Celovečerní snímek nazvaný Unsilenced, tedy Neumlčení, získal na 28. ročníku filmového festivalu v texaském Austinu Cenu diváků za rok 2021 v kategorii celovečerní film. Festival představuje jednu z největších filmových a televizních scenáristických akcí ve Spojených státech.
Film Unsilenced (Neumlčení) vychází ze skutečného příběhu dvou mladých párů, kteří studovali na čínské univerzitě Tsinghua. Společně pomáhají západnímu novináři proniknout skrze sledovací a cenzurní aparát vládnoucí komunistické strany, aby mu pomohli dostat do zahraničí pravdu o skrytých událostech v pozadí pronásledování příznivců meditační praxe Falun Gong.
Studenti sice za svoje úsilí zaplatí vysokou cenu, ale jejich odvaha něco změní. Pomůže nalomit masivní propagandistickou mašinérii Pekingu a zasadit jí těžký úder.
Trailer
„Tento film není jen o tom natočit něco o porušování lidských práv v Číně a o tom, jak čínští občané vzdorují tamnímu režimu, ale také o nelítostném boji mezi pravdou a lží, který se odehrává nejen v pevninské Číně,“ řekl v rozhovoru režisér filmu Leon Lee.
„Otázky typu, co je to pravda, jak hledat pravdu a jaké jsou hodnoty pravdy, velmi znepokojují i lidi v moderních západních společnostech,“ dodává oceňovaný režisér.
Ve filmu hrají Sam Trammell, nominovaný na cenu Tony, a Anastasia Lin, obhájkyně lidských práv a vítězka Miss Canada 2015.
Austin Film Festival je filmový festival, na kterém je prezentována řada filmových děl nominovaných na Oscara. Festival je známý podporou scénáristů. Mezi účastníky festivalu patřili například Joel a Ethan Coenovi, kteří přestavují významné osobnostmi nezávislého filmového průmyslu. Na festivalu byl také známý americký režisér Ron Howard.
Organizátoři festivalu uvedli, že letos obdrželi více než 6 000 přihlášek, z nichž vybrali zhruba 130 finalistů.
Lee jako Číňan v současné době žijící v Kanadě věnoval velkou část své filmové tvorby problematice lidských práv v Číně.
Jedením z jeho široce diskutovaných filmů se stal snímek Human Harvest (Člověk na prodej), který odvysílala i Česká televize. Snímek oceněný cenou Peabody odhaluje nezákonný obchod s orgány v Číně. Tento černý obchod podle výnosu mezinárodního soudního tribunálu v Londýně v roce 2019 řídí komunistická strana a zneužívá k němu vězněné následovníky Falun Gongu, ale také další skupiny vězňů, křesťanů nebo Ujgurů z provincie Sin-ťiang.
Falun Gong je duchovní praxe, která zahrnuje sadu meditativních cvičení a nauky o rozvoji charakteru, které zdůrazňují tři morální principy – pravdivost, soucit a snášenlivost. Tato praxe, nazývaná také Falun Dafa, byla představena veřejnosti v Číně v roce 1992 a získala si širokou popularitu díky svým přínosům pro duševní a fyzické zdraví. Do roku 1999 podle oficiálních odhadů čínské vlády začalo Falun Gong praktikovat přibližně 70 až100 milionů Číňanů.
Tehdejší čínský prezident Ťiang Ce-min označil masovou popularitu Falun Gongu za hrozbu absolutní moci a v červenci 1999 přesvědčil komunistickou stranu k zahájení brutální kampaně zaměřené na vymýcení této praxe.
Podle údajů Informačního centra Falun Dafa bylo od té doby svévolně zadrženo několik milionů příznivců Falun Gongu. Jen v roce 2010 hovoří shromážděné statistiky o přibližně 2 milionech vězňů v pracovních táborech.
Přeložil: P. M.