Bílý dům se ve středu pevně postavil proti bezletové zóně nad Ukrajinou poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během výjimečného válečného projevu adresovaného oběma komorám Kongresu požádal o další pomoc.

Ve svém projevu ke Kongresu Zelenskyj znovu vyzval Bidenovu administrativu, aby pomohla prosadit bezletovou zónu na Ukrajině a ochránit tak civilisty, neboť ruská invaze na Ukrajinu se blíží ke svému čtvrtému týdnu.

„Jste vůdcem svého velkého národa. Přeji vám, abyste byl vůdcem světa. Být vůdcem světa znamená být vůdcem míru,“ uvedl Zelenskyj v poselství adresovaném americkému prezidentovi Joe Bidenovi.

Bílý dům již dříve odmítl žádosti Zelenského o pomoc při zavedení bezletové zóny nad Ukrajinou s tím, že by se tento krok mohl rovnat eskalační akci, která by mohla Spojené státy zavést do rozšířené války s Ruskem.

Tisková mluvčí Bílého domu zopakovala předchozí vyjádření po Zelenského středečním projevu.

„Jsme ve velmi úzkém kontaktu s Ukrajinci. Nic z toho, o co dnes požádal nebo co řekl, nebylo v tomto smyslu překvapením. Na místě prezidenta Zelenského bychom také žádali o všechno možné,“ řekla Jen Psakiová novinářům. „Sleduje, jak jeho zemi a jeho lid napadá a brutálně týrá prezident Putin a ruská armáda.“

„Ale to, jak se prezident Biden rozhoduje, je prizmatem naší vlastní národní bezpečnosti, a jak jsme již dříve řekli, bezletová zóna by vyžadovala realizaci, vyžadovala by, abychom potenciálně sestřelili ruská letadla, NATO by sestřelilo ruská letadla, a my nemáme zájem dostat se do třetí světové války.“

Psakiová byla rovněž dotázána, zda Zelenskyj považuje „humanitární bezletovou zónu“ a „všeobecnou bezletovou zónu“ za totéž. Psakiová naznačila, že obojí hrozí vyvoláním války s Ruskem.

„V posledních několika týdnech se objevily popisy obojího a někdy – a nechci mu vkládat slova do úst – ale humanitární bezletová zóna může být konkrétní geografie nebo části západní Ukrajiny, zatímco bezletovou zónou někdy lidé označují celou zemi,“ řekla Psakiová.

„Podle našeho názoru a podle názoru armády v tom není rozdíl, pokud jde o provedení a eskalační dopad,“ dodala.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg začátkem tohoto měsíce odmítl žádost Ukrajiny o prosazení bezletové zóny nad Ukrajinou s tím, že by to vedlo k většímu a ničivějšímu konfliktu v celé Evropě.

„Nejsme součástí tohoto konfliktu a máme odpovědnost zajistit, aby se nevyhrotil a nerozšířil mimo Ukrajinu,“ sdělil Stoltenberg na tiskové konferenci 4. března.

„Chápeme zoufalství, ale také se domníváme, že pokud bychom to udělali (bezletovou zónu), skončilo by to něčím, co by mohlo vést k plnohodnotné válce v Evropě zahrnující mnohem více zemí a mnohem více utrpení,“ řekl Stoltenberg.

Přeloženo z původního článku anglické redakce (MiC).