Mimi Nguyen Ly

22. 2. 2022

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal prohlášení k národu poté, co ruský vůdce Vladimir Putin nařídil vstup ruských vojenských jednotek na východní Ukrajinu.

Putin v pondělí oznámil, že Rusko uznává nezávislost luhanské a doněcké oblasti na východě Ukrajiny, které ovládají Ruskem podporované separatistické skupiny. Krátce poté Putin podepsal dekret vydaný Kremlem, podle kterého je nyní ruské ministerstvo obrany oprávněno vyslat do oblasti vojáky k „udržení míru“.

Spojené státy v reakci na to oznámily, že prostřednictvím výkonného nařízení prezidenta Joea Bidena vyhlásí sankce. Tisková mluvčí Jen Psakiová vydala prohlášení Bílého domu, v němž se uvádí, že Bidenovo nařízení „zakáže nové investice, obchod a financování ze strany amerických osob“ do tzv. doněckého a luhanského regionu na Ukrajině.

„Toto nařízení rovněž poskytne pravomoc uvalit sankce na jakoukoli osobu, o níž bude rozhodnuto, že působí v těchto oblastech Ukrajiny.“

Rada bezpečnosti OSN naplánovala na pozdní pondělní hodinu vzácné mimořádné zasedání na žádost Ukrajiny, Spojených států a dalších šesti zemí. Velvyslankyně USA při OSN Linda Thomas-Greenfieldová na zasedání označila Putinovo oznámení za „nesmysl“.

„[Putin] mezitím oznámil, že v těchto regionech umístí ruské jednotky. Nazývá je mírovými silami,“ řekla Thomas-Greenfieldová. „Je to nesmysl. Víme, co jsou ve skutečnosti zač.“

Zelenskyj v prezidentském projevu k národu kritizoval uznání luhanské a doněcké oblasti ze strany Ruska.

„Ukrajina zcela jistě považuje tyto poslední ruské kroky za porušení svrchovanosti a územní celistvosti naší země,“ řekl.

„Veškerou odpovědnost za všechny důsledky spojené s výše uvedeným rozhodnutím nese ruské politické vedení. Uznání nezávislosti okupovaných území luhanské a doněcké oblasti může znamenat jednostranné odstoupení Ruska od minských dohod.“

V roce 2014 ruská vojska obsadila a anektovala ukrajinský poloostrov Krym. Krátce poté začalo Rusko podporovat separatistické bojovníky v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny, kteří od té doby bojují proti ukrajinským vládním silám. V probíhající válce zahynulo od roku 2014 více než 14 000 lidí.

„Dnešním a možná i zítřejším rozhodnutím Rusko legalizuje své jednotky, které jsou v okupovaných oblastech Donbasu de facto přítomny od roku 2014. Země, která osm let podporuje válku, nemůže udržovat mír,“ uvedl Zelenskij.

„K chaotickým akcím nyní není absolutně žádný důvod. Uděláme vše pro to, aby tomu tak bylo i nadále. Držíme se mírové a diplomatické cesty. Půjdeme pouze touto cestou. Jsme na své půdě a ničeho a nikoho se nebojíme. Nikomu nic nedlužíme. Nikomu nic nedáme. Tím jsme si jisti.“

Bílý dům již dříve v pondělí uvedl, že Biden „v zásadě“ souhlasí se setkáním s Putinem, ale pouze v případě, že se Kreml zdrží útoku na Ukrajinu. Ještě před případnou invazí však Biden i Evropská unie uvedli, že v reakci na Putinovy dekrety přikročí k cíleným sankcím.

Západní země vyjádřily obavy, že Rusko nařídí invazi na Ukrajinu, a odhadují, že podél ukrajinských hranic je shromážděno více než 150 000 ruských vojáků.

Rusko popřelo, že by mělo v úmyslu provést invazi na Ukrajinu, a obvinilo západní spojence z rozšiřování NATO, které prý ohrožuje bezpečnost Moskvy, protože Ukrajina usiluje o získání členství v tomto uskupení.

Na této zprávě se podílela agentura Associated Press. Přeloženo z anglického originálu.

Související témata

Související články