Zachary Stieber

8. 6. 2021

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí odmítl sdělit, jakým způsobem by Bidenova administrativa donutila čínskou komunistickou stranu ke zpřístupnění laboratoře ve Wu-chanu, kde podle některých názorů vznikl nový koronavirus, způsobující onemocnění covid-19.

„Co skutečně zásadního by Spojené státy podnikly, aby Čínu dotlačily ke zpřístupnění laboratoře, pokud Čína tento přístup neumožní?“ ptal se Blinkena během slyšení v Kongresu poslanec Lee Zeldin.

„To, čeho jsme bohužel – více než bohužel – od počátku této krize svědky, je neplnění základních povinností, pokud jde o sdílení informací, poskytování přístupu, a to v reálném čase a transparentně. To platilo na začátku a bohužel to platí i dnes,“ uvedl Blinken.

„A myslím si, že díky práci, která probíhá například ve Světové zdravotnické organizaci, práci, kterou děláme, a také obavám, jež vyjadřují země po celém světě, vidíme, že existuje silný sbor, který trvá na tom, aby Čína dostála svému závazku, svým povinnostem poskytovat informace.“

Blinken poté dodal, že nechce říci, co by Bidenova administrativa mohla v této věci v budoucnu udělat.

„Nechci se pouštět do hypotetických úvah do budoucna o tom, co bychom udělali nebo neudělali, ale myslím, že mohu s jistotou říci, že bude narůstat mezinárodní požadavek, aby země, včetně Číny, plnily své povinnosti, pokud jde o poskytování informací a přístup k transparentnosti v oblasti místního zdraví, včetně covidu,“ dodal.

Zeldin, republikánský kandidát na guvernéra, uvedl, že mnoho členů Kongresu je skeptických k tomu, že by čínská komunistická strana poskytla přístup do Wuchanského institutu virologie, a chce vědět, jaký bude další krok, „pokud Čína řekne, že přístup do laboratoře neumožní“.

Čínští představitelé opakovaně bránili externím vyšetřovatelům ve zkoumání původu wuchanského koronaviru. Nejvyšší představitelé země bez důkazů naznačují, že virus vznikl mimo Čínu, přestože první známé případy se objevily ve Wu-chanu v blízkosti laboratoře pokročilé úrovně.

Letecký pohled na laboratoř P4 Wuchanského institutu virologie v Číně, 17. dubna 2020. (Hector Retamal /AFP via Getty Images)
Letecký pohled na laboratoř P4 Wuchanského institutu virologie v Číně, 17. dubna 2020. (Hector Retamal /AFP via Getty Images)

Blinken v pořadu Axios na HBO řekl, že „musíme přijít na kloub tomu, co se stalo“, ale nezmínil žádné možnosti, jak by Čína mohla být pohnána k odpovědnosti.

„Co [čínská] vláda neudělala v prvních dnech a neudělala dosud, je to, že by nám, mezinárodnímu společenství, poskytla potřebnou transparentnost – přístup pro inspektory a experty, sdílení informací v reálném čase. To se musí stát,“ řekl.

Na otázku, zda by se Spojené státy v reakci na taktiku komunistické strany uchýlily třeba i k uvalení sankcí, Blinken odpověděl odmítavě.

„Nakonec je také v hlubokém zájmu Číny, aby to udělala, protože, podívejte se, i ona při vypuknutí této pandemie utrpěla,“ řekl. „Pravděpodobně má také zájem na tom, zvlášť pokud se vydává za zodpovědného mezinárodního aktéra, udělat vše, co je v jejích silách, aby poskytla všechny informace, které má, a zajistila tak, že snad budeme moci zabránit tomu, aby se to opakovalo.“

Blinkenova vyjádření a rozhovor přicházejí v době, kdy se představitelé amerických zpravodajských služeb snaží zjistit, kde, jak a kdy koronavirus vznikl. Zpravodajská komunita se soustředila na dvě teorie: přirozený původ, po němž následoval přenos ze zvířete na člověka, a únik z laboratoře. Prezident Joe Biden koncem minulého měsíce nařídil tajným službám, aby „zdvojnásobily své úsilí“ a do 90 dnů mu předložily zprávu.

„Původní vyšetřování, které prezident nařídil v březnu a o němž byla před několika týdny vypracována zpráva, dospělo k závěru, že nejpravděpodobnější jsou dva scénáře: přirozený výskyt, přenos ze zvířete na člověka, nebo únik z laboratoře,“ řekl Blinken v pondělí členům Kongresu.

„Nikdo zatím nenašel přesvědčivé důkazy, které by jasně ukázaly, který z těch dvou scénářů to je, a proto prezident … nařídil zpravodajské komunitě, aby provedla intenzivní přezkum, a my jsme tak mohli zjistit, zda můžeme konečně dospět k určení, co se kde stalo a proč k tomu došlo.“

Překlad z původního článku newyorské redakce Epoch Times: JaS

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo financí má společnosti Wassa vyplatit 300 milionů za „nezákonná rozhodnutí“ poškozující podnikání, rozhodl soud
Ministerstvo financí má společnosti Wassa vyplatit 300 milionů za „nezákonná rozhodnutí“ poškozující podnikání, rozhodl soud

Sada kroků Ministerstva financí a Finančního úřadu vůči společnosti Wassa s. r. o. v roce 2016 vedla k pádu nákladného projektu. Soud rozhodl, že nařízení byla protiprávní a ministerstvo musí odškodnit firmu 300+ miliony Kč.

Elektromobilita se změnila z údajné příležitosti v reálnou hrozbu
Elektromobilita se změnila z údajné příležitosti v reálnou hrozbu

KOMENTÁŘ. Odboráři značky Volkswagen zahájili v pondělí v německých závodech protesty, které mohou skončit generální stávkou. Chtějí zrušit plány vedení, které vedle 10% snížení platů a mezd počítá s úplným uzavřením až tří německých továren VW.

Čína se učí od Ruska, jak fungují západní sankce, kvůli případné invazi na Tchaj-wan, informuje deník
Čína se učí od Ruska, jak fungují západní sankce, kvůli případné invazi na Tchaj-wan, informuje deník

Čína bedlivě sleduje dopady západních sankcí uvalených proti Rusku po invazi na Ukrajinu, aby se připravila na možnou invazi na Tchaj-wan.

Jihokorejské stanné právo vrhá světlo na komunistickou infiltraci
Jihokorejské stanné právo vrhá světlo na komunistickou infiltraci

Jižní Korea čelí rozsáhlému vlivu čínského režimu v politice, kultuře i vzdělávání. Čínská vláda prosazuje svou agendu skrze výměnné programy, média i Konfuciovy instituty, čímž prohlubuje svou přítomnost v zemi.

Čas strávený v přírodě snižuje emoční stres u dětí, ukazuje studie
Čas strávený v přírodě snižuje emoční stres u dětí, ukazuje studie

Studie ukazuje, že už pouhé dvě hodiny týdně strávené v přírodě mohou zlepšit duševní zdraví dětí, a to i ve městě.