14. 1. 2022

Česká tenistka Renata Voráčová přislíbila, že bude po Tennis Australia požadovat odškodnění poté, co o víkendu opustila zemi kvůli sporu o vízum.

Voráčová se rozhodla ukončit své tažení na Australian Open poté, co jí bylo v souvislosti se „ságou“ kolem Novaka Djokoviče zrušeno vízum.

V rozhovoru pro český Deník osmatřicetiletá Voráčová uvedla, že její nárok na odškodnění nebude malý.

„Jen letenka stála 60 000 korun (2 822 USD), cestoval se mnou i můj trenér – a pak je tu všechen ten čas, hotely, trénink na grandslam, případné odměny za výhry,“ řekla.

„Doufám, že se k tomu Tennis Australia postaví čelem a že nebudeme muset podnikat právní kroky,“ dodala.

„Nemyslím na tenis. Pořád se probouzím z toho šoku, ještě jsem to nezpracovala. Jsem vyčerpaná.“

Ženská tenisová asociace (WTA) Voráčovou podpořila s tím, že hráčky nabádá k očkování a podporuje omezení cestování do Austrálie.

„Jak již bylo řečeno, komplikace, které se vyskytly v posledních několika dnech, kdy sportovci postupovali podle schváleného a povoleného procesu získání lékařské výjimky pro vstup do země, jsou nešťastné,“ uvedla WTA v prohlášení.

„Voráčová se řídila těmito pravidly a postupy, po příletu dostala povolení ke vstupu, zúčastnila se turnaje a pak jí náhle bylo zrušeno vízum, ačkoli se ničeho nedopustila,“ pokračoval text prohlášení.

„Budeme i nadále spolupracovat se všemi orgány na řešení této nešťastné situace odpovídajícím způsobem.“

České hráčce byl původně povolen vstup do Austrálie a startovala na zahřívacím turnaji na základě zdravotní výjimky, která byla udělena i Djokovičovi.

Poté, co bylo Djokovičovi zrušeno vízum, však australské úřady zahájily vyšetřování několika dalších hráčů a podpůrného personálu.

Voráčové bylo v důsledku toho zrušeno dočasné vízum a byla nucena zůstat v karanténě ve stejném melbournském hotelu jako Djokovič.

Zatímco Srb zrušení víza napadl, Voráčová se místo toho rozhodla Austrálii opustit „na základě vlastního rozhodnutí ukončit svou účast na turnaji“, jak uvedlo české ministerstvo zahraničí.

Djokovičova právní výzva se dočasně ukázala jako úspěšná a tenisová hvězda mohla dále usilovat o svůj 21. grandslamový titul. Australský ministr pro přistěhovalectví Alex Hawke však následně dnes využil své diskreční pravomoci a vízum tenisové hvězdy Novaka Djokoviče zrušil. Není známo, zda srbský hráč rozhodnutí ministra napadne.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil a aktualizoval MiC.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku
„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku

Podle Schillerové by zvýšení důchodového věku finanční situaci republiky nepomohlo, protože velká část starší populace by nebyla schopna efektivně pracovat. Odvolává se na zprávu ministerstva zdravotnictví.

Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně
Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně

Globální vládní technologické centrum (GGTC) si klade za cíl urychlit digitální transformaci veřejné správy na celém světě.

Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance
Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance

K politické frakci Evropského parlamentu se včera přidali dva polští europoslanci. Počet členů frakce se tak zvedl na 86.

Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?
Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?

Jak by se měla Amerika bránit hybridním formám války, kterou proti ní Čína vede?

Proč se nemusíte zajímat o módu
Proč se nemusíte zajímat o módu

Nejzářivějším rysem módního oděvního průmyslu je, že vůbec existuje. Na návrhy oděvů nelze uplatňovat autorská práva, takže každá sezónní přehlídka je pozvánkou k pirátství.