Autobusy plné lidí prchajících před invazí ruské armády na Ukrajině se v úterý vydaly na cestu po zasněžené silnici z města Sumy na východě Ukrajiny, kde se znovu rozběhla snaha o evakuaci civilistů bezpečnými koridory.

Podle ukrajinské vlády předchozí pokusy odvést civilisty do bezpečí ztroskotaly kvůli obnoveným útokům. Trasa, kterou se lidé v úterý vydali ze Sumy, byla jednou z pěti, které Ruské vedení slíbilo nabídnout civilistům jako únik z bojů. Ukrajinské vedení obvinilo Rusko z pokračujících útoků navzdory příměří. Více…

Video zveřejněné ukrajinskou státní komunikační agenturou ukazovalo lidi s kufry nastupující do autobusů. Nebylo však jasné, jak dlouho bude snaha trvat.

„Ukrajinské město Sumy dostalo zelený koridor, začala první etapa evakuace,“ uvedla agentura na Twitteru. Sumy leží pouhých 50 kilometrů od ruských hranic.

Ruské koordinační centrum pro humanitární pomoc na Ukrajině i ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková uvedly, že bylo dohodnuto, že v úterý ráno začne platit příměří, které umožní evakuaci části civilistů, ale obě strany se lišily v tom, kde podle nich koridory budou.

Ruské koordinační centrum naznačilo, že koridorů bude více, ale většina z nich povede do Ruska, a to buď přímo, nebo přes Bělorusko. Ruský velvyslanec však v OSN navrhl, že by mohly být otevřeny koridory z několika měst a lidé by si mohli sami vybrat, kterým směrem se vydají.

Vereščuková mezitím pouze uvedla, že se obě strany dohodly na evakuaci civilistů z východního města Sumy směrem k ukrajinskému městu Poltava. Mezi těmi, kteří mají být evakuováni, jsou podle ní i zahraniční studenti z Indie a Číny.

V pondělí Moskva opět oznámila řadu požadavků, po jejichž splnění by ukončila invazi, včetně toho, aby Ukrajina uznala Krym jako součást Ruska a uznala východní regiony Luhansko a Doněcko za nezávislé. Regiony jsou dle ukrajinského vedení momentálně ovládané Moskvou podporovanými separatistickými bojovníky.

Moskva trvala také na tom, aby Ukrajina změnila svou ústavu a zaručila, že nevstoupí do mezinárodních organizací, jako je NATO a EU. Ukrajina již tyto požadavky odmítla.

___