Soud na Slovensku na konci května potrestal pokutami neparlamentní Komunistickou stranu Slovenska (KSS) a členy jejího vedení za propagaci komunismu. Informoval o tom dnes slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), který v zemi zkoumá období nesvobody. List Sme napsal, že příslušný trestní příkaz už nabyl právní moci. Vyjádření KSS ČTK zjišťuje.
Členové vedení KSS dostali pokutu shodně 1000 eur (24.240 Kč). Pro případ, že by ji neuhradili, měli by si odpykat ve vězení jeden rok. Samotná strana dostala peněžitou sankci 3000 eur (72.720 Kč). Sme uvedlo, že z předsednictva ústředního výboru KSS dostalo pokutu sedm lidí.
Podle ÚPN byla důvodem pro odsouzení za trestný čin založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení základních práv a svobod billboardová kampaň KSS z roku 2021 k 100. výročí vzniku komunistické strany na Slovensku. Na červeném podkladu billboardů byl umístěn kromě jiného text „Bez socializmu to nepůjde! 100 let komunistů na Slovensku 1921 – 2021“ a symbol překříženého srpu a kladiva, který používaly komunistické strany.
KSS vznikla v roce 1991 a stala se spíše ideovým nástupcem někdejší komunistické strany. Ve slovenské sněmovně měla KSS zastoupení v letech 2002 až 2006. Pod stejným názvem jako KSS vystupovala před pádem komunistického režimu v někdejším Československu slovenská část KSČ. Původní KSS začátkem 90. let ovládli reformní komunisté a transformovali ji ve Stranu demokratické levice (SDL), která později splynula se stranou Směr-sociální demokracie současného slovenského premiéra Roberta Fica.
