Bidenova administrativa nepodnikne okamžité kroky vůči Číně, aby vyvinula tlak na tamější komunistický režim a umožnila nezávislé vyšetřování, zda covid-19 pochází z laboratoře ve Wu-chanu, uvedl 20. června poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan.
Během vystoupení v pořadu „State of the Union“ na CNN Sullivan uvedl, že na Peking nebude v této věci okamžitě vyvíjen žádný nátlak, a vysvětlil, že administrativa prezidenta Joea Bidena pracuje „na dvou kolejích“, pokud jde o snahu zjistit původ onemocnění covid-19, které způsobuje wuchanský koronavirus.
Součástí této snahy je podle Sullivana i hodnocení americké zpravodajské komunity, které s 90denní lhůtou nařídil prezident, a mezinárodní vyšetřování vedené Světovou zdravotnickou organizací (WHO).
Naznačil, že administrativa vyvine na Čínu další tlak, až dojde k „mezinárodnímu konsenzu“.
„V tuto chvíli nehodláme vydávat hrozby nebo ultimáta. Budeme pokračovat ve shromažďování podpory v rámci mezinárodního společenství,“ sdělil Sullivan moderátorce Daně Bashové. „A pokud se ukáže, že Čína odmítá dostát svým mezinárodním závazkům, budeme muset v tu chvíli zvážit naše reakce, a to ve shodě se spojenci a partnery.“
„Není to otázka času, Dano. … Nacházíme se uprostřed procesu využívání našich vlastních kapacit, našich vlastních možností, abychom si začali vytvářet jasnější představu. A za druhé, abychom kolem této otázky mohli vytvořit takový mezinárodní konsenzus, který bude zapotřebí k vyvinutí dalšího tlaku na Čínu, to vyžaduje diplomatickou práci.“
Spojené státy se „nehodlají jednoduše smířit s tím, že Čína řekne ne“, uvedl Sullivan a poznamenal, že administrativa bude v období od nynějška do doby, kdy bude probíhat „druhá fáze“ vyšetřování vedeného Světovou zdravotnickou organizací, pracovat na tom, aby se v mezinárodním společenství dosáhlo „co nejsilnějšího konsenzu“.
„Protože právě z této silné pozice budeme schopni s Čínou jednat nejlépe,“ dodal.
Bidenova administrativa přichází s těmito kroky v době, kdy se dostává širšího uznání hypotéze, že koronavirus mohl být zmanipulován v čínském Wuchanském institutu virologie.
První zprávy o výskytu koronaviru se ve Wu-chanu poprvé objevily koncem roku 2019, kdy státem kontrolovaná média informovala o výskytu případů, které měly souviset s místním mokrým trhem. O více než rok později zůstává původ viru neznámý, ačkoli se stále více prosazuje možnost, že virus unikl z laboratoře wuchanského virologického institutu.
Ministr zahraničí Antony Blinken 13. června prohlásil, že Peking musí spolupracovat při dalším vyšetřování původu viru. Poznamenal, že neschopnost Číny spolupracovat byla jedním z důvodů, proč původní zpráva WHO nedopadla dobře.
Blinken uvedl, že původní zpráva – studie z první fáze, kterou WHO zveřejnila v březnu – měla „skutečné problémy a jedním z nich byla i neschopnost Číny spolupracovat“. Zpráva vycházela ze zjištění vyšetřovacího týmu pod vedením WHO, který na začátku letošního roku prováděl terénní výzkum ve Wu-chanu.
Peking odmítl vyšetřovacímu týmu poskytnout hrubá data o prvních případech covidu-19. Kritici také upozornili, že vyšetřování WHO nebylo dostatečně nezávislé, protože někteří členové týmu měli vazby na čínskou komunistickou stranu.
Původní zpráva se držela Pekingem preferovaných postojů k původu viru a dospěla k závěru, že možnost, že by virus mohl uniknout z laboratoře, je „extrémně nepravděpodobná“. Peking prosazoval přirozenou zoonotickou hypotézu – tedy že se virus přenesl na člověka ze zvířecího hostitele.
V samostatném rozhovoru pro Fox News Sullivan varoval Čínu, že pokud nebude spolupracovat při budoucím vyšetřování, bude čelit „izolaci v rámci mezinárodního společenství“.
Nakonec bude Čína podle Sullivana čelit „těžké volbě“.
„Buď zodpovědně vpustí dovnitř vyšetřovatele, aby skutečně zjistili, odkud to pochází, nebo bude čelit izolaci v mezinárodním společenství,“ řekl.
Na této zprávě se podílel Frank Fang.
Přeloženo z původního článku newyorské redakce Epoch Times.