Filmové recenze

Koprodukční snímek s vysokou kvalitou 2D animací zanese malé diváky a jejich rodiče zpět do časů komunistické totality ve východním Německu. Píše se rok 1989, rok velkých změn, u nichž stál malý pes, který jako první přeběhl „hranici z ostnatého drátu“.

Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, jak dětem vysvětlit, co je to totalitní společnost, doba komunismu v bývalém Československu nebo jaká je cena za svobodu, potom vám snímek Fany a pes jistě ulehčí velký kus práce.

Snímek vznikal pět let, nasadil vysokou grafickou laťku, a nakonec skutečně stojí za vidění.

Hlavní hrdinkou příběhu je dvanáctiletá Fany a Sputnik, pes její nejlepší kamarádky Sophie, která odjela s maminkou na letní prázdniny do Maďarska.

Na začátku školního roku se Sophie z prázdnin nevrátí, jako mnoho dalších lidí uprchla s maminkou na Západ. Fany se odvážně vydává přes hranice, aby kamarádce vrátila milovaného pejska. Stane se díky tomu svědkem pohnutých událostí, které změní budoucnost celé země.

Premiéra 9.listopadu 2019, délka 90 minut * ČSFD * IMDB * WEB *

Inspirací pro natočení snímku byla dětská kniha Fritzi war dabei (Fany byla při tom) od německé autorky Hanny Schottové, která nyní vychází také v českém překladu. Díky knize si mohli rodiče s dětmi povídat o tom, co zažili a proč bojovali za svobodu.

Protože měla kniha úspěch, přirozeně vznikla myšlenka převést ji do filmové podoby, v níž zahlédneme nejenom agenty Stasi, východoněmecké tajné služby, ale podíváme se také do srdce lidového odporu v Lipsku.

Související: Rozhovor s producentem snímku Fany a Pes Martinem Vandasem

Kniha Fany byla při tom. (Nakladatelství Pikola)
(Nakladatelství Pikola)

Tým grafiků čelil značným nárokům a na výrobě snímku profesně vyrostl. Podle českého koproducenta snímku Martina Vandase, byli následně požádáni, aby se účastnili na výrobě dalšího kresleného snímku Deník Anne Frankové.

Příběh Fany a pes vychází ze skutečných událostí a zobrazuje autentické dobové materiály, zvuky a záběry. Uvidíme v něm skutečné lokace a dobové plakáty.

Hudbu do snímku natáčeli čeští muzikanti, ale uslyšíte také několik dobových písní. Hlas tajným agentům propůjčil Richard Genzer a rodiče malé Fany namluvili Aňa Geislerová a Marek Daniel.

Hodnocení

Snímek je ve své oblasti v podstatě unikátem. Jeho milá atmosféra a vynikající ruční kresba z něj dělají skvělý filmový tip pro rodiče s dětmi.

Fotografie z namlouvání postav snímku Fany a pes. (Maurfilm)