Milan Kajínek

13. 4. 2022

Vždy si na začátku sledování filmu snažím uvědomit, že každý film není skutečným životem, ale je pouze vyjádřením fantazie a pochopení jeho autorů. Co nám tedy chtějí spisovatelka J. K. Rowlingová, režisér David Yates a scénárista Steve Kloves říci dalším pokračováním série Fantastická zvířata?

Jako malý kluk jsem těžil z nevědomé vrozené schopnosti (později přestala fungovat) vnímat a brát si z toho, co vidím, pouze ty dobré a pozitivní věci. V dospělosti jsem se k tomu přístupu vědomě vrátil a recenzi píšu tak, že vybírám ze snímku dostatek věcí dobrých, dobrých pro diváky.

„I když jsme udělali chyby, velké chyby… důležité je na tom to, že se je můžeme pokusit napravit.“ To jedna z myšlenek, která je hnacím motorem postav nového pokračování nazvaného Brumbálova tajemství.

Spíše než o brumbálových tajemstvích je snímek o něčem jiném.

Je o hodnotě dobra a hodnotě člověka.

Rowlingová a spol. opět představují zlou postavu, tentokrát Grindewalda, jako někoho, kdo se chce vzepřít řádu světa. Přichází s různými temnými způsoby, jak věci deformovat ve svůj prospěch, a získává stále více následovníků. Využívá jejich slabostí, nespokojenosti, hněvu, zármutku nebo touhy po moci, aby je ovládal.

Proti zlu postaví filmoví tvůrci skupinku hrdinů vyzbrojenou řadou ctností, které jim dávají jako nejúčinnější „zbraně“ v boji proti zlu.

Musejí si navzájem důvěřovat a dělat „to, co je správné“ – i když „snadnější“ by bylo nedělat nic nebo to úplně vzdát.

„Všichni se musíme rozhodovat mezi tím, co je správné a co je snadné,“ – to je myšlenka, kterou protkala Rowlingová a spol. celou kouzelnickou ságu už od Harryho Pottera.

Spletitý děj zamotává hlavu i samotným divákům, kteří netuší, jak celá věc dopadne, zda se Grindewald ocitne v čele kouzelnického světa a povede všechny do zkázy, nebo zda dokáže malá skupinka s nasazením vlastních životů běh věcí zvrátit.

Samozřejmě do snímku tým autorů opět zapracovává humorné scény, kterým vévodí mudlovský pekař v podání Dana Foglera. Fogler skutečně dokáže ztvárnit otevřenou upřímnost a bezelstnou dobrotu. A tento charakterový rys mu dala Rowlingová a spol. jako „největší zbraň“. Nese s sebou také největší vtip, který vás mnohokrát potěší a rozesměje.

Brumbálova tajemství jsou vlastně chyby, strašné a méně strašné chyby z mládí. Chyby z poblouznění, arogance, hněvu a pošetilosti, které se nyní pokusí napravit. Co nám tím filmoví tvůrci asi chtějí říci?

Během celé kouzelnické ságy učí Rowlingová děti, jakou hodnotu má přátelství, loajalita, věrnost a odvaha postavit se za dobro. A tak ani teď nenechala svoji vymyšlenou postavu Brumbála, aby vše dokázal zvládnout sám, nedokáže své chyby napravit sám. Nejenom technicky, ale i ve svém srdci potřebuje někoho, kdo mu řekne, ať jde dál, aby se snažil.

Celkově Rowlingová a spol. v příběhu vzkazují divákům malým i velkým, že upřímnost a dobrota jsou hodnotami našich bytostí. Že čisté srdce bylo vždy výsadou velkých vůdců, ve spravedlivých dobách minulosti, které jsou kořeny současnosti.

(WarnerBros)

Jeden charakter (postava) s tímto ideálem úzce souvisí. Je to Yusuf Kama, kterého hraje William Nadylam. Tato postava reprezentuje lidského ducha, který se opírá o kořeny prastaré školy, kořeny tak hluboké, že na ně nedosáhne ani Grindewald. William Nadylam je v tomto směru skutečně génius, protože dokáže tyto niterné věci zobrazit ve své tváři, aniž by řekl jediné slovo.

Jasně vidíte, že s jeho srdcem není možné pohnout, že cítí nesmírně hluboké a v čase vzdálené kořeny a že se nikdy nebude chtít přiklonit na stranu zla, i když vstoupí „přímo do jeho chřtánu“.

Jenom ten laskavý člověk s čistým srdcem je ten, před kým svět dobrovolně poklekne, a jenom ten zlý si pokleknutí musí vynutit – úskoky, lží, strachem a klamem. A to je asi to, co nám filmoví tvůrci chtěli v třetím dílu kouzelnické ságy naznačit.

Zkuste napravit, co jste neudělali dobře, snažte se, má to cenu, a když to zkusíte, zasluhuje si to úctu a možná se nakonec věci obrátí k lepšímu.

FiImová zápletka

Albus Brumbál, profesor ze školy v Bradavicích, se musí postavit vzestupu mocného temného kouzelníka Gellerta Grindelwalda, který je na cestě k převzetí moci nad kouzelnickým světem. Protože není schopen ho zastavit sám, pověří mladého Mloka Scamandera, aby vedl neohrožený tým, který ho má zastavit.

Skupinka kouzelníků, čarodějek a jednoho chrabrého mudlovského pekaře se vydává na nebezpečnou misi, kde potkávají stará i nová fantastická zvířata a konečně se střetnou i s rostoucí armádou Grindelwaldových následovníků.

Brumbál se snaží držet stranou, ale nakonec se možná bude muset i on zapojit do hořící bitvy mezi dobrem a zlem.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.