Novak Djokovič odletěl z Austrálie a čeká ho tříletý zákaz vstupu do země poté, co plénum federálního soudu v neděli večer rozhodlo o zamítnutí jeho žaloby proti rozhodnutí vlády o zrušení jeho víza.

Předseda soudu James Allsop uvedl, že Djokovičovu žádost o zrušení rozhodnutí australského ministra pro imigraci, který zrušil tenisové jedničce vízum, zamítl jednomyslně on sám spolu se soudcem Anthonym Besankem a soudcem Davidem O’Callaghanem v rámci tříčlenného senátu soudu po téměř osmihodinovém nedělním jednání. Veškeré náklady řízení uhradí Djokovič.

Srbský hráč se jen o několik hodin později vydal na letiště v Melbourne. Federální agenti jej a jeho tým doprovodili z business salonku k bráně, kde nastoupil do letadla společnosti Emirates směřujícího do Dubaje. Let odstartoval krátce před 23. hodinou.

Allsop nabídl, že si vyslechne další argumenty obou stran ohledně rozhodnutí, které bylo vydáno co nejdříve vzhledem k širším důsledkům a mezinárodní pozornosti věnované případu. Zároveň měl Djokovič naplánován zápas v rámci prvního kola Australian Open proti srbskému kolegovi Miomiru Kecmanovičovi, který měl odehrát v pondělí.

Právní tým světové tenisové jedničky však pozvání odmítl.

V důsledku toho přišel Djokovič o možnost obhajovat na Australian Open svůj grandslamový titul. Los rozhodl, že nasazenou jedničku v prvním kole Australian Open nahradí Salvatore Caruso.

Allsop uvedl, že důvody zamítnutí žaloby budou zveřejněny co nejdříve. Poznamenal, že rozhodnutí soudní moci Společenství národů se netýká toho, zda ministr z výkonné moci učinil správné rozhodnutí odepřít tenisové hvězdě vstup, ale toho, zda bylo rozhodnutí ministra pro přistěhovalectví Alexe Hawkeho zákonné nebo legální v kontextu tří důvodů uvedených v Djokovičově odvolání.

„Tyto důvody se zaměřovaly na to, zda rozhodnutí bylo z různých důvodů iracionální nebo právně nepřiměřené,“ uvedl Allsop. „Není součástí funkce soudu rozhodovat o podstatě nebo moudrosti rozhodnutí [vlády].“

Djokovič ve svém prohlášení uvedl, že rozhodnutí soudu sice respektuje, ale je „nesmírně zklamán rozhodnutím soudu“, které znamená, že nebude moci „zůstat v Austrálii a zúčastnit se Australian Open“.

„Nyní si vezmu nějaký čas na odpočinek a zotavení, než se k tomu budu dále vyjadřovat,“ uvedl a zároveň poděkoval svému týmu a fanouškům za podporu a požádal je, aby se nyní soustředili na podporu turnaje.

Dodal, že bude spolupracovat s australskými úřady „v souvislosti s odjezdem ze země“.

Hawke mezitím ocenil, že soud potvrdil jeho rozhodnutí uplatnit svou pravomoc podle migračního zákona, a zdůraznil význam silné ochrany australských hranic pro „zajištění sociální soudržnosti Austrálie“.

„Silná australská politika ochrany hranic nás během pandemie ochránila, což vedlo k jednomu z nejnižších počtů úmrtí, nejsilnějšímu hospodářskému oživení a nejvyšší míře proočkovanosti na světě.“

„Australané přinesli velké oběti, aby se dostali až sem, a Morrisonova vláda je pevně odhodlána tuto pozici chránit, jak Australané očekávají,“ uvedl v prohlášení.

Ministr dodal, že vzhledem k tomu, že Djokovič je vnímán jako „ikona“, mohla by hráčova přítomnost v Austrálii podnítit protiočkovací nálady, vykolejit australské očkovací úsilí a v konečném důsledku ovlivnit zdravotnický systém.

Djokovičovi právníci u soudu namítali, že „neexistuje žádný důkaz“, že by k takovému scénáři došlo, a zdůrazňovali, že stejného účinku by dosáhlo i Djokovičovo vyhoštění a „donucovací opatření“ vlády.

Názor ministra pro imigraci podpořil i australský premiér Scott Morrison, který uvedl, že zrušení víz bylo „provedeno z důvodů zdraví, bezpečnosti a dobrého pořádku na základě toho, že je to ve veřejném zájmu“.

„Vítám rozhodnutí udržet naše hranice silné a zajistit bezpečnost Australanů,“ uvedl Morrison.

Australský tenista Nick Kyrgios, který již dříve kritizoval „trapný“ postup australské vlády v této vízové aféře, vyjádřil na sociálních sítích zklamání nad rozhodnutím soudu.

Vízum světové jedničky bylo původně zrušeno 6. ledna na mezinárodním letišti v Melbourne několik hodin poté, co Djokovič dorazil k účasti na prvním grandslamu roku 2022, a to hraničním úředníkem, který uvedl, že Djokovič nesplňuje podmínky pro udělení zdravotní výjimky.

Federální obvodní soud později toto rozhodnutí zrušil, načež Hawke zasáhl a vízum opět zrušil.

Na této zprávě se podílela agentura Reuters. Přeloženo z článku newyorské edice.