Na Slovensku bude mít snímek premiéru 10. října 2019 v rámci festivalu Jeden svět v Kino Lumière, kam osobně s diváky snímku promluví tvůrci snímku Sara a Dejan Markovičovi
Filmoví tvůrci oživují události na pozadí čínsko-srbského summitu 16+1 konaného v Bělehradě v roce 2014, které přitáhly mezinárodní pozornost. Srbská policie nezákonně zadržela 11 aktivistů ze zemí Evropské unie. Podezřelé však bylo, že na ně čekali už při příletu na letiště nebo v hotelu, který si objednali. Zatčení aktivistů předcházela rozsáhlá zpravodajská činnost a sledování obyvatel EU čínskou rozvědkou.
Aktivisté byli zadrženi, aby jim bylo zabráněno šířit informace o represích čínského režimu během návštěvy čínského premiéra Li Kche-čchianga v Srbsku. Někteří byli deportováni ze země, jiní uvězněni na dobu konání summitu.
Do dokumentu nezávislých srbských filmařů, který se natáčel tři roky, přispěli zadržení aktivisté z Bulharska, Švédska, Finska a Izraele svými svědectvími. Snímek nabízí dobové záběry a věrně dokumentuje, jak s návštěvou vysokých čínských úředníků přicházejí do Srbska i totalitní praktiky komunistické stany.
Snímek Na černé listině (anglické titulky)
Premiéra: leden 2019, délka 73 minut * ČSFD * IMDB * WEB *
Chtěli zastavit i premiéru filmu
V roce 2019 připravovali filmoví tvůrci premiéru snímku na mezinárodním filmovém festivalu Visions du Réel v Bělehradě, hlavním městě Srbska. Producent snímku Dejan Markovič v rozhovoru s televizí NTD prozradil, že „měsíc před začátkem festivalu se někdo vloupal do mojí kanceláře a zdemoloval ji“.
„Režisér filmu si všiml, že jsme byli sledováni policií,“ řekl Markovič NTD, „a nebyl to jeden nebo dva policisté – bylo to mnoho lidí, kteří nás sledovali po městě v autě … a cokoli jsme dělali.“
Podle Markoviče šlo o formu zastrašování, ale kdo má na něm zájem, se naplno ukázalo, až když zazvonil telefon na stole pořadatelů filmového festivalu. Volal zaměstnanec čínské ambasády, který se tázal, zda budou na festivalu nějaké čínské filmy, a kdo je hlavním sponzorem festivalu, zda je to vláda a jaké vládní oddělení.
Festival byl nucen čtyřikrát změnit místo konání, protože majitelé prostor odmítali umožnit pronájem, bez uvedení důvodu.
„Členové mojí rodiny měli strach, což je pochopitelné,“ říká Markovič. „Vjednom bodě jsem řediteli festivalu řekl, že pokud není jiné řešení, skutečně ten film stáhneme.“
Ředitel nesouhlasil a jeden z členů filmařského týmu prohlásil: „Naší zbraní je pravda, a my ji musíme dostat na denní světlo“.
Související: Srbští filmaři natočili dokument o praktikách čínské vlády v Srbsku. Premiéry se málem nedočkali (rozhovor)
Nakonec se zvedla vlna podpory. Ze strany pořadatelů Beldocs festivalu, kteří prohlásili, že nevěří v cenzuru a omezování svobody slova. Na obranu filmu promluvil na svém twitterovém účtu také jeden z nejznámějších srbských režisérů Srdjan Dragojevič.
10. května se nakonec opravdu uskutečnila premiéra snímku a měla vynikající ohlas. „Mnoho lidí nám přicházelo gratulovat, a řekli nám, že jsme velice odvážní,“ říká Markovič, podle něhož lidé nejprve filmu moc nevěřili, ale potom, co zažili masivní zasahování do festivalu, bylo jim jasné, že nejde o nějaké přibarvování skutečnosti. „Stali se sami svědky toho pronásledování a začali věřit tomu, co ve filmu ukazujeme.“
V České republice se snímek zatím nepromítal. Na Slovensku bude mít premiéru 10. října 2019 v rámci festivalu Jeden svět v Kino Lumière, kam osobně s diváky snímku promluví tvůrci snímku Sara a Dejan Markovičovi.
Film „Na černé listině“ sleduje případy svévolného zatčení aktivistů z EU v Srbsku – na příkaz čínského režimu. (Screenshot z filmu) Film „Na černé listině“ sleduje případy svévolného zatčení aktivistů z EU v Srbsku – na příkaz čínského režimu. (Screenshot z filmu) Film „Na černé listině“ sleduje případy svévolného zatčení aktivistů z EU v Srbsku – na příkaz čínského režimu. (Screenshot z filmu) Film „Na černé listině“ sleduje případy svévolného zatčení aktivistů z EU v Srbsku – na příkaz čínského režimu. (Screenshot z filmu)
Události v roce 2014
Níže připojujeme popis událostí z roku 2014, které jsme sledovali v úzké komunikaci s aktivisty, kteří byli postupně zatýkáni a deportováni. A také ze zpráv lidskoprávních organizací a rozličných médií.
„V neděli odmítnut vstup do Srbska 2 Chorvatům, 1 Slovinci (Slovince).
Včera v noci byli 2 finští aktivisté deportováni z letiště v Bělehradu. Tito oznámili, že budou srbskou vládu žalovat, protože podle nich deportace není legální. Další aktivisté, kteří museli na poslední chvíli cestu zrušit, také oznámili, že se obrátí v této věci na soud. Někteří již podali stížnost Evropskému parlamentu a dalším institucím EU.
Po 36 hodinách zůstává 7 bulharských aktivistů a dva ruští stále v cele předběžného zadržení. Včera navíc zatčeny dvě osoby – Finka a Slovenka.
Zatčená Finka je rozená Číňanka se statutem uprchlice OSN. V Číně byla terčem pronásledování. Lidskoprávní organizace YUKOM se domnívá, že jde o závažné porušení lidských práv a společně s advokátní kanceláří Markovic and Partners pracují na propuštění těchto lidí z vazby.
Policie vybídla aktivisty k podepsání dokumentu, kde se uvádí, že přišli, aby byli součástí nezákonných protestů. Pokud podepíší, propustí je, když nepodepíší, mohou být zadržováni až 30 dnů, deportováni jako zločinci a možná i dáni na černou listinu.
Zatím všichni odmítli podepsat a ani neplánují, nic neporušili…“
Náš zpravodaj z Maďarska píše: „Mnoho velkých bulharských médií o tom informovalo s tím, že jejich krajané byli lidskoprávní dobrovolníci, kteří byli v Srbsku nelegálně zatčeni.
Dnes ráno byli bulharský koordinátor Asociace Falun Dafa a další tři praktikující Falun Gongu i se svým právníkem hosty v televizním pořadu v hlavním vysílacím čase. Situace se obrátila proti komunistické straně (Číny).“
Náš kontakt v Srbsku po několika dnech hlásí: „Právě mi bylo řečeno, že zadržení byli dnes propuštěni.“
Mediální pokrytí události
Deník.cz: Bělehrad – V Srbsku zatkli 11 aktivistů, kteří chtěli v době evropsko-čínského hospodářského summitu protestovat proti Číně. Agentura AP napsala, že ve skupině byli občané Bulharska, Slovenska a Finska. Podle slovenských sdělovacích prostředků je slovenská občanka už na svobodě. V Bělehradě se tento týden konalo setkání premiérů 16 zemí střední a jihovýchodní Evropy a Číny. Více…
DeníkN(SK): Slovenská občianka, ktorú zadržali v Srbsku pre protičínsky protest, dorazila do Bratislavy. Srbi k nej boli drzí, všetko sa zmenilo po telefonáte na našu ambasádu. „Som trochu unavená, prepáčte,“ ospravedlňuje sa Čchen Siao-jen (Chen Xiaoyan) (60) v bratislavskej kaviarni vo štvrtok podvečer. Více…
Epoch Times.cz: Někteří dobrovolníci, kteří přijeli do Bělehradu protestovat, byli zadrženi policií v hotelových zařízeních, kde se ubytovali. Slovenská občanka, která byla mezi zatčenými, uvedla, že na ni policisté v civilu čekali už při jejím příjezdu do hotelu a hned ji odvezli pryč. Je otázkou, jak je možné, že měli jmenné seznamy lidí, kteří jedou do Bělehradu protestovat. Takovému „zátahu“ musela nutně předcházet podrobná zpravodajská činnost tajných služeb, které monitorují potenciální aktivisty v mezinárodním měřítku a vedou si jejich jmenný seznam. Více…
Balkánský kurýr: Ve svém prohlášení z 18. prosince Lidská práva bez hranic vyzvala Srbsko, aby propustilo evropské aktivisty Falun Gongu, kteří byli nezákonně zatčeni v Bělehradě na okraji summitu mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy. Více…
Balkan Insight: Členové hnutí Falun Gong, kteří byli zatčeni před čínsko-balkánským summitem v Bělehradě, byli po čtyřech dnech zadržení ze Srbska vyloučeni. Aktivista Dejan Markovic řekl Radio Free Europe, že 11 členů hnutí bylo ze Srbska vyloučeno ve středu poté, co je policie 14. prosince zatkla. Více…
Informační centrum Falun Dafa (Bulharsko): Sedm bulharských a dva ruští státní příslušníci žijící v Bulharsku byli minulou noc kolem 22 hodin odvezeni policií z Big Hostel v srbském Bělehradu. Podle informací bulharského velvyslanectví v Bělehradě byli zadrženi mimo město a stále tam jsou. Více…