Isabel van Brugen

22. 6. 2021

Peter Daszak, šéf newyorské organizace EcoHealth Alliance, která poslala stovky tisíc dolarů z federálních fondů do laboratoře v čínském městě Wu-chan, byl odvolán z komise vyšetřující původ covidu-19 při vědeckém časopisu The Lancet.

Zpráva o odvolání vědce byla v tichosti oznámena na oficiálních internetových stránkách komise, která se podle vlastních slov zaměřuje na „analýzu údajů o všech předložených teoriích o původu covidu“.

Daszak, který byl jmenován předsedou pracovní skupiny, je nyní „odvolán z práce Komise na původu pandemie“, uvádí se na internetových stránkách. Komisi organizuje Síť OSN pro řešení udržitelného rozvoje.

Deník Epoch Times se obrátil na časopis The Lancet s žádostí o objasnění okolností Daszakova odvolání.

Lékařský časopis v pondělí prohlásil, že Daszak, jeden z předních virologů, kteří podepsali loňský dopis, jenž v podstatě vyvracel hypotézu o „laboratorním úniku“ covidu-19, neoznámil „konkurenční zájmy“, jak požaduje Mezinárodní výbor editorů lékařských časopisů.

Daszak byl jedním z 27 vědců, kteří podepsali dopis nazvaný „Prohlášení na podporu vědců, zdravotníků a lékařů v Číně v boji proti covidu-19“.

V dopise se uvádělo: „Společně důrazně odsuzujeme konspirační teorie naznačující, že covid-19 nemá přirozený původ.“ Stal se jedním z nejvlivnějších dokumentů na počátku epidemie, který formoval diskusi o původu viru.

Časopis Lancet v pondělí uvedl, že poté, co vyzval všech 27 vědců, aby přehodnotili své konkurenční zájmy, předložil Daszak aktualizované prohlášení, v němž uvedl, že jeho odměna je vyplácena výhradně formou platu od neziskové výzkumné nadace EcoHealth Alliance se sídlem v New Yorku.

Daszakova skupina EcoHealth Alliance spolupracovala na výzkumu koronavirů přímo s čínskými laboratořemi ve Wu-chanu. Skupina poslala federální finanční prostředky na podporu výzkumu posílení funkce virů (tzv. výzkum gain-of-function) v čínském Wuchanském institutu virologie, špičkové laboratoři, kde byly koncem roku 2019 zjištěny první případy covidu-19.

EcoHealth Alliance v minulosti obdržela finanční prostředky ve výši 3,7 milionu dolarů od Národního institutu pro alergie a infekční nemoci dr. Anthonyho Fauciho. Z této částky bylo nejméně 600 tisíc dolarů zasláno wuchanskému institutu.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce Epoch Times. Článek byl redakčně zkrácen.

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?