Evropská unie je prozatím v otázce politického bojkotu zimních olympijských her v Pekingu rozdělená. Na pondělním zasedání ministrů zahraničí EU v Bruselu podpořilo Rakousko a Lucembursko francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který se k čistě diplomatickému bojkotu her ze strany EU vyjádřil kriticky. Litva byla naopak bojkotu otevřená.

Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg v Bruselu uvedl, že sdílí Macronův názor: „Nemyslím si, že má smysl zimní olympijské hry politizovat.“ Dodal, že čínskému lidu by nijak neprospělo, kdyby ministr zahraničí hry nenavštívil. Šéf lucemburské diplomacie Jean Asselborn rovněž uvedl, že francouzský postoj považuje za „velmi dobrý“.

Macron minulý týden řekl, že čistě diplomatický, nikoli sportovní bojkot by byl „velmi malým a symbolickým“ opatřením. Francouzský prezident se vyslovil pro nevysílání sportovců z EU nebo pro další společný závazek na mezinárodní úrovni.

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis nyní oznámil, že na hry nepojede. „Vždy jsem pro evropský přístup, ale někdy je těžké ho najít,“ řekl v Bruselu.

Vztahy mezi Čínou a Litvou jsou od otevření tchajwanského zastupitelství v litevském hlavním městě Vilniusu velmi napjaté.

USA, Austrálie, Velká Británie a Kanada již oznámily diplomatický bojkot her, které se budou konat v únoru příštího roku.

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková (Zelení) se chce nejprve poradit se svými kolegy z EU.

V otázkách lidských práv zaujala vůči Číně tvrdší postoj než předchozí vláda. V neděli večer se však pro televizi ZDF vyslovila pro to, aby se pekingské hry „nevyužívaly k politickým věcem nebo ceremoniím“. (afp/dl)

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.