Ruský prezident Vladimír Putin přirovnal konflikt mezi proruskými bojovníky a ukrajinskou armádou na východě Ukrajiny k počínající genocidě. Ruskojazyčné obyvatelstvo ve sporné oblasti podle Putina trpí „rusofobií“. Prohlásil to s odkazem na východní Ukrajinu během čtvrtečního zasedání kremelské Rady pro lidská práva. Americký prezident Joe Biden mezitím telefonicky hovořil s ukrajinským vůdcem Volodymyrem Zelenským.
Putin řekl Radě pro lidská práva, že „rusofobie je prvním krokem ke genocidě“. „Vy i já víme, co se děje v Donbasu. Rozhodně to připomíná genocidu,“ dodal Putin. Podobná přirovnání ohledně konfliktu na východní Ukrajině Putin učinil již dříve, mimo jiné v letech 2015 a 2019.
Proruské milice a ukrajinská armáda bojují na východě Ukrajiny od roku 2014 poté, co Moskva připojila ukrajinský poloostrov Krym ke své federaci. Toto připojení nebylo nikdy mezinárodně uznáno a je považováno za nezákonnou anexi. Rusko v konfliktu podporuje separatisty, kteří v Luhansku a Doněcku vyhlásili tzv. lidové republiky. V bojích již zahynulo více než 13 000 lidí.
V poslední době se výrazně zvýšilo napětí mezi Ruskem a Západem v konfliktu na Ukrajině. Vzhledem k masivnímu rozmístění ruských vojáků na hranicích s Ukrajinou panují obavy, že by Moskva mohla na sousední zemi zaútočit. Moskva to odmítá a obviňuje Ukrajinu z provokací.
Žádné zapojení USA do případné války
Americký prezident Biden ve čtvrtek telefonicky jednal o konfliktu s ukrajinským vůdcem Zelenským. Zelenskyj po rozhovoru vyslovil poděkování Bidenovi za jeho „silnou podporu“ Ukrajině.
Biden a Putin si vyměnili názory na konflikt na východní Ukrajině během videosummitu. V případě invaze pohrozil Biden Putinovi bezprecedentními americkými sankcemi. Americký prezident však zatím vyloučil přímou vojenskou konfrontaci s Ruskem.
Německo a Francie chtějí pokračovat ve svém zprostředkovatelském úsilí v ukrajinské krizi. „Tato práce musí pokračovat,“ řekl francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden na tiskové konferenci. Měl na mysli takzvaný normandský formát, který spojuje Francii, Německo, Rusko a Ukrajinu při hledání řešení krize. Rusko se však tomuto formátu v poslední době vyhýbalo.
Paříž a Berlín se v tomto ohledu snaží podle Macrona dosáhnout pokroku již několik let. Macron zdůraznil, že normandský formát zabránil zhoršení situace a přinesl výsledky.
Rusko mezitím prohlásilo, že jeho stíhací letouny zachytily francouzská a americká vojenská letadla nad Černým mořem. Podle Ruského ministerstva obrany se pět letounů otočilo poté, co je ruské radary zachytily.
Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.