Čínský režim odmítl odsoudit ruskou invazi na Ukrajině, aby se ochránil, sdělila svým divákům slavná moderátorka čínské státní televize v Pekingu.

Liou Sin, nejznámější čínská moderátorka anglicky vysílajícího kanálu státní televize CGTN, komentovala telekonferenci mezi americkým prezidentem Joem Bidenem a čínským vůdcem Si Ťin-pchingem, které se uskutečnilo 19. března. Řekla, že Bidenova žádost adresovaná Siovi byla v duchu: „Můžeš mi pomoci bojovat proti tvému příteli, abych se později mohl zaměřit na boj s tebou?“

V telekonferenčním hovoru Biden varoval Siho před následky, pokud Čína poskytne podporu Rusku, které 24. února napadlo Ukrajinu.

Liou naznačila, že Rusko je přítelem Číny, a obvinila Spojené státy, že plánují v blízké budoucnosti zaútočit na Čínu v případě, že by Čína přistoupila k návrhu USA a zasáhla do ruské invaze na Ukrajině.

Zbrojní odbor čínského ministerstva zahraničních věcí její tweet okamžitě sdílel na čínské sociální síti Weibo a komentoval jej slovy, že Liou mluví „pravdu“.

„Z mého pohledu Liou napsala o skutečných myšlenkách, které čínský režim k rusko-ukrajinské válce má. Komentář odboru ministerstva zahraničních věcí o ‚pravdě‘ neznamená, že Liou popsala skutečný stav, ale skutečné smýšlení režimu,“ řekl 21. března deníku The Epoch Times pan Tchang Ťing-jüan, komentátor zaměřující se na Čínu, který působí v USA.

V minulých týdnech Peking označil svůj postoj k válce na Ukrajině za „neutrální“, odmítl kritizovat Rusko, a invazi, která se změnila ve válku, označuje jako „konflikt“.

Tchang poukázal na to, že čínský režim poskytl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi podporu při jeho invazi na Ukrajinu. Aby režim svůj postoj prodal lidem v Číně, vytvořil narativ, který šíří prostřednictvím svého propagandistického systému ve snaze řídit převažující názor Číňanů na válku.

„Peking má svou agendu [podpory ruské invaze]. Chce nahradit Spojené státy v roli světového lídra. Považuje USA za svého největšího nepřítele, ale USA považují čínský režim pouze za strategického konkurenta,“ řekl Tchang.

V posledních několika letech Peking předestřel svůj plán nahradit americký dolar jüanem jako světovou rezervní měnou, ovládnout globální internet a usilovat o nový socialistický politicko-demokratický globální řád na úkor všech ostatních. Tchang vysvětlil, že Čína považuje Spojené státy za nepřítele, protože USA a další západní země chrání současný liberálně demokratický světový řád.

Ve válce s USA

Čínský propagandistický systém využívá své politicky schválené experty k tomu, aby čínskému národu namluvili, že Spojené státy jsou pro Čínu nepřítelem a že rusko-ukrajinská válka je válkou mezi Spojenými státy a Ruskem/Čínou.

Bývalý šéfredaktor čínského státního deníku Global Times, Chu Si-ťin, napsal 20. března na platformě Weibo, že Čína musí podpořit ruskou invazi, čímž odhalil, že Peking ve skutečnosti hodlá rozpoutat válku o Tchaj-wan nebo Jihočínské moře, k čemuž bude potřebovat podporu Moskvy.

„Jakmile bude Čína bojovat s USA v Tchajwanském průlivu nebo v Jihočínském moři, s Ruskem coby superjadernou sílou, která je nepřítelem USA, bude pro USA obtížnější Čínu ohrozit,“ napsal Chu.

Tchajwanský průliv několika kilometry odděluje Čínu a Tchaj-wan. Čínský režim prohlašuje tento liberálně demokratický ostrov za svůj a vyhrožuje, že Tchaj-wan napadne a „sjednotí“ silou, přestože Tchaj-wan je de facto nezávislou zemí s vlastní armádou, demokraticky zvolenou vládou a ústavou.

V Jihočínském moři, kterým vedou strategické světové námořní trasy, se nacházejí bohatá ložiska ropy a zemního plynu a další zdroje. Čínský režim si zde dělá nároky vůči desítce zemí, přestože jeho nároky byly zamítnuty rozhodnutím mezinárodního soudu z roku 2016.

Chu uvedl, že Čína musí stát „bok po boku“ Rusku jako strategickému partnerovi, a to i v záležitostech s Japonskem na východě, Indií na západě a dalšími zeměmi ve Střední Asii.

John Ross, britský marxista a blogger, který pracuje pro několik čínských státních médií a státní think-tank jako vedoucí výzkumný pracovník v Pekingu, zveřejnil 15. března ve státním časopise Observer názorový článek, v němž uvedl: „Ruská vojenská intervence na Ukrajině se ve skutečnosti rovná ruské pomoci Číně při obraně proti americké agresi na západní obranné linii Číny.“

Článek vzbudil pozornost na Weibo, kde ho čínští uživatelé sdíleli, komentovali a „lajkovali“. Tchang se však domnívá, že mezi těmito uživateli jsou také mnozí členové tzv. 50centové armády režimu, která si vydělává 50 centů za každé sdílení prorežimního textu na sociálních platformách.

„Stejně jako Rusko napadlo Ukrajinu, chce čínský režim napadnout Tchaj-wan a Jihočínské moře. Tchaj-wan a země v Jihočínském moři žádají o ochranu ze strany USA. To jsou některé z příkladů toho, proč Čína považuje USA za nepřítele,“ uvedl Tchang.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (J. S.)