Petr Jákl letos po velkém zpoždění kvůli „koronavirovým lockdownům“ uvede do kin svůj dosud největší projekt, historické akční drama Jan Žižka. První diváci jej uvidí v českých kinech od 8. září a v amerických od 9. září 2022.

Ve snímku o českém vojevůdci Janu Žižkovi se představí Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger či Sophie Lowe.

„Vždycky jsem chtěl natočit film podobný například Statečnému srdci, byl to můj sen. Před jedenácti lety se sen zhmotnil ve chvíli, kdy přišli Marek Dobeš a Michal Petruš s nápadem natočit film o mladém Žižkovi. Začal jsem pracovat na příběhu z roku 1402, kdy byl Žižka ještě psanec, žoldák a teprve se v něm rodil vojevůdce. Netočil jsem nic, co známe z Vávrových filmů o husitské době,“ vysvětluje producent a režisér Petr Jákl.

Nově zveřejněná filmová upoutávka ukazuje, jak ve filmu vypadají zmiňované filmové hvězdy, a dává ochutnat jeho atmosféru.

„Když jsem začal pracovat s Michaelem Cainem (ztvárnil Lorda Boreše), přemýšlel jsem nad tím, jak budu režírovat držitele dvou Oscarů a jak mě bude brát. Překvapilo mě, jak byl úžasný. Naslouchal mi a po každý klapce se mě zeptal, jestli to nemá zkusit ještě jinak. Pro mě je srdcem toho filmu,“ vzpomíná Jákl.

Jana Žižku ve snímku hraje Ben Foster. „Ben je jiný než všichni ostatní. Je to minimalistický herec. Čím méně toho dělá, tím víc je to zajímavější. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem se naučil s ním pracovat, ale i vizuálně pro mě ztvárnil Žižku tak, že Jan Žižka je Ben Foster,“ svěřil se Jákl.

Související:
Začíná natáčení filmu Žižka. Jákl, Foster, Sweiger, Vašut a Budař ho odstartovali
Michael Caine natáčel na hradě Křivoklát. Objeví se ve filmu Jan Žižka (Fotografie)
Karla Rodena uvidíme jako krále Václava IV. v novém filmu Jan Žižka (Fotografie)

Protože bude film uváděn jak u nás, tak v zahraničí, vznikly dvě jazykové verze. Na českém dabingu filmu se kromě herců na plátně podíleli například i Petr Lněnička, Nina Horáková, Martin Stránský, Michal Dlouhý, Václav Rašilov, Jaromír Meduna, Jan Šťastný, Jitka Čvančarová, David Matásek a další.  

Režisér Petr Jákl údajně plánoval původní rozpočet kolem 80 milionů českých korun. Ten se ale nakonec vyšplhal až na půl miliardy a stal se tak dosud nejdražším filmem české kinematografie.

Zahájení natáčení

Ve čtvrtek 13. září se v Praze sjela drtivá většina herců, kteří obsadí hlavní role v novém snímku režiséra a producenta Petra Jákla. Po osmi let příprav se Jákl se svým filmem Žižka, i díky mezinárodnímu obsazení, v podstatě dostal do světové pozornosti.

Natáčení symbolicky odstartovalo na tiskové konferenci v Praze, kde představil část herců, mezi nimiž byli k vidění představitel hlavní role, hollywoodský herec Ben Foster (Jan Žižka), německý herec Til Sweiger (Rožmberk), či hvězda Letopisů Narnie William Moseley (bratr Jana Žižky) a další.