Katabella Roberts

28. 1. 2022

Deník The New York Post zveřejnil videozáznam, na němž je vidět, jak federální kontraktoři přes noc letecky přepravují ilegální imigranty do Westchesteru ve státě New York poté, co byli imigranti loni na jižní hranici propuštěni.

51 minut dlouhé video získal na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím bývalý zastupitel okresu Westchester, Rob Astorino, který nyní kandiduje na guvernéra státu New York. Deník The New York Post jej poté zveřejnil.

Na záznamu je vidět, jak jsou migranti, mezi nimiž jsou muži, ženy i děti, převáženi federální vládou pod rouškou tmy z jižní hranice do White Plains ve státě New York, načež jsou 31. srpna 2021 charterovými autobusy American Dream převáženi do dalších částí Spojených států.

Policejní seržant Michael Hamborsky, který vše natáčí, působí na videu zmateně a je slyšet, jak se ptá federálních dodavatelů, kteří dohlížejí na přesuny migrantů, na to, co se přesně děje.

V pozadí je vidět Boeing 737, který o několik hodin dříve přiletěl z pevnosti Fort Bliss v texaském El Pasu.

Hamborsky klade otázky několika kontraktorům, než nakonec zjistí, že na palubě letu je 142 lidí, kteří byli propuštěni po nelegálním překročení jižní hranice.

Kontraktoři na místě, z nichž někteří údajně působili jako doprovod v letadle, jsou zaměstnáni u soukromé bezpečnostní firmy MVM Inc., která v roce 2021 podepsala s federální vládou smlouvu v hodnotě 136 milionů dolarů, uvedl list New York Post.

„Nacházíte se v zabezpečeném zařízení. My opravdu nic nevíme a máme na starosti bezpečnost,“ je slyšet, jak Hamborsky říká jednomu z federálních kontraktorů poté, co se ho Hamborsky zeptal, kdo byl na palubě letu a co přesně pracovníci dělají.

„Tohle je proti všem našim bezpečnostním nařízením,“ prohlásil Hamborsky. „Jen se snažím zjistit, co je co, kdo je kdo a jak to mám zabezpečit,“ dodal.

Později když Hamborský požádal jednoho z kontraktorů o předložení průkazu s fotografií, kontraktor mu sdělil, že se na základně nesmějí fotit.

„To je k…a neuvěřitelné,“ odpověděl Hamborsky. „A to říká kdo? DHS [ministerstvo vnitřní bezpečnosti]?“

„Ano, a armáda Spojených států,“ odpověděl mu kontraktor. „Jste ve federálním objektu, ale ministerstvo chce udržet všechno pod pokličkou.“

Další kontraktor Hamborskému sdělil, že mu nesmí ukázat průkaz totožnosti, se slovy: „Jak jsem řekl, všechno má probíhat v tichosti.“

Epoch Times Photo
Hromada oblečení a odpadků, kterou po sobě zanechali nelegální přistěhovalci poté, co 25. ledna 2022 překročili Rio Grande z Mexika pod mezinárodním mostem do Eagle Pass v Texasu. (Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)
Epoch Times Photo
Nelegální přistěhovalci překračují Rio Grande mezi Del Rio (na vzdálenější straně) a Acuñou v Mexiku. Někteří z nich přecházejí zpět do Mexika, aby se vyhnuli deportaci ze Spojených států, v mexickém městě Acuña, 20. září 2021. (Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)

Hamborsky se také jednoho z kontraktorů zeptal, proč přilétají na předměstí Westchesteru, které je vzdáleno zhruba 60 kilometrů od New Yorku.

„Nechcete být někde, kde budete středem pozornosti,“ odpověděl dodavatel. „Chcete se snažit být co nejméně nápadný. Spousta z toho jsou jen věci, o kterých lidem neříkáme, protože nechceme přitahovat pozornost. Nechceme, aby se o nás zajímala média.“

Jeden z kontraktorů později na videu policistovi říká: „Chápu to utajení a všechny ty s…čky, ale tohle je i nad mou platovou třídu… k…rva, víte, co tím myslím?“

„A proč? Víte proč?“ ptá se na videu Hamborsky.

„Vy víte proč, podívejte se, kdo je v úřadu,“ řekl dodavatel. „No tak. Víte proč. Protože jestli se to dostane ven, tak vláda zrazuje americký lid.“

Prezident Joe Biden se opakovaně dostal pod palbu kritiky za to, jak řeší krizi spojenou s nelegální imigrací na americko-mexické hranici poté, co se k hranici hrnuly stovky a tisíce imigrantů ve snaze dostat se do země.

V lednu loňského roku Biden zrušil deportace, program „Zůstaň v Mexiku“ i výstavbu hraniční zdi, přehodnotil priority imigračního a celního úřadu a zrušil zákaz cestování do USA ze zemí ohrožených terorismem.

Reportáž: Strategie v pozadí imigrační politiky USA (video)

Podle statistik Celní a pohraniční ochrany (CBP) bylo během fiskálního roku 2021 zadrženo téměř 1,6 milionu nelegálních cizinců. Když se započítají i migranti zastavení na hranicích, číslo se přiblíží dvěma milionům.

Prezident Biden své kroky obhajoval a uvedl, že jeho administrativa nebude na hranicích odmítat děti migrantů bez doprovodu. Uvedl také, že na hranicích žádná krize neexistuje.

Rob Astorino, který v současné době kandiduje na guvernéra státu New York, však řekl Tuckerovi Carlsonovi z Fox News, že nové videozáznamy ukazují, že nepřicházejí jen děti bez doprovodu.

„Teď pořád říkají, že jde jen o děti bez doprovodu. Je to naprostá lež. A že tyto děti nepůjdou do naší oblasti. Naprostá lež. Dostanou se [do] škol ve Westchesteru, na Long Islandu, v okolních předměstích. Takže je to naprostý rozklad našeho systému. Je to zrada, jak řekl ten pán, zrada na americkém lidu,“ řekl Astorino.

„Máme vládu, která nám nadále lže, která selhala ve své nejpodstatnější povinnosti zabezpečit hranice našeho národa a dodržovat právní stát. Když jsme se o těchto letech dozvěděli poprvé, byli jsme napadeni za to, že jsme požadovali jednoduché odpovědi. Stále lhali a uhýbali od tématu, ale tady jde o veřejnou bezpečnost, veřejné zdraví a právo lidí znát pravdu,“ dodal.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. Článek byl redakčně upraven.

Související témata

Související články