Přední podnikatelská skupina varuje, že čínská politika „nulového covidu“ přiměla evropské společnosti k tomu, že zvažují přesun investic z Číny.
Podle průzkumu Evropské obchodní komory v Číně zveřejněného 5. května přísné covidové lockdowny a narušení dodavatelských řetězců narušily důvěru podniků.
„Naši členové zatím bouři přečkávají, ale pokud bude současná situace pokračovat, budou stále častěji zvažovat alternativy k Číně,“ uvedl Jorg Wuttke, prezident komory.
„Dražší fungující trh je lepší než trh relativně levnější, ale paralyzovaný,“ dodal Wuttke.
Přibližně 92 % podniků v průzkumu uvedlo, že na ně mělo dopad nedávné uzavření přístavů, pokles silniční nákladní dopravy a rostoucí náklady na námořní dopravu.
Téměř čtvrtina z 372 respondentů zvažuje přesun současných nebo plánovaných investic z Číny, což je více než dvojnásobek oproti počátku roku a nejvyšší podíl za posledních deset let.
Přibližně 60 % podniků snížilo v letošním roce své odhady obchodních příjmů a téměř třetina uvedla, že snížila počet zaměstnanců.
Průzkum provedený koncem dubna je jedním z mála ukazatelů nálady podnikatelů v souvislosti s tvrdými kontrolními opatřeními Pekingu v oblasti kontroly covidu.
Odhodlání čínského režimu eliminovat virus prostřednictvím uzávěr a povinných karantén zastavilo činnost hlavních výrobních a technologických center. Od 3. května je podle společnosti Nomura 43 měst pod úplným nebo částečným lockdownem nebo zavedlo kontroly na úrovni okresů, které zahrnují přísná omezení pohybu místních obyvatel.
Nic nenasvědčuje tomu, že by režim chystal změnu strategie. Lockdown ve finančním centru Šanghaje vstoupil do druhého měsíce. Hlavní město Peking stupňuje opatření k omezení covidu. 4. května bylo například uzavřeno přibližně 15 % stanic metra.
V nedávném rozhovoru pro švýcarský zpravodajský server předseda nejvyšší evropské podnikatelské komunity prohlásil, že vůdci čínské komunistické strany se stali „vězni svého vlastního narativu“ poté, co prohlásili, že jejich zvládání pandemie je „mnohem lepší než na dekadentním Západě“.
Obavy z nákladné politiky rovněž vyjádřilo mnoho odborníků a ekonomů v samotné Číně. Režim však na ně často reagoval cenzurou. Významnému tržnímu stratégovi Chao Chungovi byly začátkem tohoto měsíce zablokovány účty na sociálních sítích poté, co varoval před ekonomickými dopady uzávěr a odlivu kapitálu z Číny.
Zpráva byla sepsána s využitím informací agentury Reuters.
Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)