Obyvatelé čínské metropole Si-an začali vyměňovat zboží za potraviny. Přísná pandemická omezení ztěžují obyvatelům nákup základních potravin.

V severozápadním čínském městě Si-an platí už čtrnáct dní zákaz vycházení. Zpočátku mohla jedna osoba na domácnost každé dva dny vyjít ven a nakoupit potraviny. Po týdnu však úřady zpřísnily pravidla a zakázaly obyvatelům i tyto krátké vycházky.

Opatření má zabránit dalšímu šíření covidu-19. Město s téměř 13 miliony obyvatel se nyní stalo ohniskem koronaviru.

Místní úřady slíbily, že budou dodávat potraviny a další nezbytné zásoby i v době, kdy bude město zcela uzavřeno. Někteří obyvatelé si však na sociálních sítích stěžují na nedostatek jídla a nedostatečné služby poskytované úřady.

cina koronavirus
Na snímku z 22. prosince 2021 jsou zachyceni bezpečnostní strážci, kteří se procházejí v oblasti, kde platí omezení v důsledku epidemie koronaviru v Si-anu. (Foto: STR/AFP via Getty Images)

Někteří z nich si mezi sebou začali věci směňovat.

Na jednom videu je vidět, jak člověk vyměňuje se sousedem pytel rýže za iPhone a iPad.

Na jiném videu muž vymění dvě krabičky cigaret za zelí. K velké radosti dostane jako bonus rajče a mrkev.

Na jedné z fotografií zveřejněných na internetu drží úředníci transparent a za ním jsou naskládané balíčky s jídlem. Podle osoby, která snímek pořídila, se úředníci shromáždili speciálně kvůli fotografii, ale krátce poté odešli a jídlo si vzali s sebou.

Zdá se, že tristní situace se netýká jen potravin.

Video: Si-an zakazuje „negativní zprávy“ o viru na internetu (reportáž televize NTD z 6.1. 2022, anglicky)

Z původního článku německé redakce The Epoch Times přeložila G. K.