Poslední díl ságy o hvězdných válkách končí a opona se zavírá.

Výsledný dojem z posledního devátého dílu Hvězdných válek mě vede k závěru, že Vzestup Skywalkera není pouze o boji dobra se zlem. Je to příběh o záchraně lidské duše, o rozhodování se mezi dobrem a zlem, o přátelství a samotě, o volbě a důsledcích. Zkrátka poslední díl má skalním fanouškům ságy opravdu co nabídnout.

Závěrečný příběh o rytířích, kteří se učí ovládat síly vesmíru a odolat zlé lidské povaze, si pohrává s diváky formou nečekaných zvratů v příběhu, ale i tradičními humornými gagy.

Hvězdné války: Vzestup Skywalkera - nikdy není pozdě opustit temnou stranu.

Sice by se snímku dalo ledacos vytknout, jako například přehnaná akčnost některých částí nebo stále stejná pointa, kdy se jedni snaží zničit ty druhé v neustálém vzájemném boji, což tvoří kostru – konflikt.

Ale uprostřed zažitých moderních klišé prosvítají hodnoty, za které se stojí za to postavit, a to je asi jádrem magie celé série – podivná, neidentifikovatelná síla, která nás všechny spojuje. Síla, která píše historii, provází kroky rytířů a pulzuje v každém z nás.

Cílem rytířů Jedi není získat moc v tomto světě, ale spasit svoji duši do světů příštích, z nichž rytíři starých dob promlouvají k novým generacím…

To celé představuje nejenom fantazii tvůrce příběhu George Lucase, ale také ztělesňuje naději ve vyšší dobro a prošívá příběhy nití duchovního podtextu.

Hvězdné války: Vzestup Skywalkera - nikdy není pozdě opustit temnou stranu.

Osudy rytířů jsou vedeny a psány neznámou silou (historií), a jak poslední díl naznačuje, během každého osudu si každý z rytířů hledá svou vlastní cestu ke světlu.

Jedná se o určitý psychologický vzorec. Padá a znovu se pokouší vstát, čelit vlastním chybám, které mohou být strašné, ale s vírou v dobro a schopností dobro projevovat se může postavit zlu ve svém nitru, strachu i sám sobě.

Jednoduše Hvězdné války jsou příběh, s nímž se mohou diváci niterně spojit, a ti kteří sní o zvláštních schopnostech, síle dobra a obdivují nesnadnou cestu za sebedůvěrou a dobrem, v této sáze vždy nacházejí určitou naději, jak tomu je u všech poctivých snílků a milovníků filmu.

Poslední díl mě rozhodně nezklamal, a pokud mohu soudit, přinesl i něco navíc.

Konečně je jasné, že cílem rytířů Jedi není získat moc v tomto světě, ale spasit svoji duši do světů příštích, z nichž rytíři starých dob promlouvají k novým generacím, aby je vedli, dodávali jim sílu v kritických okamžicích a naději v podobě budoucnosti.

Protože nás organizátoři projekce vyzvali, abychom použili „sílu“ a neprozrazovali, o čem příběh bude, tady recenzi skončím a níže pouze nabídnu menší přehled dílů celé předchozí ságy, tak jak šla v čase od první natočené Epizody IV, přes prequel k závěrečné části.

Hodnocení 90 %

Čtěte také: Sociální spravedlnost „zabíjí“ Hvězdné války, říká Bill Whittle, a proč bychom se o to měli starat

Přehled 9 dílů celé ságy

Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje
Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder
Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediů
Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba
Star Wars: Epizoda II – Klony útočí
Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů
Star Wars: Epizoda VII – Síla se probouzí
Star Wars: Epizoda VIII – Poslední z Jediů
Star Wars: Epizoda IX – Vzestup Skywalkera