PRAHA – v úterý 11. ledna se na Malostranském náměstí nedaleko Poslanecké sněmovny sešlo více než sto protestujících, kteří mimo jiné vyzvali současného ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), aby zrušil vyhlášku o povinném očkování, kterou vydal jeho předchůdce Adam Vojtěch.

Na postaveném podiu vystoupili mimo jiné také zástupci studentské iniciativy Změna Matrixu, kteří připomněli prohlášení, které učinil Vlastimil Válek jako tehdejší poslanec v Poslanecké sněmovně v prosinci 2020. 

„V tom zákonu je velmi správné, že to očkování je nepovinné. Kdyby bylo povinné, tak budu první, který se tady připoutá od pasu nahoru nahý před tady tuto Sněmovnu a nepustí sem ministra,“ uvedl Vlastimil Válek 4. prosince 2020 (zdroje [1], [2], [3] uvádíme pod článkem).

Videozáznam z události výzva studentů

Studenti českých škol zveřejnili Deklaraci studentů, kterou k dnešnímu dni podepsalo 896 studentů, 195 vyučujících a 4 150 podporovatelů (zdroj).


„Rozdíl mezi tehdejším postojem poslance Válka a dnešní neochotou ministra Válka zrušit očkovací vyhlášku je o to absurdnější ve světle nových skutečností, kdy je zřejmé, že očkování rozhodně není cestou ze současné zdravotní situace,“ napsali studenti v tiskovém prohlášení médiím.

Studenti vyjádřili znepokojení nad tím, že „na postu ministra zdravotnictví je člověk, který ještě před rokem horoval za naprostou dobrovolnost a svobodu v otázkách očkování a nyní mlčí v případě zrušení povinného očkování vybrané části populace, které schválila minulá zcela zkompromitovaná vláda“.

„Jsme jako studenti velice zklamáni, že zatím nedodržel své prohlášení, ve kterém jasně deklaruje, že se bude ,bít‘ za dobrovolnost,“ komentovali studenti postup ministra Válka. „Přesto věříme, že pan ministr Vlastimil Válek je čestný muž a zachová se podle svých veřejně vyřčených slov na půdě Sněmovny.“

Fotogalerie ze shromáždění

Studenti doufají, že „zvítězí zdravý rozum a otevřená diskuse všech stran odborného spektra a na jejím základě vznikne fundované rozhodnutí, jak se k současné zdravotní situaci postavit, zejména pak k očkování, které se ve světle nových skutečností jeví jako téměř nefunkční,“ uvádějí studenti.

„V našich studentských řadách je také mnoho mediků, kteří jsou na univerzitách učeni k odpovědnosti za správně zvolený lékařský postup při léčbě a za věnování maximální pozornosti možným zdravotním rizikům při volbě léčby pacienta,“ vysvětluje studentská iniciativa.

Současnou situaci, kdy postup ministerstva zdravotnictví a jeho poradních orgánů „jde proti tomu, co jim je na školách vštěpováno“, vnímají studenti jako „naprosto nepochopitelnou, absurdní a nepřijatelnou“.

Podle studentů je současná situace ve světle vládních protiepidemických nařízení značně problematická. „Nesmyslně se dělí občané na očkované a neočkované, tedy na ty, kteří mají větší a menší práva ve společnosti; (situace) je naprosto nepřípustná,“ říkají studenti.

Redakce deníku The Epoch Times požádala ministra Válka o reakci na věcný obsah apelu shromáždění.


POZNÁMKY:

[1] Stenozáznam poslanecké sněmovny ze 4. prosince 2020 (zdroj)

[2] Videozáznam výroků Vlastimila Válka od času 5:21 (zdroj)

[3] Zpráva v deníku Blesk ze 4. prosince 2020 (zdroj)

OPRAVA: Vlastimil Válek zmiňované prohlášení pronesl 4. prosince 2020. Deník Epoch Times lituje chyby.