Alexander Zhang

17. 1. 2022

Podle bývalého předsedy Britské pracovní skupiny pro vakcíny je v současnosti „ztrátou času“ očkovat lidi proti covidu-19.

Dr. Clive Dix, který sehrál klíčovou roli při pomoci farmaceutickým firmám vytvořit vakcíny proti covidu-19, uvedl 16. ledna pro rozhlasovou stanici LBC: „Varianta omikron je relativně mírný virus. A pokračovat v očkování lidí a uvažovat o tom, že to uděláme znovu, abychom ochránili populaci, je podle mého názoru nyní ztráta času.“

Podle Dixe by se nyní měla pozornost soustředit na ochranu zranitelných osob, například osob starších 60 let, z nichž dvě procenta jich zůstávají ve Velké Británii neočkovaná.

Ačkoli očkovací expert podporuje probíhající kampaň za posilovací dávky, říká, že je „kritický“ k posilování všech, protože není přesvědčen, že by to bylo u mladých lidí potřeba.

„Myslím, že tehdejší myšlení bylo do značné míry zaměřeno na zastavení infekce a přenosu, přičemž (teď) to tyto vakcíny zjevně nedělají,“ prohlásil doktor Dix.

Podle něj by se místní vláda měla „velmi soustředit“ na to, aby se dovzdělala o tom, jaký zavést příští zimu budoucí očkovací program.

Navrhl, aby byla provedena „studie imunitního stavu“ u populace, která by „přesně pochopila, kde se imunita každého z nás nachází“, aby „do příští zimy mohla být skutečně zavedena politika očkování, která bude zasvěcená a bude používat správné vakcíny pro správné lidi ve správný čas“.

Dix minulý týden pro deník The Observer uvedl, že hromadné očkování proti covidu-19 by mělo skončit a Velká Británie by se měla zaměřit na jeho zvládání jako endemického onemocnění, podobně jako je tomu u chřipky.

„Budoucím cílem je tedy zastavení progrese do závažného onemocnění u zranitelných skupin,“ řekl dr. Dix.

Lékařští poradci britské vlády již uznali, že je „neudržitelné“ očkovat populaci každé tři nebo šest měsíců. Sir Patrick Vallance, hlavní vědecký poradce Velké Británie, 3. ledna uvedl, že „dlouhodobým stanoviskem“ vlády není dávat všem každých několik měsíců posilovací vakcínu.

Profesor Andrew Pollard, ředitel Oxford Vaccine Group a předseda vládního Společného výboru pro očkování a imunizaci (JCVI), řekl deníku The Telegraph, že „není udržitelné ani dostupné očkovat planetu každé čtyři až šest měsíců“.

Poradní výbor britské vlády pro očkování 7. ledna nedoporučil podávat čtvrtou dávku vakcíny proti covidu-19 obyvatelům domovů důchodců a lidem starším 80 let.

JCVI uvedl, že tři dávky vakcíny stále poskytují „velmi dobrou ochranu proti závažným onemocněním“ a okamžitá druhá posilovací dávka nejzranitelnějším osobám by „v současné době poskytla proti závažným onemocněním pouze omezený dodatečný přínos“.

Zdroj.

Související témata

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.