„Naše tajná služba nám sdělila, že armáda čínské vlády se přemísťuje na hranice s Hongkongem,“ napsal Donald Trump 13. srpna 2019 na svém twitterovém účtu. „Všichni by měli zůstat v klidu a být v bezpečí!“

Předtím informovala čínská státní média, že se čínská ozbrojená policie shromáždila k „intenzivně zaměřeným cvičením“ ve městě Šen-čen, které leží na hranici s Hongkongem.

Stalo se tak poté, co protesty v bývalé britské kolonii eskalovaly, když demonstranti pokojně protestovali proti policejní brutalitě 12. a 13. srpna na hongkongském mezinárodním letišti. Letištní úřad zrušil stovky letů. 

Demonstrace na letišti byly vyvolány zesílenými represemi v uplynulém víkendu, kdy policie poprvé použila ve stanici metra slzný plyn a z blízkosti střílela na demonstranty gumovými projektily.

Jedna zdravotnice musela být po zásahu do oka transportována do nemocnice. Hrozí jí oslepnutí v důsledku zranění.

Masivní nepokoje, trvající déle než dva měsíce, byly vyvolány sporným zákonem o vydávání lidí obviněných z trestného činu do pevninské Číny. Tento zákon by umožňoval libovolně vydávat lidi z Hongkongu do Číny, což by se vztahovalo i na turisty, kteří město navštíví.

Kritici se obávají, že zákon bude především směřován na zatýkání politicky jinak smýšlejících lidí, disidentů a stoupenců náboženských skupin, kteří jsou v Číně běžně pronásledováni a v Hongkongu žijí svobodně pod ochranou lidských práv.

Záměr zákona byl sice mezitím předběžně „uložen k ledu“, ale demonstranti nevěří, že se Čína tohoto zákona vzdá, protože snahy o změnu zákonného systému a o „úplné připojení“ Hongkongu k Číně probíhají ze strany čínského režimu v podstatě neustále. 

Protestující se dožadují více demokracie v Hongkongu a vyšetření brutálních policejních zásahů proti pokojným demonstracím. Podle protestujících stojí za sílícími represemi Komunistická strany Číny, která vyvíjí tlak na vládu Hongkongu, aby situaci rázně vyřešila a potlačila „jakýkoliv odpor“ obyvatel způsobem, jakým se postupuje v pevninské Číně.

Z evropských představitelů vyjádřil podporu protestujícím v Hongkongu například britský ministr zahraničí Dominic Raab. Komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová vyzvala k nezávislému vyšetřování policejního násilí páchaného během protestů. Mluvčí EU vyzval strany účastníků konfliktu ke „zdrženlivosti“ a varoval před použitím síly.

Článek byl redakčně upraven a zkrácen.

Původní článek německé redakce deníku Epoch Times přeložila Bohumila Chocholová. Upravil Milan Kajínek.