Komunistická strana Číny několikrát reagovala na obvinění, že koronavirus unikl z čínské virologické laboratoře ve Wu-chanu. Redaktor pořadu China Insider, David Zhang, rozebírá situaci, v níž v současné době čínští státní úředníci využívají ukrajinské laboratoře financované Spojenými státy k vedení informační války.

Při retrospektivě událostí vidíme, že čínský režim nejprve obviňoval hned několik zemí z toho, že virus unikl z jejich laboratoří.

Následně předložil několik studií, podle nichž pochází koronavirus z přírody a nemůže být produktem laboratorní úpravy.

Poslední verzí je tvrzení čínského režimu, že koronavirus byl vytvářen v laboratořích na Ukrajině, čímž v podstatě popírá svoji předchozí verzi, která tvrdila, že virus je přírodního původu.

Jaký smysl tedy má prohlášení čínského režimu o tom, že virus pochází z laboratoří financovaných vládou USA na Ukrajině, když samotný čínský režim dříve důrazně popřel, že virus pochází z laboratoře?

Během rusko-ukrajinského konfliktu čínský režim podle Davida Zhanga záměrně posiluje neověřená tvrzení ruského režimu, který nedávno vydal prohlášení, že laboratoře na Ukrajině vyrábějí biologické zbraně. K prohlášení však neposkytl žádné důkazy.

Během slyšení v senátním výboru pro zahraniční vztahy USA náměstkyně ministra zahraničí 8. března uvedla, že laboratoře na Ukrajině jsou financovány Spojenými státy, což bylo ostatně již předtím veřejně známo.

Velvyslanectví USA na Ukrajině v dubnu 2020, během epidemie onemocnění covid-19, vydalo prohlášení, v němž uvádělo, že vládní Program snižování biologických hrozeb „spolupracuje s ukrajinskou vládou na konsolidaci a zabezpečení patogenů a toxinů, které jsou předmětem bezpečnostního zájmu, v ukrajinských vládních zařízeních, a zároveň umožňuje mírový výzkum a vývoj vakcín“. Více zde…

Celou reportáž Davida Zhanga v pořadu China Insider nabízíme níže. Tématu se věnuje od času 3:38.

Je tvrzení o biologických zbraních na Ukrajině pravdivé, nebo falešné? (anglicky)

China Insider: Čína a Rusko využívají ukrajinské laboratoře financované Spojenými státy k vedení informační války. Čínský režim posiluje neověřená tvrzení ruské strany a překrucuje definici biologického výzkumu a biochemických zbraní. Rozebíráme podrobnosti, které za tím stojí. Více zde…