Charlotte Cuthbertson

21. 1. 2022

Nedávný zákon města New York, který umožňuje nejméně 800 000 lidem, kteří nejsou občany USA (tzv. „noncitizens“), volit v komunálních volbách, je protiústavní a pravděpodobně bude soudem zrušen, uvedl Hans von Spakovsky, vedoucí iniciativy nadace Heritage Foundation pro reformu volebního práva a bývalý člen Federální volební komise.

„Ve skutečnosti je zcela jasné, že porušuje ústavu státu New York – která má ustanovení, jež výslovně říká, že musíte být občanem, abyste mohli volit ve všech volbách ve státě New York, a to včetně místních voleb,“ řekl Spakovsky 19. ledna deníku The Epoch Times.

„Myslím si, že je to špatné i z politického hlediska, protože to v podstatě znehodnocuje a znevažuje pojem občanství.“

„Bude to něco, co americké občany naštve, zejména kvůli potenciálnímu počtu cizinců, kterých se to týká.“

Starosta New Yorku Eric Adams umožnil, aby 9. ledna vstoupilo v platnost opatření, které obsahuje ustanovení, že hlasující lidé, kteří nejsou občany, musí ve městě pobývat nejméně 30 dní a musí mít pracovní povolení.

„Věřím, že Newyorčané by měli mít možnost rozhodovat o své vládě, a proto jsem podporoval a budu i nadále podporovat tento důležitý zákon,“ uvedl Adams ve svém prohlášení. „Věřím, že umožnit přijetí této legislativy je zdaleka nejlepší volbou, a těším se, že do demokratického procesu zapojíme další miliony lidí.“

Následující den podal Republikánský národní výbor spolu s lídrem menšiny v městské radě Josephem Borrellim, poslankyní Nicole Malliotakisovou a dalšími republikány žalobu k newyorskému Nejvyššímu soudu.

texas voting
Volební pracovníci pomáhají voličům ve volební místnosti v texaském Austinu, 13. října 2020. (Sergio Flores / Getty Images)

Zákon se vztahuje na cizince s legálním pobytem, ale podle Spakovského by newyorská politika, která chrání nelegální cizince, otevřela brány.

„Opravdu si někdo myslí, že volební oddělení bude zkoumat legální status každého cizince, který se zaregistruje k volbám?“ řekl.

„A to samozřejmě znamená, že se k volbám zaregistruje také spousta cizinců, kteří v USA nejsou legálně.“

Ačkoli si nemyslí, že by se některý ze států pokusil změnit své volební zákony tak, aby zahrnovaly volební právo pro lidi, kteří nemají americké občanství, Spakovsky řekl, že existuje tlak progresivní levice na změnu pojmu nebo definice „občana“.

„Cílem vyznavačů otevřených hranic je udělat dvě věci: za prvé, smazat hranici mezi cizinci, kteří jsou v této zemi legálně, a těmi, kteří jsou zde nelegálně. A za druhé, buďme upřímní, je to zbavit se celého konceptu občanství,“ řekl.

Newyorská radní, demokratka Margaret Chinová, před nedávným hlasováním řekla svým kolegům, že mnozí cizinci se snaží získat občanství, ale mezitím by měli mít možnost volit, protože platí daně a žijí a pracují ve městě.

„Chtějí být občany, chtějí mít možnost volit prezidenta, ale máme alespoň příležitost umožnit jim hlasovat pro volené úředníky, kteří je ve městě zastupují,“ řekla Chinová.

Podle Spakovského však placení daní ještě z člověka nedělá občana.

„Moje odpověď na to je, že za prvé, naprostá většina cizinců s nelegálním pobytem daně neplatí. Ve skutečnosti se od mnoha jurisdikcí vozí zadarmo,“ řekl.

„To dnes prosazuje progresivní levice, protože věří, že cizinci budou volit je … a udrží je u moci.“

Epoch Times Photo
Agent pohraniční stráže organizuje nelegální přistěhovalce, kteří se shromáždili u hraničního plotu po přechodu z Mexika do Spojených států v Yumě v Arizoně, 10. prosince 2021. (Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)

Spakovsky uvedl, že skutečnost, že Trumpova administrativa nebyla schopna prosadit, aby byla do sčítání lidu v roce 2020 zařazena otázka týkající se statusu občanství, byla velkým vítězstvím progresivní levice, která se snaží stírat hranice mezi občany a neobčany.

„Jedním z hlavních důvodů, proč to chtěli udělat, je rozdělování křesel v Kongresu, nechtěli, aby se křesla rozdělovala na základě počtu občanů – kdyby se tak stalo, místa jako Kalifornie by přišla o křesla v Kongresu,“ řekl.

„Proto má Kalifornie pravděpodobně o čtyři nebo pět křesel v Kongresu více, než by měla mít, kvůli obrovské populaci cizinců, kteří jsou ve státě nelegálně.“

Bidenova administrativa podporuje vytvoření cesty k získání občanství pro miliony nelegálních přistěhovalců ve Spojených státech. Podle deset let starých odhadů je počet nelegálních přistěhovalců 11 milionů a od té doby překročily jižní hranici další miliony těchto lidí.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce.


Strategie v pozadí imigrační politiky USA

Dlouhodobá politika zástupců demokratické strany USA prosazuje volební právo pro imigranty a jejich zahrnutí do sčítání lidu. Na základě sčítání lidu se rozpočítává počet křesel ve Sněmovně reprezentantů USA pro jednotlivé státy. Více obyvatel znamená více křesel. Pokud masivně přibude imigrantů, kteří jsou potenciálními voliči Demokratické strany, která jim dlouhodobě vychází vstříc, může to potenciálně znamenat také navýšení počtu křesel pro jejich poslance ve sněmovně. Více zde…

Scénář: Milan Kajínek | Moderátor: Vladimír Laššo | Střih: Veronika Sunová.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.