Isabel van Brugen

22. 6. 2021

Bidenova administrativa nepodnikne okamžité kroky vůči Číně, aby vyvinula tlak na tamější komunistický režim a umožnila nezávislé vyšetřování, zda covid-19 pochází z laboratoře ve Wu-chanu, uvedl 20. června poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan.

Během vystoupení v pořadu „State of the Union“ na CNN Sullivan uvedl, že na Peking nebude v této věci okamžitě vyvíjen žádný nátlak, a vysvětlil, že administrativa prezidenta Joea Bidena pracuje „na dvou kolejích“, pokud jde o snahu zjistit původ onemocnění covid-19, které způsobuje wuchanský koronavirus.

Součástí této snahy je podle Sullivana i hodnocení americké zpravodajské komunity, které s 90denní lhůtou nařídil prezident, a mezinárodní vyšetřování vedené Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Naznačil, že administrativa vyvine na Čínu další tlak, až dojde k „mezinárodnímu konsenzu“.

„V tuto chvíli nehodláme vydávat hrozby nebo ultimáta. Budeme pokračovat ve shromažďování podpory v rámci mezinárodního společenství,“ sdělil Sullivan moderátorce Daně Bashové. „A pokud se ukáže, že Čína odmítá dostát svým mezinárodním závazkům, budeme muset v tu chvíli zvážit naše reakce, a to ve shodě se spojenci a partnery.“

„Není to otázka času, Dano. … Nacházíme se uprostřed procesu využívání našich vlastních kapacit, našich vlastních možností, abychom si začali vytvářet jasnější představu. A za druhé, abychom kolem této otázky mohli vytvořit takový mezinárodní konsenzus, který bude zapotřebí k vyvinutí dalšího tlaku na Čínu, to vyžaduje diplomatickou práci.“

Spojené státy se „nehodlají jednoduše smířit s tím, že Čína řekne ne“, uvedl Sullivan a poznamenal, že administrativa bude v období od nynějška do doby, kdy bude probíhat „druhá fáze“ vyšetřování vedeného Světovou zdravotnickou organizací, pracovat na tom, aby se v mezinárodním společenství dosáhlo „co nejsilnějšího konsenzu“.

„Protože právě z této silné pozice budeme schopni s Čínou jednat nejlépe,“ dodal.

Bidenova administrativa přichází s těmito kroky v době, kdy se dostává širšího uznání hypotéze, že koronavirus mohl být zmanipulován v čínském Wuchanském institutu virologie.

První zprávy o výskytu koronaviru se ve Wu-chanu poprvé objevily koncem roku 2019, kdy státem kontrolovaná média informovala o výskytu případů, které měly souviset s místním mokrým trhem. O více než rok později zůstává původ viru neznámý, ačkoli se stále více prosazuje možnost, že virus unikl z laboratoře wuchanského virologického institutu.

Ministr zahraničí Antony Blinken 13. června prohlásil, že Peking musí spolupracovat při dalším vyšetřování původu viru. Poznamenal, že neschopnost Číny spolupracovat byla jedním z důvodů, proč původní zpráva WHO nedopadla dobře.

Blinken uvedl, že původní zpráva – studie z první fáze, kterou WHO zveřejnila v březnu – měla „skutečné problémy a jedním z nich byla i neschopnost Číny spolupracovat“. Zpráva vycházela ze zjištění vyšetřovacího týmu pod vedením WHO, který na začátku letošního roku prováděl terénní výzkum ve Wu-chanu.

Peking odmítl vyšetřovacímu týmu poskytnout hrubá data o prvních případech covidu-19. Kritici také upozornili, že vyšetřování WHO nebylo dostatečně nezávislé, protože někteří členové týmu měli vazby na čínskou komunistickou stranu.

Původní zpráva se držela Pekingem preferovaných postojů k původu viru a dospěla k závěru, že možnost, že by virus mohl uniknout z laboratoře, je „extrémně nepravděpodobná“. Peking prosazoval přirozenou zoonotickou hypotézu – tedy že se virus přenesl na člověka ze zvířecího hostitele.

V samostatném rozhovoru pro Fox News Sullivan varoval Čínu, že pokud nebude spolupracovat při budoucím vyšetřování, bude čelit „izolaci v rámci mezinárodního společenství“.

Nakonec bude Čína podle Sullivana čelit „těžké volbě“.

„Buď zodpovědně vpustí dovnitř vyšetřovatele, aby skutečně zjistili, odkud to pochází, nebo bude čelit izolaci v mezinárodním společenství,“ řekl.

Na této zprávě se podílel Frank Fang.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.