Dušan Stuchlík

Tento text vznikl pro diskusi vedenou na Facebooku k tomuto článku, která se nesla v duchu kritiky prezidenta Trumpa. Nebylo ho však možné do diskuse vložit, neboť prý obsahuje dezinformace – „porušuje zásady komunity” – a byl takto cenzurován hned při pokusu jej do diskuse nahrát. Původní určení příspěvku ovlivňuje jeho poněkud ne zcela kompaktní formu…

Dodejme, že tématu aktivit Huntera Bidena se v poslední době věnoval např. také Martin Weiss v textu „Laptop Huntera Bidena” (Týdeník Echo, 12/2022 z 24. března 2022, str. 58), kde mj. uvádí: „Ale tím, co zaujalo mediální scénu nejvíc, nebyl sám Hunter, ale pár slov ve zprávě: to, že využívala e-mailů‚ ,jež New York Times získaly z cache laptopu, který Biden nechal v opravně ve státě Delaware‘. Autenticitu e-mailů ‚dosvědčili lidé se znalostí vyšetřování a oněch e-mailů‘. Co je na tom pozoruhodné? To, že zprávu založenou na těchto e-mailech zveřejnil konkurenční New York Post již v říjnu 2020 a Timesy se ji tehdy snažily znevěrohodnit. A co bylo ještě důležitější, sociální sítě Facebook a Twitter zablokovaly šíření této zprávy a Twitter zablokoval i účet New York Post.” Podrobněji např. zde.

Důležitá část lidí v Bidenově administrativě jsou lidé z administrativy Barracka Obamy. Obama v letech 2014–2015 Ukrajině odmítl účinně pomoci, odmítl Ukrajině dodat jakoukoliv munici, výzbroj, natož pokročilejší zbraňové systémy. Jeho vyjádření bylo jasné: Ukrajina nedostane na obranu před Ruskem žádné smrtící zbraně (a také je nedostala). Byl to až Trump a jeho administrativa, který zahájil dodávky zbraní na Ukrajinu (ke vzteku Demokratů) a byl to Trump, kdo uvolnil pro Ukrajinu zcela zásadní a klíčové Javeliny. Byl to on a byla to jeho administrativa, kdo prolomil zbrojní embargo. Javeliny dodané v jeho éře byly klíčovým základem toho, čím byly v prvních dnech po 24. únoru zastaveny ruské tanky. Byl to také Trump, během jehož vlády (zejména v druhé polovině) probíhala společná americko-ukrajinská letecká cvičení a to za jeho vlády létala americká letadla nad Ukrajinou. To jsou holá a ověřitelná fakta.

Biden přebral situaci v době, kdy zbrojní dodávky na Ukrajinu běžely. Byl to ale také Biden, od jehož převzetí moci se již žádné americko-ukrajinské letecké cvičení nenaplánovalo. To během Bidenovy vlády zmizela americká letadla z ukrajinské oblohy. I to jsou holá fakta, která jde shrnout tak, že během Trumpovy vlády si Rusko k Ukrajině nic nedovolilo a byl to Biden, kdo vyslovil mimo jiné: „ruský prezident Vladimir Putin nestojí o plnohodnotnou válku a za napadení Ukrajiny by zodpovídal, jenže by záleželo na tom, s jakou mírou by zaútočil… Záleží na tom, co udělá. Jedna věc je, pokud to bude menší vpád a my se budeme dohadovat o tom, co dělat nebo nedělat…“ (zdroj)

A pokud jde o současnou Ukrajinu, je to Biden a jeho administrativa, kdo blokuje snahy vyzbrojit Ukrajinu letadly.

Nyní krátce k ekonomickým otázkám. Trump podporoval americký těžební průmysl a frakování. Za jeho vlády klesly ceny ropy a plynu na historická minima, což si vykoledovalo nenávist a paniku v Rusku. Americký frakovaný plyn byl v terminálu ve Svinoústí na Baltu levnější, než ruský plyn z ropovodu. USA se staly z dovozce (ropy a plynu) poprvé v dějinách vývozcem. Rusko bylo celosvětovým propadem cen plynu a ropy zasaženo na nejcitlivějším místě. Tím spíš, že to byl Trump, kdo uvalil tvrdé sankce na kohokoliv, kdo se podílel na plynovodu Nord Stream II.

A co udělal Biden: jeden z jeho prvních tří dekretů po vstupu do funkce byl zákaz frakování na federálních pozemcích v USA (a okamžitě zastavil výstavbu ropovodu z Kanady). Tímto vědomým krokem (jedním z prvních ve funkci) okamžitě nastartoval růst ceny plynu a ropy a pokles těžby v USA. Rusko bylo na koni a Amerika se vrátila do situace, kdy musela dovážet (dokonce i z Ruska)! A byl to Biden, kdo uvolnil sankce na Nord Stream II a fakticky umožnil jeho dostavbu. Byl to tedy Biden, kdo dostal Rusko (jeho ropu a plyn) ekonomicky zpátky do hry a umožnil financovat válku.

Nyní k tomu, proč Biden sice vede bojovné řeči, ale fakticky od samého počátku své vlády Rusku pomáhá a nahrává mu. Proč Biden (v rozporu se svojí rétorikou) Rusku pomáhá a dokonce i teď po napadení Ukrajiny odmítá dodat Ukrajině klíčové technologie (letadla a Patrioty). Možnosti jsou v zásadě dvě:

1) Coby celoživotní kariérní západní levičák měl v době studené války vztahy se SSSR výrazně přívětivější a těžko odhadnout, jak to mohlo probíhat ve zpravodajské rovině…

2) Jeho syn Hunter. Je známou věcí (jen západní levicová média, včetně těch českých, o tom v podstatě nepíší), že Hunter měl čilé (leč velmi neprůhledné) obchodní kontakty jak s čínskými firmami, tak s ukrajinskými a ruskými kruhy. Tyto kšefty byly navíc s vysokou mírou pravděpodobností zdaleka za hranicemi legality, neboť ve hře byl mimo jiné i obchod s bílým masem. Navíc je zřejmé, že Hunter si při svých pobytech ve východní Evropě užíval způsobem, který – řekněme – není hodný gentlemana. A to do té míry, že za podobné chování by byl v USA okamžitě postaven před soud. (Viz výše uvedený dokument, str. 6: „Hunter Biden paid nonresident women who were nationals of Russia or other Eastern European countries and who appear to be linked to an ‚Eastern European prostitution or human trafficking ring‘“ – pozn. red.)

Přesně tohle je něco, co si ruské tajné služby nikdy nenechávaly uniknout a není důvod se domnívat, že v případě Huntera Bidena by tomu mohlo být jinak. Co z toho tedy plyne? Například to, že Bidenovy vstřícné kroky vůči Rusku (před válkou) a řekněme odpíraní klíčové pomoci za války může mít jednoduché vysvětlení. V Lublaňce mají něco (a v případě Huntera toho mají za dobu jeho „obchodování” na východě dost plných šanonů), co drží Joe Bidena ve vztahu k Rusku sice u silných řečí, ale v reálu u minimálních (či dost pomalých) činů. Není totiž pochyb, že věci, kterých se Hunter účastnil (popř. i způsob výdělku a nakládání s ním) je něco, co by pravděpodobně znamenalo pro Bidena juniora soud (i) v USA. A člověk by se těžko mohl z lidského hlediska divit situaci, kdy starý otec chrání svého (dost nezdárného) syna před tvrdým pádem a důsledky jeho činů.

Takže, shrňme si to. Trump vyzval Putina: Pokud máte nějaké kompromaty na Bidena juniora, pojďte s nimi ven. Upřímně: Jít s nimi ven by znamenalo konec situace, kdy je americký prezident vydíratelný. A pokud vydíratelný je (jakože s největší pravděpodobností díky „obchodním aktivitám“ jeho syna ano), pak ten, kdo na toto doplácí, je Ukrajina.

Jsou to tedy životy ukrajinských mužů, žen a dětí, které přicházejí nazmar i proto, že se otec jednoho rozmazleného elitního amerického fracka stal prezidentem USA. A je logické, že otec nepotopí svého syna. Takže, pokud se mají americké administrativě rozvázat ve vztahu k Ukrajině ruce, pak je to jedině cestou rozptýlení pochybností o tom, že rodina amerického prezidenta může být kompromitována Ruskem. A z toho hlediska je tedy tah Trumpa, aby kompromaty byly zveřejněny, jedině správný krok, který jestli někomu může pomoci, tak právě Ukrajině.

Autor je členem předsednictva Konzervativní strany.