Peter Daszak, šéf newyorské organizace EcoHealth Alliance, která poslala stovky tisíc dolarů z federálních fondů do laboratoře v čínském městě Wu-chan, byl odvolán z komise vyšetřující původ covidu-19 při vědeckém časopisu The Lancet.

Zpráva o odvolání vědce byla v tichosti oznámena na oficiálních internetových stránkách komise, která se podle vlastních slov zaměřuje na „analýzu údajů o všech předložených teoriích o původu covidu“.

Daszak, který byl jmenován předsedou pracovní skupiny, je nyní „odvolán z práce Komise na původu pandemie“, uvádí se na internetových stránkách. Komisi organizuje Síť OSN pro řešení udržitelného rozvoje.

Deník Epoch Times se obrátil na časopis The Lancet s žádostí o objasnění okolností Daszakova odvolání.

Lékařský časopis v pondělí prohlásil, že Daszak, jeden z předních virologů, kteří podepsali loňský dopis, jenž v podstatě vyvracel hypotézu o „laboratorním úniku“ covidu-19, neoznámil „konkurenční zájmy“, jak požaduje Mezinárodní výbor editorů lékařských časopisů.

Daszak byl jedním z 27 vědců, kteří podepsali dopis nazvaný „Prohlášení na podporu vědců, zdravotníků a lékařů v Číně v boji proti covidu-19“.

V dopise se uvádělo: „Společně důrazně odsuzujeme konspirační teorie naznačující, že covid-19 nemá přirozený původ.“ Stal se jedním z nejvlivnějších dokumentů na počátku epidemie, který formoval diskusi o původu viru.

Časopis Lancet v pondělí uvedl, že poté, co vyzval všech 27 vědců, aby přehodnotili své konkurenční zájmy, předložil Daszak aktualizované prohlášení, v němž uvedl, že jeho odměna je vyplácena výhradně formou platu od neziskové výzkumné nadace EcoHealth Alliance se sídlem v New Yorku.

Daszakova skupina EcoHealth Alliance spolupracovala na výzkumu koronavirů přímo s čínskými laboratořemi ve Wu-chanu. Skupina poslala federální finanční prostředky na podporu výzkumu posílení funkce virů (tzv. výzkum gain-of-function) v čínském Wuchanském institutu virologie, špičkové laboratoři, kde byly koncem roku 2019 zjištěny první případy covidu-19.

EcoHealth Alliance v minulosti obdržela finanční prostředky ve výši 3,7 milionu dolarů od Národního institutu pro alergie a infekční nemoci dr. Anthonyho Fauciho. Z této částky bylo nejméně 600 tisíc dolarů zasláno wuchanskému institutu.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce Epoch Times. Článek byl redakčně zkrácen.