Vysoce postavený představitel Evropské unie v úterý uvedl, že blok plánuje snížit dovoz ruské ropy a plynu na nulu do konce roku 2027. Vedoucí představitelé EU pokračují v jednání o urychleném snížení závislosti regionu na ruské energii.

Komisař EU pro hospodářství Paolo Gentiloni v rozhovoru pro italský deník Il Messaggero, který byl zveřejněn v úterý, uvedl, že cílem Evropské unie je snížit závislost na ruské ropě a plynu o dvě třetiny do konce letošního roku a do konce roku 2027 se jí postupně zcela zbavit.

Gentiloniho výroky více upřesňují časový plán, v němž se členské státy EU zbaví ruské energie, přičemž předchozí prohlášení EU o postupném ukončení využívání ruských fosilních paliv vyjadřovala cíl „mnohem dříve než v roce 2030“.

Jeho vyjádření přichází rovněž den poté, co šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell uvedl, že členské státy bloku zatím nemají dostatečnou podporu pro uvalení úplného embarga na dovoz ruské ropy a plynu.

„V tuto chvíli nemáme v EU k této otázce jednotný postoj,“ citoval Borrella 25. dubna německý list Die Welt. „Konečný návrh na uvalení embarga na ropu a plyn zatím není na stole.“

Borrell dodal, že věří, že blok bude nakonec schopen snížit svou závislost na ruské energii a připravit tak Kreml o klíčový zdroj příjmů.

„V určitém okamžiku k tomu dojde a Rusko pak bolestně pocítí, že přichází o příjmy z obchodu s ropou a plynem,“ řekl.

Podle údajů Světového ekonomického fóra činil v roce 2021 dovoz ruské energie do EU 108 miliard dolarů (99 miliard eur).

Ačkoli všechny státy EU přijaly opatření ke snížení dovozu ruských fosilních paliv, na příjmy Moskvy z vývozu ropy to zatím mělo jen malý dopad, protože asijské země nadále vykupují levnou ruskou ropu, o kterou evropští odběratelé nestojí.

Podle analýzy agentury Bloomberg vývoz ropy z ruských přístavů v posledních týdnech prudce vzrostl, přičemž příjmy Kremlu z vývozního cla na ropu se v týdnu končícím 22. dubna zvýšily o 25 %.

Agentura Bloomberg odhaduje, že týdenní dodávky ropy přinesly Rusku příjmy ve výši přibližně 232 milionů dolarů, což je o 46 milionů dolarů více než v předchozím týdnu.

Evropa je na Rusku z hlediska svých energetických potřeb velmi závislá.

Podle údajů Evropské komise představoval v roce 2021 ruský vývoz více než 40 % celkové spotřeby plynu v EU, 27 % dovozu ropy a 46 % dovozu uhlí.

Energie představovaly v roce 2021 62 % celkového dovozu EU z Ruska.

Na této zprávě se podílela Katabella Robertsová.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)