Milan Kajínek

14. 2. 2022

Volné pokračování pohádky Tajemství staré bambitky už běží v českých kinech. A jaké tedy je?

První díl byl hodně oblíbený, hezká zápletka, písničky a nebývale spravedlivé rozuzlení. Mladý princ postupně dospěl, rozlišil dobro od zla a dokázal nastolit spravedlnost. Tak vysokou laťku je obtížné přeskočit, ale filmoví tvůrci ani ve druhém pokračování nezklamali. Dalo by se říci, že v určitých ohledech zašli ještě dál.

Nebudu samozřejmě prozrazovat děj, ale je dobré vědět, že pohádka znovu zachycuje zajímavý vývoj postav a nabízí i postavy nové. Přiznat si svoji chybu, poslechnout dobrou radu, a když jde opravdu do tuhého, uvědomit si, že nás sleduje vyšší prozřetelnost, která vidí, jakou budoucnost si vybíráme. Takové dilema scénárista Evžen Gogela postavám vytvořil.

A teď pojďme od hlubších pohádkových ponaučení k písničkám. Je jich v pohádce zase hodně a pěkných. Děti si je během promítání, na kterém jsem byl v neděli dopoledne, zpívaly spolu s princeznou a dalšími postavami. Prostě se líbily.

Foto z natáčení

Kostýmy, interiéry a exteriéry jsou znovu laděné decentně, nesnaží se o nějakou pohádkovou nadsázku, spíše o tradiční krásu a dokreslení charakteru jednotlivých postav.

Snímek režiséra Ivo Macharáčka je také opět prošpikovaný vtípky a gagy. Ale menší děti se také budou bát, hlavně Ference a Lorence a jejich intrik. Moje dva a půl roku stará holčička se před nimi tu a tam musela u mě schovávat.

Největší mínus ale musím pohádce dát za postavu Hrnčíře, alias zbojníka Karabu. Hlavním nedostatkem této postavy je „zamrznutí“. Její charakter se nijak nevyvíjí. V podstatě celou dobu je asociální, nedokáže upřímně vyjevit, co si ve skutečnosti myslí a cítí. Kdyby v jeho postavě nastal alespoň nějaký vývoj, asi by nebylo pohádce co vytknout.

Foto z příprav natáčení

V pohádce opět uvidíme Ondřeje Vetchého jako loupežníka Karabu, Tomáše Kluse a Kamilu Janovičovou jako Jakuba a Aničku, nebo vypečené rádce v podání Miroslava Vladyky a Jiřího Lábuse a další.

Hodnocení: 4 z 5 (90 %)

Délka: 104 minut

Režie: Ivo Macharáček | Scénář: Evžen Gogela

Kamera: Jan Kvasnička | Hudba: Václav Noid Bárta.

Trailer

Související témata

Související články