Po Bavorsku, Itálii a Rakousku chce nový digitální systém zavést také Francie. Pouhé dva dny po svém znovuzvolení – 26. dubna 2022 – představil prezident Emmanuel Macron zákon o „službě záruky digitální identity“ „v souladu s požadavky Bruselu“, píše britský list Express.
„Boj všemi prostředky“
Tím si Macron zároveň přivodil hněv opozice. Florian Philippot, bývalý člen Národní fronty (FN) a zakladatel euroskeptické strany Patrioti, požaduje odpor proti vládním plánům.
Cílem je podle něj vytvořit společnost se sledováním v čínském stylu, a proto je třeba proti aplikaci bojovat „všemi prostředky“.
Aplikace je vyvíjena v souladu s přístupem Komise Evropské unie (EU) k evropskému digitálnímu průkazu totožnosti. Pomocí aplikace se usnadní spojení s úřady a dalšími veřejnými institucemi. Tam by se člověk mohl „digitálně identifikovat“, údaje by se již nemusely zadávat.
Vyžaduje se moderní chytrý telefon
Aplikaci mohou používat pouze osoby, které mají biometrický průkaz totožnosti a moderní smartphone s čipem NFC. Ve „službě digitální identity“ jsou uloženy příjmení, jméno, datum narození, fotografie, adresa a e-mailová adresa.
Čtečka NFC v chytrém telefonu skenuje biometrické průkazy totožnosti, které byly zavedeny v srpnu 2021, vysvětluje zpravodajský portál report24. Biometrické údaje – například otisky prstů – se údajně nebudou používat. Uživatelé se také mohou sami rozhodnout, která data chtějí předat. Všechna data však budou uložena, uvádí report24.
Macron již během svého prvního funkčního období masivně podporoval digitalizaci. Podle tkp.at bylo uzavřeno mnoho bankovních poboček a rodinní lékaři se vzdali svých ordinací. Nahradily je digitální stanice. Lidé bez přístupu k internetu jsou již nyní vyloučeni z různých nabídek, mají velké problémy, pokud jde o bankovní účty nebo návštěvy u lékaře.
Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.