukrajinou panují obavy, že by Moskva mohla na sousední zemi zaútočit. Moskva to odmítá a obviňuje Ukrajinu z provokací.

Žádné zapojení USA do případné války

Americký prezident Biden ve čtvrtek telefonicky jednal o konfliktu s ukrajinským vůdcem Zelenským. Zelenskyj po rozhovoru vyslovil poděkování Bidenovi za jeho „silnou podporu“ Ukrajině.

Biden a Putin si vyměnili názory na konflikt na východní Ukrajině během videosummitu. V případě invaze pohrozil Biden Putinovi bezprecedentními americkými sankcemi. Americký prezident však zatím vyloučil přímou vojenskou konfrontaci s Ruskem.

Německo a Francie chtějí pokračovat ve svém zprostředkovatelském úsilí v ukrajinské krizi. „Tato práce musí pokračovat,“ řekl francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden na tiskové konferenci. Měl na mysli takzvaný normandský formát, který spojuje Francii, Německo, Rusko a Ukrajinu při hledání řešení krize. Rusko se však tomuto formátu v poslední době vyhýbalo.

Paříž a Berlín se v tomto ohledu snaží podle Macrona dosáhnout pokroku již několik let. Macron zdůraznil, že normandský formát zabránil zhoršení situace a přinesl výsledky.

Rusko mezitím prohlásilo, že jeho stíhací letouny zachytily francouzská a americká vojenská letadla nad Černým mořem. Podle Ruského ministerstva obrany se pět letounů otočilo poté, co je ruské radary zachytily.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu
Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na jejich ochranu před klimatickými riziky. Úterní rozhodnutí soudu ve francouzském Štrasburku je vítězstvím spolku Verein KlimaSeniorinnen Schweiz.

Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?
Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?

„Uvidíme, zda vůbec se Itálii bude dařit žadatele o azyl přemísťovat do Albánie. Uvidíme, zda bude plánovaná kapacita přijímacích středisek v Albánii dostačovat. Také bude zajímavé sledovat, zda a jak bude Albánie bránit odmítnutým migrantům v útěku z Albánie do zemí EU.“

„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity
„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity

Přinášíme zajímavý případ ze soudní síně, který se točí kolem vystěhování a údajné dvojí identity.

Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález
Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález

Univerzita Karlova jménem své dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague a firmy Walk on Water představila 10. dubna svůj poslední vynález –hasební deku nemající obdoby.

Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři
Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři

Problém s váhou, který umocnila koronavirová pandemie, má stále asi čtvrtina dětí. Praxe lékařů nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšila, spíše naopak.