Nejčastěji k sousedům na Slovensko, do Německa či Polska, ale i do Gruzie či Jordánska se v roce 2022 vydají čeští vojáci. V zahraničí se zúčastní celkem 119 cvičení. Do České republiky naopak přijedou spojenečtí vojáci na 60 cvičení.

Na základě politicko-vojenských priorit je plán cvičení každoročně sestaven ze čtyř oblastí: příprava k nasazení v operacích, pohotovostní síly, bilaterální a regionální spolupráce a výstavba schopností.

Nejčastěji vyjedou příslušníci Armády ČR k sousedům do Německa (26 cvičení), na Slovensko (24) a do Polska (22). Často budou kvůli výcviku pobývat rovněž v Maďarsku, Itálii, USA a Rakousku. Z méně obvyklých destinací se vydají do Jordánska, kde se 102. průzkumný prapor zúčastní tradiční mezinárodní soutěže ve střelecké a taktické přípravě, nebo například do afrického Senegalu.

Příprava na Mali se uskuteční ve Francii

K nejdůležitějším cvičením příštího roku v kategorii příprava k nasazení v operacích se řadí zářijový Mountain Flight. Proběhne v italském Bolzanu a jeho cílem je vycvičit posádky vrtulníkového letectva v létání ve složitých taktických a geografických podmínkách při extrémním zatížení letecké techniky, například při vysazení motoru. Zúčastní se ho tři desítky vojáků z 24. základny dopravního letectva v pražských Kbelích s vrtulníkem Mi-17 a W3A Sokol.

Na nasazení v africkém Mali se budou speciální síly připravovat během cvičení Šakal 1 až 3 ve Francii. Cílem je prověřit sladěnost jednotek a štábů při vedení taktických činností s podporou letectva.

V pořadí už třetí kontingent strakonických protiletadlovců se bude na misi eFP (enhanced Forward Presence) v Litvě připravovat v Německu. Ve dvou termínech se výcviku zúčastní celkem 60 příslušníků AČR i se speciální technikou protivzdušné obrany.

Ze cvičení, které se uskuteční v ČR, stojí za zmínku Federated Cloud 2022. Zaměří se na komunikační a informační podporu a jeho cílem je ověřit schopnosti interoperatibility systémů velení a řízení, testování schopnosti výstavby míst velení a poskytování komunikačních a informačních služeb uživatelům, včetně propojení systémů pozemních a vzdušných sil.

Cvičit budou i chemici

Celkem v sedmi lokalitách – např. Norsku, Lotyšsku, Litvě, Makedonii a Gruzii – se uskuteční Swift Response 22. Ten je součástí skupiny výcviků Defender Europe 22, které spadají pod US Europe and Africa a zahrnují cvičení Swift Response pro výsadkové a Sabre Strike pro mechanizované jednotky. Češi, kterých bude celkem 220, budou nasazeni v Lotyšsku.

Zajímavý výcvik odborníků na oblast OPZHN proběhne na přelomu března a dubna ve specializovaném zařízení ozbrojených sil Slovenské republiky v Zemianských Kostolanech, které je uzpůsobené k výcviku s ostrými otravnými látkami. Liberečtí chemici si během Toxic Lance 22 procvičí aplikaci postupů při ochraně před zbraněmi hromadného ničení za použití reálných bojových látek.

Konflikt nablízku?

Generál Petr Pavel v deniku.cz mezitím upozorňuje, že „na okraji pozornosti velké části veřejnosti přitom zůstává situace, která má potenciál přerůst v největší bezpečnostní krizi v Evropě od konce druhé světové války a jejíž důsledky pro naše životy by byly mnohem závažnější a komplexnější než všechny ostatní problémy… Tou situací je hrozba otevřeného vojenského konfliktu mezi Ruskou federací a Ukrajinou“.

Zdroj: redakce (ob)