Australský institut pro strategickou politiku (ASPI) ve své nové zprávě uvádí, že Komunistická strana Číny má zájem na tom, aby zajistila exportování domácí cenzury internetu do celého světa tím, že ovlivní a změní způsob, jakým globální orgány utvářejí pravidla a hodnoty, kterými se kybernetický prostor řídí.

„Čínská lidová republika, jež představuje vůdčí sílu při vytváření mezinárodního systému správy kybernetického prostoru, doufá, že její tuzemská správa internetu bude napodobována mnoha dalšími jurisdikcemi a že bude přetvářet globální normy,“ uvádí zpráva ASPI.

Institut dále varoval vlády, které nemají komplexní regulaci v oblasti kybernetiky, aby zachovaly opatrnost při spolupráci s Pekingem v otázkách mezinárodních strategií správy kybernetického prostoru. Upozornil také na to, že čínský režim zastírá míru svého vlivu na významné konference nebo orgány.

„Na první pohled to vypadá, že akce, jako je Světová internetová konference, jsou organizovány mezinárodním společenstvím, avšak ve skutečnosti jsou organizovány přímo pod taktovkou Čínské správy kyberprostoru – agenturou, která se původně zrodila z bývalého Úřadu pro vnější propagandu,“ upozorňuje zpráva ASPI.

Tento úřad je zodpovědný za správu online obsahu v celé Číně.

Čínský vůdce Si Ťin-pching již několik let nařizuje orgánům komunistické strany zaměřit své úsilí na kontrolu internetu s cílem poskytnout Pekingu to, co čínský vůdce označil jako „diskursivní moc“ nad mezinárodní komunikací a diskusemi.

V roce 2017 vyjádřil vizi využít technologie k ovládnutí internetu s cílem získat kontrolu nad všemi částmi kybernetického ekosystému, včetně aplikací, obsahu, kvality a pracovních sil.

Dlouhodobě také panují obavy z rozdvojení nebo nového štěpení standardů a přístupů k internetu mezi demokratickými státy a autoritářskými režimy.

V současné době země jako Čína, Rusko a Turecko silně kontrolují používání internetu a spekuluje se o tom, že další vývoj internetu podél těchto geopolitických zlomových linií by mohl vést k rozdělení online světa na otevřený a svobodný internet a jeho silně cenzurovanou verzi.

Komunistická strana Číny se snaží navázat kontakt s Mezinárodní telekomunikační unií, agenturou OSN odpovědnou za stanovování norem v oblasti výpočetní techniky a komunikací, kterou v současnosti vede Číňan Čao Chou-lin.

V současné době státy diskutují o nové infrastruktuře, která by podpořila internet, aby byl efektivnější a dokázal se vyrovnat s rychle se měnícími požadavky spotřebitelů.

Odborníci však varují, že Peking a další autoritářské vlády budou usilovat o integraci autoritářství do architektury, na níž je web založen, s cílem poskytnout státním poskytovatelům internetových služeb větší kontrolu nad uživateli.

Australští představitelé mezitím vyjádřili obavy z rostoucího počtu kybernetických útoků z Číny a Ruska.

Začátkem tohoto týdne schválil australský Senát zákon o bezpečnosti kritické infrastruktury z roku 2018, který dává Australskému ředitelství pro signály (ASD) v případě kybernetického útoku pravomoc zasáhnout a převzít operační systémy některých společností.

Senátor Jim Molan, bývalý armádní velitel, v Senátu uvedl, že ještě žádná země nevynaložila všechny své kybernetické zdroje s cílem zaútočit na jinou zemi prostřednictvím kyberprostoru.

„Plnou kybernetickou schopnost některých zemí uvidíme až v době, kdy se bude připravovat válka nebo kdy se válka skutečně povede. A vyhlídka na válku v našem regionu je reálná,“ řekl Molan. „Nastala znepokojivá doba.“

Na tomto článku se podílely Rebecca Zhu, Nicole Hao a Cathy He. Přeložil: P. M