Aldgra Fredly
Ministři zahraničí skupiny sedmi zemí G-7 vyjádřili 12. prosince na svém prvním setkání se zeměmi ASEAN znepokojení nad „nátlakovou hospodářskou politikou“ Číny. Hovořili také o problémech, které čínský režim představuje ve Východočínském a Jihočínském moři, jakož i o porušování lidských práv ze strany Pekingu.
Britská ministryně zahraničí Liz Trussová, která jednání předsedala, uvedla, že diskuse o Číně se týkaly „celé řady otázek a problémů“, včetně otázek lidských práv v Hongkongu, kde je Čína obviňována z potlačování demokratických svobod, a v Sin-ťiangu, kde je obviňována z útoků na ujgurskou etnickou menšinu.
V prohlášení Trussová uvedla, že ministři hovořili také o „důležitosti míru a stability napříč Tchajwanskou úžinu“ a o problémech v Jihočínském moři, například těch, které se týkají „rekultivace půdy, aktivit, závažných incidentů v oblasti“, které mohou narušit mír a stabilitu v regionu.
Skupina G-7, kterou tvoří Spojené státy, Velká Británie, Kanada, Francie, Itálie, Německo a Japonsko a jejich protějšky ze sdružení ASEAN, potvrdila svůj „společný zájem na zachování svobodného a otevřeného indopacifického regionu“ a podpořila „intenzivnější spolupráci při prosazování námořní bezpečnosti“, uvedla Trussová.
Ministři rovněž vyzvali Severní Koreu, aby se zdržela „provokativních akcí“ a zapojila se do diplomatického procesu s cílem „úplného, ověřitelného a nezvratného opuštění“ všech svých nezákonně držených zbraní hromadného ničení a balistických raket.
„Naléhavě vyzýváme KLDR [Korejskou lidově demokratickou republiku], aby respektovala lidská práva pro všechny a okamžitě vyřešila otázku únosů,“ uvedla dále Trussová.
Ačkoli ministři skupiny G-7 uvítali jednání ve Vídni ohledně společného komplexního akčního plánu, jehož cílem bylo oživit dohodu o íránském jaderném programu, naléhavě vyzvali Írán, aby zastavil jadernou eskalaci a využil příležitosti uzavřít dohodu již nyní.
Japonský ministr zahraničí Jošimasa Hajaši a jeho australský protějšek Marise Payne se mezitím podle japonského ministerstva zahraničních věcí dohodli na pozvednutí „zvláštního strategického partnerství“ obou zemí na „vyšší úroveň“ s cílem dosáhnout cíle „svobodného a otevřeného Indopacifiku“.
Oba ministři, kteří se setkali u příležitosti zasedání ministrů zahraničních věcí a rozvoje zemí G-7, zdůraznili, že Japonsko a Austrálie budou i nadále nápomocny při budování kvalitní infrastruktury v indopacifickém regionu, a to i s využitím rámce Japonska, Austrálie a Spojených států.
Austrálie a USA se rovněž přihlásily ke svému úsilí na podporu míru a prosperity v indopacifickém regionu a zdůraznily snahu o prohloubení svého spojenectví v souvislosti s obavami z vojenských a hospodářských ambicí Číny v regionu.
11. prosince Austrálie, Japonsko a Spojené státy signalizovaly, že budou společně financovat podmořský kabel pro zlepšení internetového připojení tří tichomořských zemí – Federativních států Mikronésie, Kiribati a Nauru.
„Navrhovaný podmořský kabel poskytne rychlejší, kvalitnější a spolehlivější a bezpečnější komunikaci přibližně 100 000 lidí ve třech zemích,“ uvádí se ve společném prohlášení šesti států pro média.
Na této zprávě se podílela Mimi Nguyen Ly.
Přeloženo z původního článku newyorské redakce.