Již za první republiky měly děti své obrázkové seriály. Tehdy se jim však neříkalo „komiksy“. Obrázky byly řazeny podle postupujícího děje a text mohl čtenář sledovat pod obrázkem. Mnohdy byly texty zveršované.
Ke kreslenému Kulihráškovi a jeho dobrodružstvích napsala veršovaný text Marta Voleská, obrázky nakreslil Artuš Scheiner. Kulihrášek byl malých neposedným chlapcem z trpasličí rodiny, který při svém putování zažíval mnohá dobrodružství. Jeho červenou čepičku, růžovou mikinu a zelené kalhotky znalo snad každé dítě.
Ilustrátor, kreslíř a malíř Artuš Scheiner býval původně finančním úředníkem v Praze. Kreslení se zpočátku věnoval jen ze záliby – byl úplným samoukem. Záhy však jeho kresby byly otiskovány v časopisech, jak rakouských, maďarských, tak i německých, jako např. v Lustige Blätter.
Od roku 1897 začal své kresby uveřejňovat v českých společenských a humoristických časopisech Světozor, Paleček, Švanda dudák, Zlatá Praha.
Brilantní secese v pohádkových ilustracích
Roku 1902 ilustroval první pohádkovou knížku Růženka a Bobeš od V. Říhy. Černobílé lineární perokresby v brilantní secesní stylizaci mu získaly popularitu a nové zakázky.
Rovněž díla Julia Zeyera Ondřej Černyšev, Román o věrném přátelství Amise a Amila a Vyšehrad vyzdobil obrazy pohádkové fantazie, ale i jemné erotiky. Tyto knihy byly vydávány v nákladné a kvalitní grafické úpravě.
Nakreslil i řadu seriálových obrázků v knížkách a mnoho drobných, ale vždy výborně, poctivě a půvabně nakreslených obrázků do reklamních pohádkových sešitků.
Nezapře se ani jeho jemný sklon ke karikování. Vyzdobil například i humoresky Ladislava Stroupežnického Z Prahy a z venkova nebo Maloměstský pepř od Václava Štecha.
Ilustroval pohádky B. Němcové, K. J. Erbena, H. Ch. Andersena a jiné. Některé scény z pohádek působí vznešeně až nadpozemsky, jiné vzbuzují veselí. Jeho ilustrace k pohádkám K. J. Erbena nebo Boženy Němcové se v knihách dochovaly do dnešních dnů.
Další obrázky naleznete například zde.