Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí naznačil, že ruská takzvaná „speciální vojenská operace“, kterou prezident Vladimir Putin zahájil 24. února, má zabránit válce na Ukrajině.

„Cílem ruské speciální vojenské operace je zastavit jakoukoli válku, která by se mohla odehrát na ukrajinském území nebo která by odtud mohla začít,“ uvedl Lavrov podle britského velvyslanectví v Rusku ve svém prohlášení.

Lavrov prosazoval linii Kremlu, že Putinem zahájená invaze je „speciální vojenskou operací“, jejímž cílem je odzbrojit Ukrajinu a zadržet její vůdce, o nichž tvrdí, že jsou neonacisté. Ukrajina a Západ tvrdí, že se jedná o falešnou záminku použitou ve snaze ospravedlnit invazi.

Jeho komentáře se objevují poté, co mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělním rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že Rusko by mohlo „okamžitě ukončit válku“, pokud by Ukrajina souhlasila s podpisem dohody o neutralitě, která by jí zakázala vstup do NATO.

Peskov rovněž uvedl, že Ukrajina musí uznat Krym za ruský, uznat Luhanskou a Doněckou oblast za nezávislé a ukončit veškeré vojenské akce.

Ukrajinským představitelům „bylo řečeno, že to vše může být během okamžiku zastaveno“, poznamenal Peskov.

„Skutečně dokončujeme demilitarizaci Ukrajiny,“ řekl Peskov. „Dokončíme ji. Ale hlavní je, aby Ukrajina přestala s vojenskými akcemi. Měli by zastavit své vojenské akce a pak nikdo nebude střílet.“

„Mluvili jsme také o tom, že by měli uznat, že Krym je ruské území, a že musí uznat, že Doněck a Luhansk jsou nezávislé státy. A to je všechno. Ihned to přestane.“

Peskov dodal: „Měli by udělat změny v ústavě, podle nichž by Ukrajina odmítla jakékoli cíle vstoupit do jakéhokoli bloku.“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požadavky Ruska odmítl a v pondělí pro televizi ABC News uvedl, že uznání území za ruská je „obtížnější“, než Moskva tvrdí.

Požadavky Ruska jsou podle něj „ultimátem“.

„Nejsme připraveni na ultimáta, ale máme možné řešení, rezoluci pro tyto tři klíčové body,“ řekl Zelenskyj. „Je třeba, aby prezident Putin začal mluvit, místo aby žil v informační bublině bez kyslíku.“

Jen o několik dní dříve Lavrov prohlásil, že podle něj se někteří zahraniční představitelé připravují na válku proti Rusku a že Moskva bude pokračovat ve vojenské operaci na Ukrajině až „do konce“.