Americká vláda 23. března oficiálně obvinila ruskou armádu z páchání válečných zločinů na Ukrajině.

„Dnes mohu oznámit, že na základě aktuálně dostupných informací vláda USA vyhodnotila, že příslušníci ruských ozbrojených sil se na Ukrajině dopustili válečných zločinů,“ uvedl v prohlášení ministr zahraničí Antony Blinken.

„Naše posouzení vychází z pečlivého přezkoumání dostupných informací z veřejných a zdrojů zpravodajských služeb,“ dodal.

Blinken nicméně neuvedl konkrétní důkazy podepírající tvrzení. Rusko veřejně nereagovalo, ačkoli Moskva již dříve popřela tvrzení, že se její jednotky dopustily válečných zločinů.

„Stejně jako v případě jakéhokoli podezření ze spáchání trestného činu je za určení viny v konkrétních případech s konečnou platností odpovědný soud s příslušnou jurisdikcí,“ uvedl Blinken. „Vláda USA bude i nadále sledovat zprávy o válečných zločinech a získané informace bude podle potřeby sdílet se spojenci, partnery a mezinárodními institucemi a organizacemi.“

„Jsme odhodláni zasazovat se o vyvození odpovědnosti s využitím všech dostupných nástrojů, včetně trestního stíhání.“

TIP: Mapa invaze ruské armády na Ukrajině (Reuters)

Důsledky tohoto vyhodnocení ze strany americké vlády zatím nejsou jasné.

Ruští představitelé budou nejnovějšímu obvinění pravděpodobně oponovat. Začátkem tohoto týdne ruské ministerstvo zahraničí varovalo, že tvrzení Joea Bidena, které kritizovalo ruského prezidenta Vladimira Putina, způsobuje napětí v americko-ruských vztazích.

Ruské ministerstvo zahraničí sdělilo velvyslanci Johnu Sullivanovi, že „takové výroky amerického prezidenta, nehodné státníka tak vysoké hodnosti, staví rusko-americké vztahy na pokraj rozpadu“, uvádí se v přeloženém prohlášení zveřejněném na internetu.

Spojené státy a Evropa již uvalily na ruskou ekonomiku tvrdé sankce a Bidenova administrativa zvažuje další. Mezinárodní korporace uvedly, že kvůli konfliktu již nebudou v Rusku podnikat.

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Nizozemsku sice uvedl, že shromažďuje důkazy o případných válečných zločinech na Ukrajině, ale Rusko – stejně jako Spojené státy – jurisdikci soudu neuznává. Úřad OSN pro prevenci genocidy a odpovědnost za ochranu odděluje válečné zločiny od genocidy a zločinů proti lidskosti.

„Právo je v tomto směru jasné, úmyslně cílit na civilisty je zločin, úmyslně cílit na civilní objekty je také zločin,“ řekl začátkem tohoto měsíce hlavní žalobce ICC Karim Khan televizi CNN. Khan však poznamenal, že musí být provedeno vyšetřování.

Mezitím se do 23. března postup ruských sil v některých oblastech zbrzdil či zastavil a ukrajinský odpor tak zmařil jejich naděje na rychlé vítězství. Ruské dělostřelectvo a letectvo pokračovalo v bombardování několika měst, zatímco civilisté, kteří nemohli nebo nechtěli uprchnout, hledali úkryt v podzemí.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.