Zachary Stieber

21. 3. 2022

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) odstranilo desítky tisíc úmrtí spojených s covidem-19, včetně téměř čtvrtiny úmrtí, která předtím uvádělo u osob mladších 18 let.

Zdravotnická agentura provedla tuto změnu v tichosti na svých webových stránkách pro sledování údajů 15. března.

„Údaje o úmrtích byly upraveny po vyřešení chyby týkající se logiky kódování. To mělo za následek snížení počtu úmrtí ve všech demografických kategoriích,“ uvádí CDC na stránkách.

CDC se v otázce hlášení úmrtí na covid-19 spoléhá na státy a další jurisdikce. Na svých webových stránkách přiznává, že údaje nejsou úplné.

Na tyto statistiky se však často odkazují lékaři a další osoby, které prosazují očkování proti onemocnění covid-19. Mezi nimi jsou i osobnosti, které se domnívají, že by měly být očkovány prakticky všechny děti. Dr. Rochelle Walenskyová, ředitelka CDC, se v listopadu 2021 odvolávala na celkové počty úmrtí uvedené na webových stránkách CDC, když prosazovala, aby expertní panel její agentuře doporučil očkování všech dětí ve věku 5 až 11 let.

Podle Kelley Krohnertové, místní obyvatelky státu Georgie, která aktualizace sledovala a archivovala, CDC před změnou uvádělo 1 755 dětí, které zemřely na covid-19, a přibližně 851 000 dalších lidí.

Po aktualizaci CDC snížilo počet úmrtí o 416 u dětí a o více než 71 000 u dospělých. Tím se celkový počet těchto úmrtí snížil na zhruba 780 000.

Agentura CDC odmítla do doby vydání tohoto článku poskytnout komentář; později poskytla některé další podrobnosti týkající se provedených změn.

CDC již dříve upravilo počet úmrtí a to v srpnu 2021 „po zjištění nesrovnalosti v údajích“.

„Aktualizace je zlepšením, ale je to již nejméně třetí oprava těchto údajů a stále problém neřeší. Pouze to podtrhuje fakt, že lidé při diskusi o dětech a covidu používají chybný zdroj dat,“ uvedla Kelley Krohnertová v e-mailu pro The Epoch Times.

Někteří novináři a lékaři se na tyto údaje odvolávají. Jiní používají sčítání, které spravuje Národní centrum pro zdravotní statistiku (NCHS) přidružené k CDC a které bylo agenturou CDC označeno jako spolehlivější zdroj.

Sčítání NCHS, které je sestavováno na základě úmrtních listů, v současné době uvádí 921 úmrtí na covid-19 u dětí a přibližně 966 000 úmrtí na covid-19 v ostatních věkových skupinách.

Úmrtí v tomto souhrnu zahrnují osoby, které zemřely s covidem-19, a osoby, které zemřely na covid-19, uvedl v lednu v e-mailové komunikaci s deníkem The Epoch Times mluvčí CDC. Covid-19 byl v té době uveden jako základní příčina nebo primární příčina úmrtí na přibližně 90 procentech úmrtních listů v USA.

Snímek z elektronového mikroskopu ukazuje SARS-CoV-2 (kulaté zlaté objekty), který způsobuje covid-19, vystupující z kultivovaných buněk. (NIAID)

Některá úmrtí uvedená CDC podle všeho s covidem-19 nesouvisejí. Například u několika úmrtí je jako příčina smrti uvedeno utonutí, u několika dalších bylo po přezkoumání kódů úmrtí redaktory Epoch Times zjištěno, že k těmto úmrtím došlo v důsledku výstřelu ze zbraně.

Dr. Alasdair Munro, klinický výzkumný pracovník pro dětské infekční nemoci v univerzitní nemocnici v Southamptonu, prozatím označil aktualizaci webových stránek s přehledem úmrtí za „skvělou zprávu“ vzhledem k tomu, že téměř čtvrtina dětských úmrtí na covid-19 zmizela.

Munro však na sociálních sítích označil za „poněkud znepokojivé, že tyto údaje byly v USA široce využívány k vedení nebo prosazování konkrétní politiky“.

Někteří lidé vyzvali CDC, aby se veřejně omluvilo nebo alespoň takové aktualizace oznámilo, podobně jako to udělaly některé agentury na nižší úrovni, které veřejně informovaly o snížení počtu úmrtí.

„Je nehorázné, že se takováto závažná chyba jen tiše uvede pod čarou,“ uvedla na Twitteru Jessica Adamsová, bývalá úřednice pro regulační kontrolu v Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv.

Bývalý mluvčí CDC však poznamenal, že na webových stránkách CDC je uvedeno, že zveřejňované údaje jsou přibližné a mohou se měnit.

„Ve všech systémech, které se snaží sledovat a shrnovat údaje o onemocněních a úmrtích, je mnoho složitých faktorů, včetně rozdílů ve způsobu sběru a vykazování údajů, úplnosti a přesnosti údajů, způsobu včasného zadávání údajů do systémů sběru dat a jejich hlášení CDC a v předpokladech, a postupech používaných k určení, zda byl covid-19 hlavní příčinou úmrtí, přispívající příčinou úmrtí nebo zda pravděpodobně nebyl přispívajícím faktorem něčího úmrtí,“ uvedl v e-mailové komunikaci s The Epoch Times Glen Nowak, bývalý mluvčí, který je nyní proděkanem pro výzkum a postgraduální studium na univerzitě v Georgii.

„Není tedy překvapivé, že dochází k úpravám nebo revizím, a to i v důsledku problémů souvisejících s kódováním (např. poznání, že s přibývajícími případy a informacemi existuje lepší způsob zadávání, analýzy a/nebo interpretace údajů).“

Nowak uvedl, že ho nepřekvapuje, že CDC úpravu neoznámilo, vzhledem k tomu, že se zřeklo odpovědnosti. Dodal, že oznámení federálních agentur „jsou nejvíce vyhrazena pro události nebo vývoj, které mají nebo by mohly mít významný dopad na vládní doporučení nebo politiky“.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.