Na herce Vincenta Cassela jsem získal negativní pohled díky snímku Černá labuť, ale když jsem uviděl film Výjimeční, který vypráví o „lidských obrech“, musím říci, že mi tento herec asi nadlouho utkví v paměti.

Autoři snímků Nedotknutelní a Dokud nás svatba nerozdělí přišli s osobním projektem a naplnili ho nadějí a nečekaným humorem, které napsal sám život. Sehraná francouzská dvojice Toledano-Nakache natočili skutečný příběh o přátelství, houževnatosti a mimořádné obětavosti.

Aby dosáhli co největší autenticity, ponořili se tvůrci snímku na dva roky naplno do chodu organizací, o nichž film pojednává.

Snímek sleduje osudy Bruna (Vincent Cassel), který vede spolek pro autistické děti a dospívající, jejichž případy jsou tak komplikované, že je všude jinde odmítli. Jeho nejlepší přítel Malik (Reda Kateb) učí mladistvé ze sociálně slabých rodin, jak se o tyto děti starat.

Přes 20 let žijí Bruno a Malik ve světě lidí, s nimiž si společnost neví rady. Přesto je neopouští optimismus a smysl pro humor. Ať už jejich autistický klient podesáté zastaví pařížské metro ve špičce nebo kvůli práci v podstatě nestíhají osobní život.

Čtěte také: Rozhovor: Jak vznikal film „Výjimeční“ prozrazují Olivier Nakache a Éric Toledano

Bohužel hrozí, že bude Brunova organizace zrušena, jeho neotřelý přístup se totiž nelíbí každému. Brunovi a Malikovi tak nezbývá, než přesvědčit úřady, že jejich práce má smysl.

Premiéra 28. listopadu 2019, délka 114 minut * ČSFD * IMDB *

Komediálně laděné drama Výjimeční bylo vybráno jako zakončovací film letošního festivalu v Cannes. Jedná se o sedmý společný počin režisérsko-scenáristické dvojice Erica Toledana a Oliviera Nakacheho.

Jejich komedie Nedotknutelní (2011) okouzlila diváky po celém světě, ve Francii ji do této chvíle v návštěvnosti porazily jen 2 filmy (jedním z nich je Titanic).

Aby ve Výjimečných dosáhli co největší autenticity, ponořili se tvůrci snímku Olivier Nakache a Eric Toledano na dva roky naplno do chodu organizací, o nichž film pojednává.

Většina scén proto vychází ze situací, jak je autoři na vlastní kůži prožili. Postava Bruna je založená na jejich dlouholetém příteli, Stéphanovi Benhamou, který se staral o autistického člena Toledanovy rodiny.

Snímek je unikátní i tím, že v něm kromě profesionálních herců vystupují také autističtí neherci. Fikce se tak prolíná s realitou, stejně jako se pláč mísí se smíchem a dramatické situace v terénu s chvilkami oddechu, lehkosti a optimismu.

Hodnocení

Jen málo snímků člověku vhrkne slzy do očí a jen málo podobných výjimečných příběhů napíše život. Tento snímek má v sobě skutečnou naději, a tou nadějí jsou ryzí projevy lidství.

Něco takového natočit je jako přinášet zprávy z veliké hloubky, z vnitřního osobního neviditelného světa.

Pokud autoři snímku a herci něco významného dokázali, patří mezi to bezesporu jejich celoživotní boj o dosažení a obhajování lidskosti. Podařilo se jim ho přetavit do naděje, kterou se navíc ještě naučili převádět do řeči filmové tvorby.

Proč se jim to daří uskutečňovat, napovídají rozhovory s nimi, které naleznete zde.

Za mě snímek dostává 100 %. Tohle je smysluplné naplňování poslání filmové tvorby.

Hodnocení: 100 %