Názory

Polský hnědouhelný důl Turów se nachází na německo-česko-polském trojúhelníku, v okolí hranic mezi polskou Bogatyní, českým Hrádkem nad Nisou a německou Žitavou. Je známo, že desítky let svými exhalacemi sužuje lesy v Jizerských a Lužických horách. Rozměry jámy dolu zabírají 5 krát pět kilometrů. Důlní činnost snížila okolní terén ze šesti set metrů na úroveň hladiny moře.

„Tato dohoda přináší nepochybně hmatatelné benefity pro lokality postižené činností dolu Turów a pro jejich obyvatele, což byl náš hlavní cíl. Je pro nás důležité, že získáme přístup ke všem relevantním datům týkající se těžební činnosti, takže budeme moci daleko dříve a lépe reagovat, když se objeví nějaký problém,“ prohlásil premiér Fiala a vyjádřil poděkování polské straně i osobně panu premiérovi, a všem dalším, kteří se na dohodě podíleli. Premiér věří, že „úspěšný konec těchto jednání otevře prostor pro dialog i v dalších otázkách, které mezi Českou republikou a Polskou republikou jsou“.

Problém hladiny podzemní vody

Česká geologická služba situaci v dole hodnotí tak, že „hladiny podzemní vody jsou v důsledku podstatného a dlouhotrvajícího vlivu dolu Turów na svém historickém minimu“.

Experti z Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM dlouhodobě také upozorňují, že „podzemní bariéra nemůže ochránit české území, na kterém se nacházejí zdroje pitné vody, před odtokem“.

Že bariéra neochrání české území před ztrátou vody, dlouhodobě tvrdí i experti z Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM.

Dohoda mezi Polskem a Českem neobsahuje žádné opatření, které by vedlo k omezení poklesu hladin podzemní vody na českém území. To se týká zejména Libereckého kraje. „Jediným opatřením před ztrátou vody je dle dohody podzemní bariéra, která podle nejnovějších dat poklesu hladin nezabrání,“ píše Liberecká drbna.

„Prozatím se můžeme spokojit s tím, že dohoda mezi oběma státy českým příhraničním obcím přináší peníze na vodovody, podzemní bariéru proti odtoku podzemních vod, zelený val proti prachu i hluku a budoucnost s právní zárukou,“ uvádí frydlantsko.cz.

Dohodu kritizuje organizace Greenpeace. Podle Sousedského spolku Uhelná tím zhasla poslední naděje na ochranu vody, uvádí idnes.cz. Uhelná je jednou z obcí, na kterou těžba z uhelného dolu také dopadá.

Greenpeace kritizuje podmínky dohody mezi Českem a Polskem. Prohlašují, že „vláda prodala právo na kvalitní život českých občanů za 45 milionů korun“. Organizace si hodlá na dohodu i stažení žaloby od unijního soudu stěžovat u Evropské komise.

„Není na co čekat,“ sdělují zástupci Greenpeace, protože „mezi podmínkami další těžby bohužel nejsou žádné, které by těžbu významněji omezovaly či předcházely odtoku vody z českého území. Čekat, že nějakým zázrakem začne fungovat těsnící stěna, čemuž podle interních dokumentů nevěří ani těžební společnost PGE, je od českých ministrů a ministryň hodně naivní“.

Podle Luboše Palaty (specialisty na Evropskou unii a střední Evropu ), redaktora deníku.cz, jsme spor o Turów prohráli, a „vyhrát ani nešlo“. Poláci byli před 30 lety jedněmi z nejchudších Evropanů a ekologické myšlení mají podle Palaty dosud na pozadí ostatních ekonomických hodnot. Polsko Palata hodnotí dodnes jako nejvíce znečištěnou zemi v EU. Proto nedávno podepsanou Dohodu považuje za maximum možného.