Polsko má od Spojených států „zelenou“ k vyslání stíhaček v rámci vojenské pomoci na podporu Ukrajiny při její obraně před ruskou invazí. Uvedl to v neděli americký ministr zahraničí Antony Blinken.
„Dáváme tomu zelenou,“ řekl Blinken v rozhovoru pro pořad „Face the Nation“ televize CBS News na otázku, zda polská vláda jako člen NATO může na Ukrajinu poslat stíhací letouny.
„Ve skutečnosti právě teď jednáme s našimi polskými přáteli o tom, co bychom mohli udělat pro doplnění jejich potřeb, pokud se skutečně rozhodnou poskytnout tyto stíhačky Ukrajincům. Co můžeme udělat? Jak můžeme pomoci, abychom zajistili, že dostanou něco jako náhradu za letadla, která předají Ukrajincům?“ dodal Blinken.
Velvyslankyně USA při OSN Linda Thomas-Greenfieldová rovněž zopakovala Blinkenovy poznámky v rozhovoru pro pořad „This Week“ televize ABC.
Na otázku, zda by mohly být americké stíhačky poskytnuty Polsku a dalším zemím NATO, Thomas-Greenfieldová odpověděla, že úředníci o této otázce s Poláky stále diskutují.
Ukrajinská velvyslankyně ve Spojených státech Oksana Markarová řekla v pořadu „Face the Nation“, že doufá, že Ukrajina dostane stíhačky z Polska „co nejdříve“.
„Pracujeme s našimi zejména americkými přáteli a spojenci na stabilních dodávkách veškeré munice a protiletadlových, protitankových střel a letounů, abychom byli schopni účinně bránit naši zemi,“ řekla.
V neděli také Blinken na tiskové konferenci s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou uvedl, že Washington vede s Varšavou jednání o navrhované třístranné dohodě, která by Ukrajině umožnila získat od Polska bojové letouny.
Podle navrhované dohody by Polsko poskytlo Ukrajině své stíhačky Mikojan MiG-29, které od počátku roku 2000 vyřazuje, výměnou za to, že Spojené státy poskytnou Polsku letouny F-16 americké výroby.
Polské letectvo v posledních 15 letech postupně vyřazuje letouny MiG-29 a místo nich nakupuje letouny F-16, protože se snaží modernizovat svůj arzenál a snížit závislost na ruském vybavení.
Blinken dodal, že Washington poskytl Kyjevu v uplynulém roce pomoc v oblasti bezpečnosti ve výši více než jedné miliardy dolarů a nadále spolupracuje s ukrajinskými představiteli, aby „získal aktuální informace o jejich potřebách“.
Diskuse probíhají v době, kdy jsou západní představitelé pod tlakem, aby posílili ukrajinské zbraně a munici, aby se Ukrajina mohla bránit v podmínkách ruského útoku.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již dříve prohlásil, že potřebuje „munici, ne odvoz“ poté, co mu Spojené státy nabídly azyl po vpádu ruských vojsk do země.
Během sobotního telefonátu s americkými zákonodárci Zelenskyj znovu zopakoval, že Ukrajina potřebuje vojenská letadla, a podle lídra senátní většiny Chucka Schumera (demokraté) požádal konkrétně o letadla ruské výroby.
„Prezident Zelenskyj vyslovil zoufalou prosbu, aby východoevropské země poskytly Ukrajině letadla ruské výroby,“ uvedl Schumer v prohlášení. „Tato letadla jsou velmi potřebná. A já udělám vše, co bude v mých silách, abych administrativě pomohl usnadnit jejich předání.“
Na této zprávě se podílel Bill Pann. Původní článek byl redakčně zkrácen.