NTD News

16. 2. 2022

Osobní textové zprávy předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové zaslané představenstvu farmaceutické společnosti Pfizer vyvolaly v Bruselu otázky.

Konverzace se týkala smluvních podmínek pro vakcíny společnosti Pfizer vyvíjené na onemocnění covid-19 a otázky odpovědnosti za následky v případě možných vedlejších účinků vakcín.

Otázkou je samotný text SMS zpráv. Není totiž jasné, co předsedkyně Evropské komise vedení společnosti Pfizer sdělovala v době, kdy Evropská unie v dubnu 2021 vyjednávala o nákupu 1,8 miliardy dávek jejich vakcíny.

Na obsah SMS zpráv se Evropské komise dotázala evropská ombudsmanka Emily O’Reillyová, ale zatím bez úspěchu.

Na obsah SMS zpráv se Evropské komise dotázala evropská ombudsmanka Emily O’Reillyová. (© European Union)

O’Reillyová není první, kdo se snaží zjistit informace z pozadí vyjednávání podmínek smlouvy mezi předsedkyní Evropské komise a americkou farmaceutickou společností.

Německý novinář Alexander Fanta ze zpravodajského webu netzpolitik.org rovněž požádal Komisi o poskytnutí inkriminovaných textových zpráv. Podle zákonů o transparentnosti EU má veřejnost právo na přístup ke všem dokumentům Evropské unie. V tomto případě to však podle Fanty zřejmě neplatí, neboť neobdržel žádné z požadovaných informací. (zdroj)

Rumunský poslanec Evropského parlamentu Cristian Terhes dokonce vyzval bývalou německou ministryni obrany a členku Bundestagu Ursulu von der Leyenovou, aby odstoupila. Jako důvod uvedl zatajování inkriminovaných zpráv.

Terhes ukázal během tiskové konference v Evropském parlamentu na kameru dokumenty smluv s Evropské komise se společností Pfizer se začerněným textem. „Tohle jsou ty stránky… vidíte? A tomu se říká transparentnost,“ uvedl poslanec Evropského parlamentu.

Screenshot z televizního záznamu z tiskové konference v Evropském parlamentu, na němž rumunský europoslanec Cristian Terhes ukazuje dokumenty se začerněným textem, které mají referovat o inkriminované textové komunikaci předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové s představenstvem společnosti Pfizer. (Televize NTD)

Otázka transparentnosti smluv ohledně vakcín společnost Pfizer se řešila také v Brazílii, kde smlouva mezi farmaceutickým gigantem a místní vládou unikla na veřejnost.

Podle tehdejšího ministra zdravotnictví bylo jednou z dohod „úplné zřeknutí se odpovědnosti [společnosti Pfizer] za vedlejší účinky od nynějška navždy (bez časového omezení)“.

Smlouva však může být z právního hlediska neplatná. Jak vysvětluje právnička Diane Protatová, která pracuje pro francouzský Senát: „Když dvě strany podepíší smlouvu, která zahrnuje třetí stranu, smlouva zavazuje pouze tyto dvě strany. Ať už společnost Pfizer a Evropská komise podepsaly cokoli, tato zásada platí. Pokud mají lidé [po vakcinaci] vedlejší účinky, mohou hnát farmaceutické společnosti k odpovědnosti a ty to musí vysvětlit.“

Podle Evropské komise farmaceutické společnosti stále nesou odpovědnost za nežádoucí účinky vakcín, přestože Evropská unie upravila některá pravidla pro vakcíny.

Diane Protatová. (france-usa-law.com)

„To je známá zásada: při podvodu využijete vše, co máte po ruce. Pokud se prokáže, že studie pro získání podmínečného schválení léku byly nedostatečné, že se podvádělo nebo lhalo, nebo že je výrobek vadný, jsou za to odpovědné farmaceutické společnosti. To ony musí odškodnit případné oběti, nikoliv daňoví poplatníci,“ prezentovala tvrdou právní analýzu francouzská právnička Diane Protatová.

Evropská komise se nedávno zavázala, že bude revidovat své správní pokyny, aby umožnila veřejnosti lepší přístup k dokumentům. Otázka obsahu komunikace mezi předsedkyní Evropské komise a představenstvem společnosti Pfizer však zatím zůstává nedořešená.

Podle článku 15 Smlouvy o fungování Evropské unie (zdroj) mají občané a obyvatelé zemí Unie právo na přístup k dokumentům Evropského parlamentu, Rady a Evropské komise. To znamená, že občané mohou získat dokumenty, které má Komise a další orgány k dispozici, včetně legislativních informací, úředních dokumentů, historických archivů a zápisů ze zasedání a pořadů jednání. (zdroj)

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K. Upravil M. K.

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.