Bývalý americký prezident Donald Trump poskytl ze své rezidence v Mar-a-Lago rozhovor konzervativnímu médiu The Clay Travis & Buck Sexton Show. Na otázku redaktorů, v čem se stala chyba ohledně situace na Ukrajině, Trump odpověděl:

„No, to, co se nepovedlo, byly zmanipulované volby a to, co se nepovedlo, je kandidát, který by tam neměl být, a člověk, který nemá ponětí o tom, co dělá. Včera jsem přišel dovnitř a tam byla televizní obrazovka a já jsem si řekl: „No to je geniální.“ Putin vyhlašuje velkou část Ukrajiny – Ukrajiny! – Putin ji prohlašuje za nezávislou. No to je úžasné. „To je tedy pěkně mazané,“ pomyslel jsem si. A pak tam nakráčí a dělá mírotvůrce. To jsou tedy ty nejsilnější mírové síly… To bychom mohli využít na naší jižní hranici. To jsou ty nejsilnější mírové síly, jaké jsem kdy viděl. Tolik armádních tanků jsem nikdy neviděl.“

Trump tím reagoval na situaci, kdy Putin v pondělí oznámil, že Rusko uznává nezávislost luhanské a doněcké oblasti na východě Ukrajiny, které ovládají Ruskem podporované separatistické skupiny. Krátce poté Putin podepsal dekret vydaný Kremlem, podle kterého je nyní ruské ministerstvo obrany oprávněno vyslat do oblasti vojáky k „udržení míru“, což se poté i stalo.

„Mimochodem, k tomuhle by za nás nikdy nedošlo,“ pokračoval Trump. „Kdybych byl v úřadu já, tak to ani nepřipadá v úvahu. Tohle by se nikdy nestalo. Ale tady je člověk, který říká, ,prohlašuji velkou část Ukrajiny za nezávislou‘, použil slovo ,nezávislou‘, ,a my tam půjdeme a pomůžeme tam udržet mír‘. To je docela chytré, to se musí nechat. A víte, jaká byla Bidenova reakce? Žádná odpověď. Na to žádnou odpověď neměli. Ne, je to velmi smutné. Velmi smutné,“ pokračoval v hodnocení situace Trump.

Bývalý americký prezident dále popsal charakter ruského vůdce ze svého pohledu: „Znal jsem se s Putinem velmi dobře. Vycházel jsem s ním skvěle. Měl mě rád. Já jsem ho měl rád. Víte, je to drsňák, má velký šarm a velkou hrdost. Ale způsob, jakým – a on miluje svou zemi, víte? Miluje svou zemi. Teď se ale chová trochu jinak, myslím.“

„Myslím, že vidí tuhle příležitost. Věděl jsem, že mu o Ukrajinu vždycky šlo. Mluvil jsem s ním o tom. Říkal jsem mu: ,To nemůžete udělat. To neuděláte.‘ Ale viděl jsem, že ji chce. Ptal jsem se ho na to. Dlouze jsme o tom mluvili. Myslím, že ho asi nikdo nezná lépe, pokud jde o diskuse, které dnes dopoledne vedeme. Takže jsem ho znal velmi dobře. Poznal jsem ho. Poznal jsem i prezidenta Si (Ťin-pchinga). Mimochodem, Čína bude další na řadě.“

Na dotaz redaktorů, zda tím má na mysli, že se Čína pokusí napadnout Tchaj-wan, Trump odpověděl „Rozhodně. Za (mého vládnutí) ne, to by neudělali.“

„Čekali, až budou mít po olympiádě. Teď skončila olympiáda a sledujte stopky. Tady je to skoro jako s dvojčaty, protože máte jednu (zemi), která chce Tchaj-wan, myslím, stejně zapáleně. … Myslím, že po tom touží zhruba stejně silně. Ale (za mě) ne, Putin by to nikdy neudělal a Si by to nikdy neudělal. A ani Severní Korea ty čtyři roky nějak nevyváděla,“ zhodnotil Trump.

Bývalý americký prezident byl během svého úřadování demokraty a médii obviňován z tajné spolupráce s Ruskem. Vyvrcholením téměř dvouletého vyšetřování, které vedl zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, byl závěr, že k této tajné spolupráci nebyly nalezeny důkazy.

Američtí republikáni v současnosti upozorňují na informace, které soudu v únoru letošního roku předložil zvláštní vyšetřovatel John Durham. Vyšetřovatel v tomto soudním podání tvrdí, že se kampaň Hillary Clintonové a Demokratický národní výbor pokoušely infiltrovat servery Trumpovy kampaně s cílem jej špehovat během jeho kandidatury a později i v Bílém domě. Republikáni rovněž viní média z nedostatečného pokrytí této věci.